"CASCO" si pentru biciclete pe o piata de 45 de mil. de euro. Cat costa asigurarea anuala pentru cei care merg pe doua roti

×
Codul embed a fost copiat

Pe masura ce a crescut numarul bicicletelor, au aparut si asigurarile pentru ele, mai ales ca unele costa, cateva mii de euro, iar hotii stau la panda.

Asa ca proprietarii prefera sa incheie o asigurare pentru bicicleta preferata. Polita anuala ajunge la 10 la suta din valoarea vehiculului pe doua roti.

Statisticile arata ca in fiecare an, in Bucuresti se fura in jur de 600 de biciclete. Iar cand pedalezi o bijuterie pe doua roti, care ajunge sa coste cat o masina la mana a doua, cu siguranta nu vrei sa risti sa ramai si fara bicicleta si cu un gol in buzunar. Tocmai de aceea au aparut asigurarile.

Despagubirea maxima este, pentru inceput, de 1500 de euro la bicicletele noi si de 1000 de euro pentru cele second hand. Banii se dau doar in cazul furtului. Iata si costul unui astfel de serviciu. "Se plateste o prima de asigurare, care este de 10% pe an",  spun vanzatorii de biciclete.

Aceasta nisa aparuta pe piata asigurarilor vine dupa ce numarul furturilor a crescut de la an la an. "Se fura in toata tara nu doar in Bucuresti si multe se vand in Romania, la negru", spun vanzatorii de biciclete

Citește și
Biciclete
"Avem o reducere de 20% pentru biciclisti". Beneficiile de care au parte cei care merg pe doua roti

Un domn ne prezinta bicicleta lui, care costa nu mai putin de 7.000 de euro. Se gandeste si el serios sa o asigure. Una i-a fost furata in urma cu cativa ani, iar pe cea de acum nu o scapa din ochi. "O iau peste tot cu mine, o bag in magazin chiar daca uneori trebuie sa ma cert cu lumea", spune Daniel.

Vanzarile bicicletelor au tot crescut in ultimii ani. In 2013, de pilda, piata a atins 45 de milioane de euro. Iata una care costa 11.000 de euro. "Este o bicicleta extrem de aerodinamica, a luat si premiu anul trecut", spune proprietarul.

NU doar bicicletele se asigura, mai nou. Daca la Hollywood vedetele isi asigura cu miloane de dolari picioarele sau vocea, si noi am inceput sa avem pretentii.

In ultima vreme tot mai multi romani si-au asigurat telefoanele inteligente, laptopurile si aparatura electronica, in general. Exista insa si cazuri cand oamenii si-au asigurat nunta, botezul copilului sau chiar animalele de companie.
 

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Gadgeturi pentru biciclisti: rucsacul cu semnalizare, manusa cu sageti luminoase si aplicatia antifurt
Gadgeturi pentru biciclisti: rucsacul cu semnalizare, manusa cu sageti luminoase si aplicatia antifurt

Numarul celor care aleg bicicleta ca mijloc de transport creste simtitor, asa ca nu e de mirare ca piata e invadata de dispozitive care sa ii protejeze pe biciclisti in trafic.

"Avem o reducere de 20% pentru biciclisti". Beneficiile de care au parte cei care merg pe doua roti

Biciclisti, poftiti pe la noi! - este invitatia unor localuri care le ofera clientilor ce vin la ei pe bicicleta reduceri la nota de plata.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.