Zonele din București care vor rămâne fără apă caldă în următoarele zile. Sute de blocuri, afectate

62470611

Compania Municipală Termoenergetica Bucureşti (CMTEB) S.A. anunţă că se vor efectua lucrări de înlocuire, modernizare şi de reparaţii pe conductele reţelei termice, în zone din sectoarele 1, 3, 4 şi 6 din Capitală. 

Apa caldă va fi sistată în sute de blocuri în următoarele zile.

Potrivit companiei, vor fi făcute următoarele intervenţii:

Finalizarea lucrărilor de înlocuire a reţelei de termoficare primare – conductă Dn 150mm şi 500mm - pe strada Nicolae Caramfil, pe tronsonul cuprins între străzile Feleacu şi Smaranda Brăescu din Sectorul 1.

Pentru finalizarea şantierului şi executarea lucrărilor de integrare a noilor conducte, precum şi pentru execuţia altor intervenţii necesare reconfigurării conductelor în căminul de racord, furnizarea agentului termic pentru apă caldă către 4 puncte termice (respectiv 90 de blocuri) va fi sistată până în data de 03 august 2024, ora 23.

Citește și
75 de oi și capre, cumpărate cu 4.800 de euro falși. Doi bărbați au fost arestați preventiv, prinși în flagrant
75 de oi și capre, cumpărate cu 4.800 de euro falși. Doi bărbați au fost arestați preventiv, prinși în flagrant

”Vă reamintim că executarea lucrărilor a fost dispusă prioritar, imediat după închiderea sezonului de încălzire, la începutul lunii aprilie, toate lucrările fiind desfăşurate în condiţii deosebite, din cauza amplasării reţelei într-o zonă intens circulată inclusiv de mijloacele de transport în comun. Pe toată perioada desfăşurării şantierului furnizarea agentului termic pentru apă caldă nu a fost oprită. Echipele companiei au executat anterior opririi tronsonului, un traseu de alimentare provizoriu. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1987, porţiunea de reţea înlocuită având mai mult de 40 ani vechime”, a transmis compania, potrivit News.ro.

Reţeaua termică primară - conductă Dn 500mm, în zona străzii Matei Basarab şi a Căii Călăraşilor din Sectorul 3. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către 8 puncte termice (65 blocuri) până în data de 02 august 2024, ora 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1988, această porţiune de reţea având peste 35 de ani de funcţionare.

Reţeaua termică primară - conductă Dn 800mm, pe Bulevardul Unirii din Sectorul 3. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către 4 puncte termice (32 blocuri) până în data de 02 august 2024, ora 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1969, această porţiune de reţea având 55 de ani de funcţionare.

Reţeaua termică primară - conductă Dn 700mm, în intersecţia Piaţa Eroii Revoluţiei cu Şoseaua Pieptănari din Sectorul 4. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către 10 puncte termice (89 blocuri) până în data de 02 august 2024, ora 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1992, această porţiune de reţea având peste 30 de ani de funcţionare.

Reţeaua termică primară - conductă Dn 500mm, pe strada Niţu Vasile din Sectorul 4. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către 8 puncte termice (95 blocuri) până în data de 02 august 2024, ora 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei din această zonă este 1987, această porţiune de reţea având peste 35 de ani de funcţionare.

Reţeaua termică primară - racordul termic Şcoala 198 - conducta Dn 65mm, pe strada Apusului din sectorul 6. Se vor executa lucrări de reparaţie şi înlocuire a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă calda Şcoala 198 până în data de 2 august 2024, orele 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei corespunzătoare racordului menţionat este 1965, această porţiune de reţea având aproape 60 de ani de funcţionare.

