Mamaia se transforma in statiunea de lux a Europei de Est. In vacanta de 1 mai, hotelierii au pregatit chiar si un elicopter

×
Publicitate

In fiecare an, de 1 mai, statiunea Mamaia este cautata de cei care iubesc confortul si nu duc grija banilor. Pentru primii turisti din acest sezon, hotelierii de la malul marii au pregatit apartamente de 5 stele, cu tot confortul, chiar si un elicopter.

Pretentiile costa, in unele cazuri, chiar si 2000 de euro pe noapte. Dar clienti... sunt destui.

Cele mai cautate sunt apartamentele cu vedere directa la mare, de la iesirea din statiunea Mamaia. Aici, o noapte de cazare costa 850 de euro. Pretul pare exagerat, mai ales ca nu e Mediterana. Insa unii dintre tinerii care vin sa se distreze in cluburile exclusiviste din zona, cheltuiesc intr-o singura seara chiar si 10.000 de lei.

Spre exemplu, intr-un complex din Mamaia camerele s-au vandut cel mai bine. In apartamentul regal a stat si celebrul luptator de K1, Remy Boniavski. Turistii care se cazeaza aici au parte de absolut orice - de la bautura pana la cele mai sofisticate mancaruri.

In plus si peisajul este superb, practic ai marea la picioare, insa tot confortul are si un pret. O vacanta de minumum 5 zile intr-un astfel de apartament costa 4000 de euro.

Si pentru ca suntem in zona de VIP-uri, hotelierii au cumparat pentru clienti un elicopter care sa ii aduca de acasa, direct pe malul marii. A costat 300.000 de euro.

Leonard Buianu, manager complex 5 stele: "In majoritate, sunt turisti romani care vor, pe perioada vacantei, sa beneficieze de luxul acordat de hotelurile noastre."

Exista variante si pentru cei care vor sa stea departe de agitatia din hoteluri, insa nu vor sa renunte la confort. Cum ar fi o vila ideala pentru un grup de 4 familii care sa isi imparta costurile.

Cei care vor sa beneficieze de si mai mult confort si nu duc grija banilor au la dispozitie o astfel de vila. Costa 2000 de euro pe noapte, are 800 de metri patrati, bucatarie complet mobilata si utilata, 4 apartamente, 6 bai, o sala de fitness dar si una de cinema.

Si in hotelurile de pe malul lacului Siutghiol gasiti camere cu vedere superba. Multe au fost rezervate inca de la inceputul anului.

Razvan Dobre, manager hotel: "Este rezervat aproape permanent acest apartament, de 1 Mai, chiar este rezervat pentru 5 nopti de cazare, o persoana din Anglia vrea sa vina sa petreaca probabil in cluburi si apoi sa se relaxeze in jacuzzi. Pentru 5 nopti a platit 1500 de euro."

Cele mai multe locuri de cazare s-au ocupat deja. In vacanta de 1 mai vor fi concerte in aer liber si petreceri la care sunt asteptati peste 40.000 de turisti.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Vacanță de Paște în Grecia - destinații de top pentru 2026. Cum să sărbătorești Paștele ortodox ca la noi

Sărbătorile de Paște sunt unele dintre cele mai frumoase și emoționante evenimente din calendarul grec. 

Unde să mergi în vacanța de Paște în Europa, în 2026. Destinații de neuitat în care să sărbătorești Paștele

Paștele este acel moment special al anului când Europa încetinește ritmul. Zilele devin mai lungi, iar cafenelele își scot din nou mesele afară. 

Dubrovnik, Perla Adriaticii. Orașul fortificat care te va face să uiți de timp. Ce să vizitezi aici

Dubrovnik impresionează prin atmosfera care pare desprinsă din altă epocă. Supranumit „Perla Adriaticii”, orașul fortificat din Croația îmbină istoria, arhitectura și peisajele într-un mod care transformă fiecare colț într-o experiență memorabilă. 

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.