200.000 de romani nu si-au platit contributiile la Sanatate. Cine are cea mai mare datorie

×
Publicitate

Daca romanii si-ar plati datoriile, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate ar avea in cont aproximativ 1,4 miliarde de euro.

Aceasta suma uriasa s-a adunat in ultimii ani, cand foarte multe persoane fizice sau juridice nu si-au achitat contributiile de sanatate. Pentru recuperarea banilor, inspectorii trimit somatii si blocheaza conturile titularilor.

Numai in Bucuresti, la finalul anului trecut, erau 2.000 de datornici, iar in intreaga tara sunt de 100 de ori mai multi.

Daca ar fi sa intocmim un top, cea mai mare datorie, de aproximativ 400.000 de euro, o are un domn din Bucuresti, care nu si-a mai platit asigurarea de sanatate din 2007. Statul i-a blocat 3 conturi si salariul, insa pana acum a recuperat doar 13.000 de euro. In acest ritm, intreaga suma s-ar aduna integral la buget in 400 de ani.

La polul opus, am gasit o batrana care a trecut de 100 de ani si a fost somata sa plateasca o datorie de 10 lei, pentru ca a realizat venituri din inchirierea unui imobil.

In total, CNAS are de recuperat 95 de milioane de euro de la persoane fizice. Cele mai mare datorii le au, insa, companiile care nu au platit CASS-ul pentru angajati. Iar aici vorbim de peste 1, 2 miliarde de euro.

Listele de rau-platnici vor fi trimise Fiscului, care de la 1 iulie va fi imputernicit sa-i execute silit pe toti cei care sunt in urma cu asigurarile de sanatate.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Cazul Vladan face ordine in Ministerul de Interne. Multi angajati detin, fara drept, arme letale

Rand pe rand, politistii romani sunt dezarmati de sefii lor. Controlul, inceput luna trecuta, in randul angajatilor de la interne, posesori de arme letale, a scos la iveala situatii cel putin ingrijoratoare.

Desfasurare de forte fara precedent pentru asigurarea securitatii la finala Europa League

5.000 de politisti, jandarmi si pompieri vor interveni in caz de nevoie, in timpul Finalei "Europa League" de pe Arena Nationala, mai ales ca tot continentul o sa fie cu ochii pe noi.

Replica procurorilor militari catre cei raniti de jandarmi in timpul protestelor din ianuarie

Procurorii militari sunt pe urmele jandarmilor care, in timpul protestelor din ianuarie din Piata Universitatii, au dat dovada de exces de zel si au ranit manifestantii.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.