Voluntari cu sufletul,pentru copii cu afectiuni si boli rare:“Le aratam ca nu sunt altfel decat noi”

60555127

Mai multi studenti din anii I-IV de la Facultatea de Medicina isi dedica o zi pe saptamana pentru a-si petrece doua ore cu micutii cu afectiuni neuropsihiatrice sau cu boli rare, internati la Spitalul de Copii Louis Turcanu.

Laura Bogdan isi dedica doua ore saptamanal copiilor care sufera de boli rare sau neuropsihiatrice. Prin jocuri educative sau jucarii, studenta de la Medicina reuseste sa aduca un zambet pe chipul micutilor nevoiti sa stea internati in spital.

Impreuna cu colegii sai, Laura organizeaza actiuni care mai de care mai interesante pentru copiii internati la sectia de neuropsihiatrie infantila din cadrul Spitalului de Copii Louis Turcanu. De la 1 an si pana la 17 ani, toti au nevoie de o clipa de refugiu, in afara salonului in care boala ii tine captivi. “Cu cei mici ne jucam cu plastelina, avem si jocuri educative. De exemplu, am primit de la un cabinet stomatologic periute de dinti si i-am invatat cum sa le foloseasca”, povesteste Laura.

O intamplare de care isi aminteste studenta este momentul cand a scris o scrisoare impreuna cu o fetita de 13 ani, anorexica, ce suferea foarte tare pentru ca credea ca parintii se cearta din cauza ei. “Era internata impreuna cu bunica ei, pentru ca mama sa nu putea sa vina zilnic sa stea in spital, si ea avea impresia ca parintii ei sunt suparati pe ea. Asa ca mi-a cerut ajutorul sa scrie o scrisoare pentru mama si tatal ei”, isi aminteste Laura.

Initiativele ei nu s-au oprit insa aici. Anul trecut, a hotarat sa incerce sa stranga bani pentru a cumpara cadouri celor mici. Iar ideea ei a prins repede contur. Familia Hehenberger din Austria a raspuns solicitatii lansate de Laura si a facut o donatie pentru a aduce un strop de bucurie micutilor pacienti.

“Am primit o donatie de la o familie din Austria, care iubeste foarte mult copiii si vrea sa ii ajute. Asa ca anul trecut de Ziua Copilului am angajat un clown care a facut face painting si baloane si timp de doua ore am facut un party in curtea spitalului”, spune tanara voluntara.

Cadourile cumparate cu banii primiti din donatii au fost impartite copiilor bolnavi de cancer sau de leucemie. “A fost o experienta minunata sa ii vezi cum se bucurau de jucarii. Fetelor le-am luat papusi Barbie si baietilor, masinute. Din greseala, i-am dat unei fetite o tableta pentru scris si am vazut ca e foarte dezamagita ca nu primise papusa. I-am cumparat apoi si ei o Barbie”, spune Laura Bogdan.

Studenta de la Medicina spune ca experienta voluntariatului a facut-o sa isi dea seama ca ar vrea sa profeseze in domeniul pediatriei.

Isi aminteste de Mihaita, un copilas de 5 ani cu sindromul Praderwilli: “Venise de la Bucuresti aici, pentru niste analize. Am mers cu el peste tot unde a fost nevoie. Am pastrat apoi legatura cu mama lui, prin e-mail. Mi-a spus ca imi multumeste foarte mult si ca lui Mihaita ii e dor de mine. Atunci mi-au curs lacrimile”.

Acum, Laura este voluntara a Campaniei de informare cu privire la bolile rare, desfasurata la Timisoara in perioada 25-29 februarie. In data de 29 va fi organizat un mars, la care vor participa studenti, bolnavi cu boli rare si familiile lor, specialisti, persoane care sprijina acesti bolnavi. Cei prezenti vor purta veste albe inscriptionate cu „Ziua bolilor rare, Voluntari pentru bolile rare” . Marsul se va desfasura intre Universitatea de Medicina si Farmacie „Victor Babes”, Spitalul de Copii „Louis Turcanu” si Primaria Timisoara.

 

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Polițe RCA false pe străzile din România. O brokeriță recunoaște: „Luam ce mai aveam de plată, aveam bănci”. Reacția ASF

Un autoturism din patru circulă fără asigurarea obligatorie numită RCA. Dar situația din trafic este și mai gravă: unele mașini au polițe false de asigurare.

Sorin Grindeanu: Nu ştiu dacă până la 1 septembrie vom avea un Guvern

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că îi este greu să spună dacă până la începutul sesiunii parlamentare, la 1 septembrie, se va instala un nou Guvern.

Rusia pierde capacități uriașe de rafinare după atacurile cu drone ale Ucrainei. Benzina devine tot mai scumpă

Dronele ucrainene au scos din funcțiune aproape jumătate din capacitatea de rafinare a petrolului a Rusiei. Țintesc rafinării, petroliere, depozite și logistica aprovizionării cu carburant, atât pentru populația civilă, cât și pentru armată.