Tyson Fury s-a răzgândit: Nu se retrage din box și explică de ce

62255682
Getty

Tyson Fury s-a răzgândit și nu se mai retrage din box, așa cum anunțase în aprilie înaintea meciului cu Dillian Whyte, care a fost trasmis în România de VOYO.

„Am decis să revin la box pentru că pot fi primul campion la categoria grea din istorie care are două trilogii – una cu Deontay Wilder și a doua cu Derek Chisora. Întotdeauna am spus că mă voi lupta din nou cu Derek Chisora și iată-ne, doborând din nou toate recordurile”, a transmis Tyson Fury, într-un clip postat pe contul său de Twitter.

Fury l-a învins deja pe Chisora în ring de două ori în 2011 și apoi în 2014 și speră să obțină o a treia victorie.

Vestea vine după ce autoproclamatul „Gypsy King” și-a anunțat retragerea după ce l-a învins pe Dillian Whyte prin KO în runda a șasea, în aprilie.

Atunci, Tyson Fury promitea că se retrage. 

„După această luptă, ma retrag”, a spus el. „Mulți oameni nu mă cred. L-am văzut pe tata dând un interviu zilele trecute, ‘Nu se retrage. Nu poate trăi fără box’. Dar toți îl subestimează pe marele GK (Gypsy King), pot trăi fără box'”, a menționat, atunci, sportivul, conform ESPN.

Pe de altă parte, tatăl său spunea de atunci că Tyson Fury nu va renunța la box. 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Serena Williams se retrage din tenis: "E cel mai greu lucru"

Serena Williams a anunțat, marți, că se retrage din tenis, precizând că îi este foarte dificil să facă acest lucru. 

Philipp Lahm a anunțat că va boicota Mondialul din Qatar din motive politice

Philipp Lahm, 38 de ani, a anunţat, luni, într-un interviu acordat publicaţiei germane Kicker, că va boicota Cupa Mondială de fotbal, din Qatar. Acesta a precizat că la baza deciziei sale stau motive politice.

Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de la Toronto, după o demonstrație de forță cu Donna Vekic

Simona Halep, 30 de ani, locul 15 WTA, s-a calificat, luni, în runda a doua a turneului Rogers Cup WTA 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, după ce a dispus de croata Donna Vekic cu 6-0, 6-2.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Răsturnare de situație. Întâlnirea lui Nicușor Dan cu liderii fostei coaliții privind legea salarizării, anulată. SURSE

Întâlnirea dintre Nicușor Dan și liderii din fosta coaliție cu privire la legea salarizării nu va mai avea loc luni, au precizat surse pentru Știrile PRO TV.

Bogdan Ivan: „Reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, dar prețurile la pompă au sărit din nou de 10,4 lei”

Fostul ministru al Energiei, social-democratul Bogdan Ivan, afirmă că reducerea accizei cu 20% trebuia să ieftinească motorina, însă prețurile la pompă au sărit din nou peste 10,2 - 10,4 lei.