Marius Copil, după înfrângerea de la Basel. ”A fost o onoare pentru mine”

Ultimul update: Miercuri 28 Noiembrie 2018 10:13
Data publicarii: Duminica 28 Octombrie 2018 18:44
Marius Copil, Roger Federer

Tenismenul român Marius Copil, locul 93 WTA, a pierdut, duminică, finala turneului de ATP de la Basel, Elveţia, partidă disputată împotriva elvețianului Roger Federer, locul 3 WTA.

După meci, Marius Copil i-a transmis lui Roger Federer că se simte onorat că se află în același loc cu tenismenul elvețian, ocupant al locului 3 WTA.

"E al doilea discurs pe care îl țin, sper să nu fiu jenant. Roger, a fost o onoare pentru mine să mă aflu în același loc cu tine. Îți mulțumesc foarte mult pentru ceea ce ai făcut în tenis. Vorbesc pentru mine și pentru toți jucătorii din top 200. Sper ca de acum încolo cariera mea s-o ia în sus, e foarte frumos să joci în locuri ca cel în care mă aflu astăzi", a spus Copil.

Copil (28 ani, 93 ATP), venit din calificări, a avut o evoluţie remarcabilă la acest turneu, unde a reuşit cel mai important rezultat al carierei sale. El a învins şase adversari mai bine clasaţi decât el în drumul către finală, printre care s-au numărat croatul Marin Cilic, numărul şase mondial, pe care l-a eliminat în optimile de finală (7-5, 7-6), şi germanul Alexander Zverev, al cincilea jucător al lumii, în faţa căruia s-a impus în semifinale (6-3, 6-7, 6-4).

În urma acestui succes, Marius Copil, cel mai bun tenisman român al momentului, va face un salt impresionant, de 33 de locuri, în clasamentul ATP, urmând ca începând de luni să ocupe locul 60 în ierarhia mondială.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Marius Copil, Roger Federer Seymour Hersh, jurnalist castigator al premiului Pulitzer

Sursa: StirilePROTV

Marius Copil a pierdut finala de la Basel, disputată împotriva lui Roger Federer
Federer: Copil a jucat extraordinar cu Zverev. Abia aştept întâlnirea de duminică
Marius Copil - Roger Federer, finala ATP de la Basel: ”Una dintre cele mai frumoase zile”
simona halep la australian open
Simona Halep, în turul II la Australian Open. Victorie în trei seturi în fața Kaiei Kanepi
Un jurnalist a adormit la conferința de presă a lui Rafael Nadal. Reacția spaniolului
Simona Halep, în continuare pe locul 1 în clasamentul WTA. Ce avans are față de Kerber
Mesajul Simonei Halep pentru un celebru tenismen. "Îţi doresc tot ce e mai bun în viaţă"
Halep, înainte de Australian Open: „Sunt puțin în urmă cu pregătire şi meciurile”
Halep și-a mărit avantajul față de Kerber, după ce numărul 2 WTA a fost învinsă la Sydney
simona halep
Halep, după eliminarea de la Sydney: ”Nu aveam aşteptări după o pauză aşa de lungă”
Ce scrie scrie presa internațională despre eșecul lui Halep de la Sydney. ”Barty a distrus-o”
Simona Halep, eliminată în turul doi la Sydney de Ashleigh Barty
Halep, pentru The Guardian: „Am făcut totul pentru tenis, nimic altceva n-a contat”