De ce nu este bine să spunem ”Paște fericit”. Preot: ”E cam un fenomen dedicat vițeilor”

×
Publicitate

Părintele Visarion Alexa le recomandă credincioșilor ca, în aceste zile, să folosească urarea ”Hristos a înviat”, în loc de ”Paște fericit” sau ”Paști fericit”.

Invitat în studioul Știrilor Pro TV, părintele a explicat faptul că urarea ”Paște fericit” trebuie evitată deoarece poate fi asociată cu ... activitatea vițeilor, care pasc atunci când se hrănesc cu iarbă și alte verdețuri.

De asemenea, Părintele Visarion s-a declarat împotriva asocierii acestei sărbători religioase cu ”iepurași” sau ”alte obiecte” și ”viețuitoare”.

”Eu am curajul acum să spun Hristos a înviat, pentru că astăzi la ora 14.00 slujba Învierii, Vecernia Învierii, va avea loc la Ierusalim, unde va coborî lumina. Și, decât să spunem Paște fericit sau Paști fericit .. e cam un fenomen dedicat vițeilor. Noi, mai bine să spunem Hristos a înviat. Fără iepurași, fără alte obiecte, viețuitoare ..” - a spus preotul.

Preotul Visarion

 

Sfaturile sale sunt susținute și de către filologul şi eseistul Adrian Papahagi, care a oferit recent câteva sfaturi despre urările de Paşti: ”Evitaţi neopăgânismul kitsch: copilaşi, iepuraşi, ouşoare roşioare, mieluşei, apusuri spectaculoase”, a transmis el într-un mesaj pe Facebook.

Despre urările de Paști:

1. E potrivit să folosim imagini cu Hristos sau cu subiect religios doar dacă sunt icoane în tradiția bizantină, reprezentări antice și medievale (ați observat că acestea nu pot fi niciodată de prost gust?), sau picturi/sculpturi ale unor imenși artiști (preferabil morți acum cel puțin 350 de ani). Se acceptă artiști moderni doar cu discernământ, pour les connaisseurs ????. Restul este kitsch.

2. Evitați neopăgânismul kitsch: copilași, iepurași, oușoare roșioare, mielușei, apusuri spectaculoase (mov) sau răsărituri lucioase, figuri radioase ca în reclamele pentru pastă de dinți sau ciocolată.

3. Nu folosiți niciodată urarea "Paște fericit", decât dacă vă adresați unui vițel, care are tot dreptul să pască fericit! Nu folosiți formule lemnoase scrise de alții! Dacă nu aveți inspirație pentru a compune un text care să nu fie nici kitsch, nici banal, nici cu greșeli de scriere, limitați-vă la clasicul "Hristos a înviat" (dar vezi și §4)!

4. Nu trimiteți pe sms, mail, messenger etc. urări colective și nesemnate! Dacă trimiteți urarea către un singur destinatar, dar nu personalizați mesajul, mai bine lipsă. E mai decent să comunici doar cu cei cu care te întâlnești pe viu, sau de care îți pasă suficient de mult ca să le adaugi un gând, sau măcar să-i numești. Nimeni nu se așteaptă să primească urări de la toată agenda de telefon; nu vă simțiți nici voi obligați să trimiteți urări întregii voastre agende!

5. Nu e nevoie să puneți poze de la biserică: știm că sunteți credincioși și pioși. Important e să vă știe Hristos, nu Facebook-ul.

6. Dacă suntem într-o tradiție, de ce să n-o respectăm? În Biblia ortodoxă numele Mântuitorului e ortografiat "Iisus Hristos" fiindcă creștinismul nostru e de filieră bizantină, Evangheliile ne-au parvenit în limba greacă, iar în greacă se scrie Ἰησοῦς Χριστός. Vocala η se pronunța mai degrabă [e] în greaca clasică, dar în perioada bizantină s-a închis la [i], Ἰη a devenit "Ii", deci avem doi de 'i': Iisus. În latină, vocala η a fost transliterată ca "e", iar "I" se scria uneori lung ("J") la început de cuvânt, ceea ce a dat în limbile occidentale "Jesus". Grecescul X (chi), la origine [kh] a devenit [h] în greaca bizantină, deci avem Hristós. Latina a transliterat cuvântul grecesc, care înseamnă "Unsul (Lui Dumnezeu)" echivalând consoana X cu "ch", deci "Christus", în care "c" era pronunțat însă fără aspirație, deci [k]. De aceea avem neologismele "creștini", nu "hreștini", creștinism, nu "hreștinism" și Cristian/Cristiana, nu Hristian și Hristiana. Sigur, poate părea incoerent să spui "Hristos", dar "creștin", dar dacă înțelegi filologic situația, nu are nimic să scrii "Iisus Hristos", cu acest mic aer arhaic, bizantin, ca în liturghie și în Biblia ortodoxă. Cei de alte confesiuni, care nu au moștenit tradiția bizantină, au toate justificările să modernizeze grafia, scriind "Isus Cristos". În fine, nu e un capăt de lume, câtă vreme știm cu toții la cine ne referim. E însă kitschul absolut și o dovadă de bădăranie, ca să nu spun de blasfemie, să scrii în glumă sau în serios "Gizăs".

Cu asta, pace și bunăvoire!”

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
„Solo-maxxing”, noul fenomen al generației Z: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare

Costurile de viață tot mai ridicate au dus la apariția unui noi curent în rândul generației Z.

Pasajul Basarab intră în reparații. Modificări importante în transportul din București

Circulaţia rutieră şi transportul public în zona Pasajului Basarab vor fi afectate începând de sâmbătă, când încep lucrările de remediere a acestei infrastructuri, a informat Primăria Capitalei.

Aproape 12.000 de români primesc pensii speciale. Cine încasează o pensie de 25.586 lei pe lună

Aproape 12.000 de români primesc pensii de serviciu, mai cunoscute sub denumirea de pensii speciale, potrivit CNPP. Cei mai mulți beneficiari se află în rândul magistraților, categorie în care se achită și cea mai mare pensie specială: 25.586 lei/lună.

Recomandări
LIVE TEXT. Criză politică. Noi consultări la Cotroceni. Kelemen Hunor: ”Am pierdut orice speranță” să refacem vechea coaliție

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Sorin Grindeanu: PSD l-a anunţat pe preşedintele Nicușor Dan că îşi asumă guvernarea

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunţat marţi, în urma consultărilor cu preşedintele Nicuşor Dan, că PSD este gata să îşi asume guvernarea.

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.