Racordul punctului termic "12 Maratonului", conductă - Dn 200mm, pe strada Apusului din Sectorul 6. Se vor executa lucrări de reparaţie a conductelor, care impun sistarea furnizării agentului termic pentru apă caldă către punctul termic care alimentează 18 blocuri, între 01 şi 02 august 2024, orele 23.00. Anul de punere în funcţiune a conductei corespunzătoare racordului menţionat este 1983, această porţiune de reţea având peste 40 de ani de funcţionare.

”Dispeceratele Companiei Municipale Termoenergetica Bucureşti şi echipele de intervenţie lucrează în regim permanent pentru soluţionarea problemelor apărute. Vă reamintim faptul că termenele iniţiale de repunere în funcţiune a sistemului de termoficare sunt estimate înainte de deschiderea şantierelor şi decopertarea galeriilor. Finalizarea lucrărilor depinde de complexitatea acestora, care este în directă legătură cu starea de degradare a conductelor. Pe măsură ce lucrările sunt finalizate şi ruta de alimentare cu agent termic permite furnizarea agentului termic, punctele termice sunt repuse în funcţiune mai repede decât termenul estimat”, a mai transmis compania.

Articol recomandat de sport.ro
Cum ar fi început scandalul în care Florin Tănase ar fi vrut să lovească un tricolor cu un scaun! Cum ar fi fost calmat jucătorul de la FCSB
Cum ar fi început scandalul în care Florin Tănase ar fi vrut să lovească un tricolor cu un scaun! Cum ar fi fost calmat jucătorul de la FCSB
Citește și...
75 de oi și capre, cumpărate cu 4.800 de euro falși. Doi bărbați au fost arestați preventiv, prinși în flagrant
75 de oi și capre, cumpărate cu 4.800 de euro falși. Doi bărbați au fost arestați preventiv, prinși în flagrant

Doi bărbați - unul de 30, altul 31 de ani - au fost arestați preventiv după ce ar fi plătit cu bancnote euro false animalele cumpărate de la doi fermieri.

Nemulțumiți de scumpirea carburanților, zeci de șoferi din Pitești au organizat un protest. Mulți au fost amendați
Nemulțumiți de scumpirea carburanților, zeci de șoferi din Pitești au organizat un protest. Mulți au fost amendați

Nemulțumiți de scumpirea carburanților, zeci de șoferi din Pitești au organizat un protest. Au mers în coloană pe bulevardul central al orașului, pe banda a doua, cu aproximativ 30 de kilometri pe oră, în timp ce claxonau.

Încetează plafonarea prețului la gaze. Ce înseamnă asta pentru români și cum funcționează ”Ro-Alert”-ul la facturi
Încetează plafonarea prețului la gaze. Ce înseamnă asta pentru români și cum funcționează ”Ro-Alert”-ul la facturi

În mai puțin de o săptămână, de la 1 aprilie, prețul gazului nu va mai fi plafonat. 

Recomandări
Trump spune că SUA ar putea să nu vină în ajutorul NATO în caz de nevoie. ”Presupun că nu mai trebuie să fim, nu-i aşa?”
Trump spune că SUA ar putea să nu vină în ajutorul NATO în caz de nevoie. ”Presupun că nu mai trebuie să fim, nu-i aşa?”

Donald Trump a declarat, vineri, că Statele Unite ar putea să nu vină în ajutorul NATO în caz de nevoie, reiterându-şi criticile la adresa Alianţei Atlantice, în cadrul unui forum de afaceri de la Miami, informează AFP.

Ninge abundent la munte. Nămeți de până la un metru și restricții de circulație pe mai multe drumuri din țară
Ninge abundent la munte. Nămeți de până la un metru și restricții de circulație pe mai multe drumuri din țară

A nins la munte, în unele zone chiar abundent. La Rânca, stratul de zăpadă depășeste 40 de centimetri, iar drumarii intervin cu utilajele, ca să mențină șoseaua practicabilă. 

Criza carburanților. Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus
Criza carburanților. Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus

În criza carburanților, Ministerul Agriculturii propune ca fermierii să poată cumpăra motorină la preț redus, fără TVA și accize.