Stațiunile care vor avea plaje lărgite. Vom câştiga peste 200 de hectare de nisip

×
Publicitate

Odată cu închiderea sezonului estival, pe litoral, încep lucrările de lărgire a plajelor. Este faza a doua a acestui proiect amplu.

Conform planului, până în 2023, România va câştiga peste 200 de hectare de nisip. Investiţia trece de 800 de milioane de euro şi salvează inclusiv staţiuni, în care altfel, plajele ar fi dispărut.

Pe 30 de km lungime litoralul va câştiga fâşii de nisip nou.

Astfel, staţiuni precum Costineşti, Olimp, Jupiter, Venus, Saturn, Mangalia şi 2 Mai vor câştiga mai mult teren ca să primească turişti. Pe lângă nisip, plajele vor fi consolidate de diguri cu bolovani de până la 7 tone. Lucrările vor fi demarate la începutul lunii octombrie. Mai mult nisip vom vedea la anul inclusiv în Mamaia, acolo de unde a început totul.

Cătălin Creţu, constructor zona Mamaia: "Începerea noului sezon o să fie pe plajă nouă. Metoda pe care o utilizăm noi este cu o dragă din larg şi va transporta nisipul prin conductă spre ţărm. În momentul de faţă vom căra 4,3 milioane metri cubi."

Dacă nu s-ar fi demarat aceste lucrări, plaja ar fi fost doar o amintire în unele zone în care eroziunea a redus nisipul la câţiva metri lăţime.

Marius Stamat, constructor zona Eforie: "Scopul este protecţia costieră, după cum vedeţi plajă este extrem de îngustă şi iarna este riscul să o spargă. Plajele se vor lăți cu aproximativ 100 de metri."

Se vor face lucrări de lărgire şi consolidare inclusiv la Agigea şi în portul Tomis.

În zona Cazinoului, plimbările vor arăta altfel la finalul proiectului: turiştii vor putea merge - de jur împrejur - inclusiv prin spatele frumoasei clădiri şi o vor putea fotografia din noi unghiuri, după consolidarea digurilor şi adăugarea unei noi alei de promenadă.

Nicușor Buzgaru, manager Proiect ABDL: Toată zona costieră cuprinsă în faza a doua este de peste 800 milioane de euro.
Reporter: Cât teren va câştiga România?
Nicușor Buzgaru: Exstimăm că vom câştiga 240 de hectare după finalizarea întregului proiect."

În 2023, când este programată finalizarea lucrărilor suprafaţa totală a plajelor româneşti se va dubla.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Oferte speciale de toamnă pentru turiștii din România. Hotelierii au redus prețurile

Măsurile de protecție și nesiguranță de la începutul verii i-au făcut pe mulți dintre români să-și amâne concediul de odihnă. 

Zona din România considerată de turiști „Raiul pe Pământ”. Prețurile, mai mici decât pe Valea Prahovei

Dacă vreţi să vă bucuraţi de toamnă în tihnă şi să petreceţi câteva zile liniştite departe de lumea dezlănţuită, zona Sălciua, din munţii Apuseni, poate fi o destinaţie.

Sezonul estival ajunge la final. Încep să se închidă terase și să se strângă șezlonguri

Încet, dar sigur, sezonul estival ajunge la final. Se vede cu ochiul liber, după ce mulţi administratori de pe litoral au început să îşi strângă şezlongurile ori să închidă terasele.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Președintele se opune pentru a doua oară legii privind ariile protejate. Actul, trimis spre reexaminare în Parlament

Preşedintele Nicuşor Dan a solicitat Parlamentului reexaminarea legii care permite modificarea limitelor unor arii naturale protejate pentru realizarea unor proiecte hidroenergetice începute înainte de 29 iunie 2007.

Trei obstacole, găsite pe calea ferată între Constanța-Mangalia înainte de trecerea unui tren. Poliția face cercetări

Trei obstacole, amplasate în trei puncte diferite pe calea ferată Constanța-Mangalia, au fost identificate miercuri, înainte de trecerea unui tren. Poliția Transporturi Feroviare a fost sesizată și face cercetări pentru identificarea celor responsabili.