Weekend extrem de aglomerat pe litoral. Prețurile sunt mai mari în Năvodari, pentru că plaja nu a fost extinsă

×
Publicitate

În apă, pe plajă, în restaurante şi în cluburi, pe litoral a fost aglomeraţie mare în acest weekend. La Mamaia, oamenii s-au înghesuit foarte aproape de apă, în schimb, a fost loc destul pentru petrecerile cu spumă. Şi cluburile au fost arhipline.

După buget, unii s-au dus la cele de lux, alţii au dansat boem direct pe plajă.

În Mamaia, beach barurile au organizat tot felul de evenimente, dar cu greu au reuşit să adune lumea, din cauza plajelor foarte mari construite în ultimele luni.

"Distracţie" mai mare este pentru cei care vin de dimineaţă la plajă. Jumătate dintre şezlonguri şi baldachine sunt deja rezervate, iar cealaltă jumătate se ocupă rapid. Pentru cine se trezeşte târziu e mare bătaie de cap să mai găsească un loc liber.

litoral

Printre şezlonguri, umbrele şi saltele, cu 50 de lei vă puteţi bucura şi de un masaj. Un şezlong în Constanța ori Mamaia se închiriază cu 30-40 de lei, dar în Năvodari, acolo unde plajele încă nu au fost extinse şi lumea poate ajunge mai repede în valuri, preţurile aproape că se dublează.

Cei care caută să recupereze câte ceva din cheltuieli, se duc la prânz la autoservirile ieftine, stil "împinge tava".

În cluburi, petrecerile încep înainte de apusul soarelui şi sunt prilejul ideal ca domnii să îşi etalaze maşinile, iar domnișoarele - ţinutele.

Mult mai puţini au fost turiştii care au dansat pe nisip şi s-au servit singuri de la bar.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
Stațiuni populare din Turcia, aproape pustii. Motivul pentru care turiștii evită această țară

O destinație turistică celebră a ajuns „pustie”: deși plajele și hotelurile sunt goale în imaginile virale de pe internet, turiștii par să evite zona de teama conflictelor din Orientul Mijlociu.

Top destinații din Grecia pentru 1 Mai. Insule spectaculoase și locuri perfecte pentru o minivacanță de Ziua Muncii

Minivacanța de 1 Mai a devenit, în ultimii ani, unul dintre cele mai așteptate momente de început de sezon pentru români, iar Grecia rămâne constant în topul preferințelor. 

O regiune din Italia, celebră din filmele James Bond, oferă până la 100.000 de euro celor care aleg să se mute acolo

O regiune italiană desprinsă parcă dintr-un film le oferă celor din afară bani pentru a se muta, iar Lacul Garda ar putea fi la doar o aruncătură de băț de viitoarea lor casă.

Recomandări
Ce este moțiunea de cenzură. Cum funcționează și ce se întâmplă la votul din 5 mai în România

Moțiunea de cenzură revine în prim-planul scenei politice din România, în contextul votului programat pentru 5 mai, care ar putea decide soarta Guvernului condus de Ilie Bolojan. 

Ninge în centrul României, la final de aprilie. Utilajele de deszăpezire au fost scoase pe drumurile montane în două județe

Autoritățile din două județe din centrul României au scos utilajele de deszăpezire pe drumuri, după ce un strat de zăpadă s-a depus în noaptea de joi spre vineri pe șosele.

Bolojan: Exemplu de ce înseamnă să îţi baţi joc de banul public nefăcând investiţii - Hidroelectrica. A preferat profiturile

Premierul Ilie Bolojan afirmă că sistemele guvernamentale au tolerat blocarea accesului furnizorilor în sistemul de energie, prin eliberarea unor autorizaţii de racordare scriptice către companii care nu au angajaţi.