O fotografie cu Castelul Corvinilor, pe coperta ghidului turistic Lonely Planet. "Va aduce turisti din toate colturile lumii"

61421565

O fotografie cu Castelul Corvinilor din Hunedoara a fost folosita pentru coperta ghidului turistic "Lonely Planet" pentru Romania si Bulgaria, directorul castelului, Costin Tinca, apreciind ca publicitatea va atrage multi turisti.

Directorul Castelului Corvinilor din Hunedoara, Costin Tinca, a declarant, luni, ca a fost anuntat de catre un prieten care locuieste la Londra ca o fotografie cu Castelul Corvinilor din Hunedoara a fost folosita pentru coperta ghidului turistic "Lonely Planet" pentru Romania si Bulgaria.

"Din cate am inteles, ghidul, care are pe coperta o fotografie cu Castelul Corvinilor, costa aproximativ 10 lire. Eu am cautat pe net si am gasit ghidul si am de gand sa cumpar un exemplar. Consider ca aparitia unei fotografii cu Castelul Corvinilor pe acest ghid turistic pentru Romania si Bulgaria este o publicitate gratuita pentru monumentul istoric in strainatate si va aduce turisti din toate colturile lumii. Puteau folosi pentru coperta peste 1.000 de fotografi, de la Peles la Bran, si au ales Castelul Corvinilor. Ne mandrim cu asta", a spus Tinca.

Pe site-ul "Lonely Planet", un ghid costa 10,49 lire, iar varianta eBook 7,34 lire. "Lonely Planet" este o editura de ghiduri de calatorie din lume.

Castelul Corvinilor din Hunedoara a fost inclus pe cunoscutul portal turistic TripAdvisor intre primele cinci destinatii de vacanta din Romania, in baza voturilor primite din partea turistilor care l-au vizitat.

In 2013, Castelul Corvinilor din Hunedoara a fost inclus in topul palatelor de poveste, intr-un clasament alcatuit de site-ul american huffingtonpost.com.

Castelul Corvinilor a gazduit mai multe productii cinematografice (filme artistice, documentare si clipuri publicitare), intre care si pelicula "Ghost Rider 2", cu Nicolas Cage in rolul principal.

De la an la an, tot mai multi turisti viziteaza Castelul Corvinilor din Hunedoara, numai in 2013 monumentul istoric fiind vizitat de aproximativ 300.000 de turisti.

Articol recomandat de sport.ro
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Citește și...
România atrage cei mai puțini turiști dintre toate statele UE. Lipsa promovării este una dintre principalele cauze

Deși este o țară foarte frumoasă, România rămâne la coada clasamentului în materie de turism. Asta deși interesul străinilor este într-o ușoară creștere.

O româncă a rezervat un apartament în Milano pentru a-și serba ziua de naștere. După finalizarea plății, a avut un șoc

În această perioadă se înmulțesc anunțurile false cu oferte de cazare pentru vacanță. Prețurile mici de neratat și pozele prea frumoase ca să fie adevărate sunt doar câteva dintre lucrurile la care ar trebui să fim atenți când facem o rezervare.

Grecia – cele mai frumoase obiective turistice de vizitat. Ghid complet pentru turiști

Grecia este o destinație de călătorie râvnită, plină de ruine emblematice, plaje imaculate, mâncare delicioasă și oameni prietenoși.

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătim toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.