Uruguay-Olanda, prima semifinala de la CM 2010

Luis Suarez si Mauricio Victorino

Uruguayenii au obtinut o calificare miraculoasa, dupa ce Ghana a ratat in ultima secunda a prelugirilor penalty-ul care ar fi adus Africii prima semifinala din istorie.

Uruguayul a castigat cel mai dramatic meci al Mondialului. S-a calificat in semifinale, dupa 40 de ani, la finalul unui meci nebun cu Ghana. La 1-1, uruguayenii au murit si au inviat, in ultima secunda a prelungirilor. Suarez a fost eliminat dupa un hent pe linia portii si a plans in hohote pe margine. Si-a revenit incredibil in cateva secunde care au decis meciul. Golgheterul Ghanei, Gyan a tras in bara si africanii s-au prabusit in lacrimi pe teren.

La penalty-uri, s-a ajuns dupa ce Muntari a deschis scorul la ultima faza a primei reprize cu o bomba de la 30 de metri. Forlan a readus Uruguayul la viata cu o lovitura libera batuta perfect.

Cei 80.000 de oameni au inghetat la momentul de groaza al caderii lui Fucile. Uruguayanul n-a mai miscat un minut, dupa ce a aterizat in cap, insa totul s-a terminat cu bine pentru sud-americani.

Muslera a aparat 2 penalty-uri, iar Abreu a dus Uruguayul in semifinala cu Olanda, cu o executie sud-americana.

Uruguay ramane asadar in cursa pentru un vis nebun - al treilea titlu mondial.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Olanda s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale, dupa ce a invins cu scorul de 2-1 (0-1 la pauza), echipa Braziliei.

Reprezentativa Uruguayului a invins, la Pretoria, scor 3-0 (1-0), selectionata Africii de Sud, in primul meci din etapa a doua a Grupei A de la Cupa Mondiala.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.