Comertul, pe drumul cel bun. A avut cea mai mare crestere in septembrie

×
Publicitate

In septembrie, comertul a iesit pe plus, dar profitul nu a fost impartit in mod egal. In timp ce comerciantii de produse alimentare si nealimentare au avut incasari mai mici, benzinarii se pot lauda cu sume mari.

Industria ramane motorul economiei si inregistreaza cresteri de vanzari si de comenzi. Datele arata ca, in septembrie, valoarea vanzarilor in comertul cu amanuntul a crescut cu 1% fata de luna august, dar a fost cu 2% mai mica decat in septembrie 2009.

Romanii si-au restrans, de fapt, cumparaturile, pentru ca vanzarile de alimente si bauturi au scazut cu 2,1%, iar cele de produse nealimentare, cu 0,4%.

Partea leului a fost a companiilor petroliere pentru ca singura crestere a fost, de fapt, a carburantilor, cu peste 6% in mare parte din cauza scumpirii lor.

Activitatea industriala isi revine. Vanzarile au urcat in septembrie cu peste 17% fata de august si cu 14% fata de aceeasi luna a anului trecut.

Cea mai mare crestere, de 52%, s-a inregistrat in industria bunurilor de capital, adica masini si echipamente, urmata de industria bunurilor de folosinta indelungata cu 14% si de cea a bunurilor intermediare, adica materiale si subansamble, folosite in alte ramuri.

Cresterea cea mai mica, de nici 3%, a fost la bunurile de uz curent, de la detergenti si produse de igiena, la haine si incaltaminte.

Vestea si mai buna este ca industria va continua sa creasca, pentru ca valoarea comenzilor primite in septembrie s-a majorat cu 26% fata de august si cu aproape 30% fata de septembrie 2009. Cele mai multe comenzi sunt pentru export.

 

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Studiu: Natalitatea în Europa, în scădere accelerată. Cercetătorii indică rolul neașteptat al telefoanelor mobile

Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen. 

Recomandări
Negocieri pentru viitorul Guvern. Premierul desemnat, Eugen Tomac, după ce a fost la sediile PNL și USR: ”Plec cu încredere”

Premierul desemnat Eugen Tomac a început astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. El are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură

Scene de groază în Galați. Un șofer a intrat cu mașina în mai multe persoane și vehicule: ”Era un haos total”

Un bărbat de 46 din Galați a intrat cu mașina, în mare viteză, în parcarea unei pizzerii, a lovit patru mașini și a accidentat doi oameni. Apoi a fugit. Polițiștii au aflat cine este și îl caută.

Ce a răspuns premierul desemnat Eugen Tomac, întrebat dacă este dispus să se retragă în cazul în care nu va aduna voturi

Premierul desemnat, Eugen tomac, a fost întrebat de jurnaliști, luni, ce va face dacă nu va avea garanţia de la liderii partidelor politice că guvernul său are sprijinul Parlamentului.