Cum arata examenul de permis pentru scutere. Doar 50% dintre candidati promoveaza dupa "sala"

×
Publicitate

Resemnati, cu ambitii mari mai mult sau mai putin pregatiti, scuteristii dau, rand pe rand, examenele pentru obtinerea permisului de conducere.

Au intrat in sfarsit in vigoare normele pentru aplicarea legii, care ii obliga pe toti cei care vor sa conduca astfel de vehicule sa-si ia permisul.

Asa ca, timid dar sigur, pretendentii se inscriu la examen. Cum numai jumatate dintre ei reusesc insa sa ia sala, la proba poligonului nu e inca inghesuiala, chit ca vara este pe sfarsite.

Actualmente pensionar, domnul Florea Vaduva se lauda ca merge cu scuterul de mai bine de 4 ani.

Cand a intrat in vigoare noua lege, a scos din buzunar 500 de lei, a facut scoala si a venit hotarat sa-si ia permisul.

"Sunt pensionar si am nevoie de el sa ma mai duc mai pe la o matusa pe la tara, mai pe colo, mai pe colo, am mers vreo 40.000 de kilometri", spune Florea Vaduva.

La examen insa, domnul Florea nu s-a descurcat prea bine:

"Aveti probleme la echilibru, deci la opt-uri ati avut acolo doua ezitari, veti fi depunctat, ati facut 2 minute si 9 secunde, ati depasit timpul, ceea ce inseamna ca sunteti respins, imi pare rau!"

"Emotiile mai mari si din cauza asta, asta e, ce sa facem, se mai intampla", a declarat Vaduva.

Nu la fel de ghinionist a fost insa domnul Buleandra.

"Am cateva statii pana la serviciu si era placut, mai ales ca colegii ziceau ce, n-ai sange sa iei carnetul?! De cunoscut stim, dar emotiile sunt mari", a declarat Mircea Buleandra.

Tot aici l-am cunoscut si pe Stefan. Tanarul recunoaste ca se afla aici doar pentru ca nu a implinit inca 24 de ani, iar legea nu ii mai permite sa conduca o motocicleta.

Ultimii doi au trecut examenul cu brio.

"Majoritatea promoveaza pentru ca au condus inainte. Mai greu este insa cu sala, cam 50% promoveaza sala, iar la poligon 90", spune comisarul Petrus Serban.

Acestea sunt de altfel cele doua probe pe care le aveti de sustinut: proba teoretica si cea practica. Cea din urma se da numai in poligon.

Pentru miile de romani care au scutere si le tin acasa pentru ca nu au permis, autoritatile promit ca, in functie de numarul solicitarilor, vor face in asa fel incat oamenii sa fie programati repede la examen, ca sa nu piarda vara.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Experiment StirileProTV: Ce se intampla cu bauturile la PET daca sunt tinute in soare, pe canicula

Romania fierbe la peste 38 de grade. Sase judete din vestul tarii sunt in plin cod portocaliu de canicula, iar in alte 17 este cod galben.
 

REFORMA manualelor scolare. Ministrul Pricopie anunta ca va fi respectat calendarul modernizarii

Decizia de a realiza reforma manualelor ramane ferma, iar calendarul stabilit in urma dialogului social, la care au luat parte si reprezentantii editorilor, va fi respectat, a declarat, joi, ministrul Educatiei, Remus Pricopie, intr-un comunicat.

Taxiurile pirat de la Gara de Nord dispar.Noul sistem care va permite accesul companiilor autorizate

Adio taxiuri-pirat in Gara de Nord. Este promisiunea managerilor privati de la CFR Infrastructura, care vor sa-i scape pe calatori de acei soferi impertinenti, care nu numai ca ii hartuiesc la sosire, dar care practica si niste tarife exorbitante.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.