Danemarca îi primește pe muncitorii români cu brațele deschise. Salariile ajung și la 5.000 de euro: ”Suntem foarte fericiți”

×
Publicitate

Ruptura dintre Marea Britanie și Uniunea Europeană îi forțează pe mulți români să își caute de lucru în alte state europene.

 

În țările nordice, de exemplu, muncesc în construcții, ferme de creștere a animalelor sau la curățenie.

Danemarca îi primește cu brațele deschise, pentru că are nevoie de forță de muncă în toate domeniile.

"Aici este a doua cameră, tot așa, prima mân de var, sper să am timp să dau astăzi cu silicon, dacă nu mâine dimineață! Coridorul, și aici este doar glet dat și trebuie să pun filtru pe care îl vedeți jos".

Așa arată o zi de muncă din viața lui Bogdan. Angajat la o firmă de construcții din Danemarca, o locuință din centrul capitalei Copenhaga. În medie, salariile pornesc de la 2.500 de euro pe lună.

Bogdan Țiba, muncitor construcții Danemarca: ”Salariul destul de mulțumitor, echipament în prima zi, nu prea sunt patronii să pună presiun, se vorbestșe frumos cu muncitorii, în mare parte este ok".

 

5.000 de români ajung anual în Danemarca

 

Și Irina s-a stabilit în Danemarca împreună cu familia. Lucrează cu soțul ei în domeniul curățeniei, unde salariile încep de la 3.000 de euro, dar pot ajunge până la 5.000 de euro.

Irina Neamț, muncitor în curățenie în Danemarca: ”Salariile sunt mult mai mari decât în România, se vede diferența foarte mult și suntem foarte fericiți. Copiii merg aici la școală, la grădiniță. Pentru școală nu plătim caiete, nu plătim cărți, absolut nimic, decât penarul și ghiozdanul, doar atât".

În medie, spun asociațiile de români din Danemarca, aproximativ 5.000 de români ajung anual în regat și 80 % se stabilesc acolo. În ultima perioadă, mulți au plecat din Marea Britanie, speriați de Brexit.

De la începutul anului, Regatul Unit a impus vize, iar muncitorii trebuie să demonstreze că au oferte de lucru, salariu corespunzător și cunosc limba engleză. Or, mulți români lucrează acolo la negru.

Valentina Răduță, Asociaţia de Prietenie Româno-Daneză din Copenhaga: ”Sunt care vin din Anglia și se stabilesc în Danemarca sau mă mai întreabă despre cum este viața în Danmerca, merită să lase Anglia pentru Danemarca și din punctul meu de vedere sunt foarte interesați de a-și găsi un loc de muncă în Danemarca".

 

Transferurile de bani din Danemarca în România s-au dublat în ultima lună

 

Mai bine de 40 % dintre românii ajunși în regat lucrează în ferme, 30 % în curățenie, în special în hoteluri. Pe alții îi găsim în distribuție de ziare sau în construcții, mai ales că Danemarca a început lucrările de construcție la cel mai lung tunel submarin rutier și feroviar din lume, la granița cu Germania.

Kati Nicolae, angajată a unui sindicat în domeniul construcțiilor: ”50, 60, 70 % din forța muncii sunt români. Majoritatea sunt muncitori necalificați, dar care și-au dobândit o experiență în decursul anilor pe diferite șantiere, în restul Europei".

Numărul mare de români care lucrează în Danemarca se vede și prin intermediul banilor trimiși în țară. Potrivit unei platforme de specialitate, transferurile de acolo au înregistrat o creștere de 100 % la începutul acestei luni, comparativ cu luna anterioară.

Sumele trimise încep de la câteva sute, dar pot depăși și 1.000 de euro. Bani vin și din Belgia, țară asaltată în ultima perioadă de români plecați din Italia ori Spania.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
Râmnicu Vâlcea se înfrățește cu orașul capitală a unei provincii chineze cu 84.000.000 de locuitori: ”Seamănă”

Ambasadorul Chinei în România, Chen Feng, promite autorităţilor din Râmnicu Vâlcea susţinere pentru înfrăţirea municipiului reşedinţă al judeţului Vâlcea cu oraşul Dujiangyan, capitala provinciei chineze Sichuan, informează reprezentaţii municipalităţii.

Tot mai puține locuri de muncă vacante în România. Angajatorii sunt precauți și amână recrutările, pe fondul incertitudinii

După două trimestre consecutive de scădere economică, se văd primele efecte și pe piața muncii.

Curățenie cu hotărâre judecătorească în curtea unui băcăuan. Ce a adunat timp de 40 de ani: ”Când e harnic omul, e rău, nu?”

Un focar de infecție în gospodăria unui bărbat din județul Bacău începe să fie curățat prin hotărâre judecătorească. Omul a adunat în curte munți de gunoaie timp de 40 de ani.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.