Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Premiera in istoria Cupei Mondiale: doua meciuri din optimi s-au decis la penalty-uri

costa rica

Pentru prima oara in istoria Cupei Mondiale doua meciuri din optimile de finala s-au decis dupa executarea loviturilor de departajare.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Sambata, Brazilia a trecut de Chile, scor 4-3, iar duminica, nationala statului Costa Rica a invins Grecia, scor 6-4.  In optimile de finala mai sunt programate meciurile Franta - Nigeria, Germania - Algeria, Argentina - Elvetia si Belgia - SUA.

Reprezentativa statului Costa Rica s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, duminica, la Recife, cu scorul de 6-4, in urma loviturilor de departajare, selectionata Greciei, in optimile competitiei.

La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, in minutul 52, iar pentru Grecia a inscris Papastathopoulos, in minutul 90+1. Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucator mai putin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonase.La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell si Umana.  Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos si Holebas, iar Gekas a ratat.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014: stirileprotv.ro va tine la curent cu cele mai importante informatii de la Campionatul Mondial: clasament grupe, rezultate campionatul mondial si programul meciurilor.

Un fan brazilian in varsta de 69 de ani a incetat din viata dupa ce a suferit un atac de cord, sambata, intr-un bar din apropierea stadionului din Belo Horizonte, in timp ce urmarea meciul dintre Brazilia si Chile, de la Cupa Mondiala.

Ministrul Sănătății anunță că se lucrează la o strategie care să limiteze trimiterea pacienţilor de la stat la privat

Alexandru Rafila, a declarat joi, în contextul acuzaţiilor care i se aduc medicului Cătălin Cîrstoiu, că ar trebui făcută o declaraţie pe proprie răspundere a medicilor care lucrează în instituţiile publice, că nu direcţionează pacienţi la privat.

Percheziții ale Parchetului European la instituții publice din Botoșani privind o fraudă de 160.000 € care implică fonduri UE

Parchetul European (EPPO) din Cluj-Napoca şi (România) efectuează astăzi percheziţii în mai multe locaţii.

Românii blocați în Dubai din cauza inundațiilor, supărați pe autoritățile române: Niciun receptor ridicat, nu au făcut nimic

236 de români blocați de aproape două zile pe Aerportul din Dubai lovit crunt de inundații au revenit joi dimineață în țară.