Biserica a strans 2,5 mil. euro din pelerinajul de Sfanta Parascheva. Destinatia banilor, un mister

×
Codul embed a fost copiat

Cel mai important pelerinaj din tara de Sfanta Parascheva s-a incheiat cu cele mai mari castiguri.S-au strans in jur de 2 milioane de euro numai din pomelnice si din vanzarea de candele, icoane, lumanari sau carti religioase.

Dar, la fel ca intotdeauna, nimeni din afara bisericii nu va sti exact nici suma si nici destinatia acestei averi fabuloase.

In forfota din curtea catedralei, sapte cutii ale milei au fost plasate strategic: doua de-o parte si de alta a raclei, alte cinci langa standurile mitropoliei. Asa ca zecile de mii de pelerini nu aveau cum sa nu lase ceva ca sa isi cumpere iertarea.

In plus, oamenii bisericii au avut anul acesta un plan de afacere bine pus la punct.

Desi la impartirea locurilor de la primarie, comerciantii s-au zbatut sa prinda cel mai bun vad, in acest an ei si-au instalat tarabele dupa gardul bisericii.

Citește și
masina preot
FOTO. Ghinion pentru un preot prezent la pelerinajul Sf. Parascheva. Ce s-a intamplat cu masina lui

Singurii care si-au vandut obiectele bisericesti in curtea catedralei au fost reprezentantii Mitropoliei.

Odata eliminata concurenta, vanzarile la cele sase magazine autorizate au inflorit. Voluntarii care se ocupau de aceste standuri si-a reinnoit permanent stocurile de icoane si acatiste.

In schimb, ceilalti comercianti s-au plans de vanzari mai slabe ca in anii trecuti.

Cutiile milei erau schimbate cam la o ora si jumatate, doua. Numerotate gospodareste, au ajutat la facerea unei estimari: in a treia zi de pelerinaj, de exemplu, erau montate cutiile 20 si 21. Iar la hram, oamenii bisericii o carau cu greutate pe cea cu numarul 50.

Oricat de sarman ar fi cineva, tot aprinde o luminare, lasa un pomelnic, cumpara busuioc, matanii sau cruciulite.

Un pomelnic - 10 lei
Luminari, busuioc, flori- 10 lei
Icoane: intre 5 lei - 100 lei
Cruciulite, candele, carti: intre 5 lei- 30 lei

In concluzie, fiecare crestin a cheltuit in medie 60, 70 de lei. Astfel, cei 170.000 de pelerini au adus bisericii o suma impresionanta de 12 milioane de lei, peste 2 milioane si jumatate de euro.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
IMAGINI SOCANTE. Unei femei i s-a facut rau in fata moastelor.
IMAGINI SOCANTE. Unei femei i s-a facut rau in fata moastelor. "Am farmece, nu stiu ce-i cu mine"

Sarbatoarea Cuvioasei Parascheva s-a incheiat, insa pelerinii care n-au avut sansa sa atinga racla sfanta sunt de neclintit. Cel putin 10.000 de oameni au fost si luni in fata catedralei din Iasi.

FOTO. Ghinion pentru un preot prezent la pelerinajul Sf. Parascheva. Ce s-a intamplat cu masina lui
FOTO. Ghinion pentru un preot prezent la pelerinajul Sf. Parascheva. Ce s-a intamplat cu masina lui

O publicatie locala din Iasi a surprins un incident care a avut loc in centrul orasului, sambata, intr-una din zilele pelerinajului la moastele Sfintei Parascheva.

44.000 de romani au stat la o coada de 4 km, in ploaie, ca sa ajunga la moastele Sfintei Parascheva
44.000 de romani au stat la o coada de 4 km, in ploaie, ca sa ajunga la moastele Sfintei Parascheva

Aproximativ 44.000 de credinciosi au asteaptat, sambata, la rand, pe ploaie, pentru a se inchina la moastele Sfintei Cuvioasei Parascheva, la Mitropolia din Iasi, randul pelerinilor intinzandu-se pe o lungime de peste patru kilometri.

Recomandări
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21:00, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”
Donald Trump: „Zelenski nu are nimic până nu aprob eu. Aşa că vom vedea ce are”

Preşedintele american Donald Trump s-a declarat vineri arbitrul suprem al oricărui acord de pace între Ucraina şi Rusia, el declarând pentru Politico faptul că, până nu aprobă el, Volodimir Zelenski „nu are nimic”.

Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea
Aproape 550 kg de articole pirotehnice deținute ilegal au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții în Vâlcea

Peste 550 de kilograme de articole pirotehnice, deținute și depozitate ilegal, au fost descoperite de polițiști în urma unor percheziții desfășurate în județul Vâlcea.