Gadgeturi pentru biciclisti: rucsacul cu semnalizare, manusa cu sageti luminoase si aplicatia antifurt

×
Publicitate

Numarul celor care aleg bicicleta ca mijloc de transport creste simtitor, asa ca nu e de mirare ca piata e invadata de dispozitive care sa ii protejeze pe biciclisti in trafic.

De la rucsacul cu sistem de semnalizare atasat, pana la manusile cu sageti luminoase, cele mai noi gadgeturi pentru cei care ies la plimbare pe doua roti au fost testate de jurnalistii britanici de la BBC.

Rucsacul cu sistem de semnalizare are atasata o sageata luminoasa, care este activata la o apasare de buton si le spune soferilor daca intentionezi sa virezi la stanga ori la dreapta. Mai de incredere par, insa, manusile dotate la randul lor cu un sistem luminos de semnalizare.

Lara Lewington, corespondent BBC: "Ideea este sa iti tii bratul intins, inspre directia in care vrei sa mergi si imediat ce iti atingi aratatorul cu degetul mare, sageata se aprinde."

"Sunt usor de folosit. Insa, daca soferii nu se uita la tine, nu au niciun rost."- spun biciclistii.

Pentru astfel de situatii a fost dezvoltat un dispozitiv de tip radar, care ii spune biciclistului ce se intampla cu pana la 140 de metri in spatele lui. Daca un vehicul se apropie in viteza, soferul primeste semnale luminoase, ca sa stie ca are in fata un biciclist. Un ecran montat pe ghidon se aprinde si il avertizeaza pe biciclist de un potential pericol.

Iar cu dispozitivul inteligent antifurt, bicicleta este in siguranta. O aplicatie pe care o poti instala pe telefonul mobil te anunta daca cineva incearca sa forteze incuietoarea.

O solutie exista si pentru biciclisti care cu greu pot lasa telefonul din mana si raman fara baterie. Un dispozitiv, atasat de una din roti, transfera energia rezultata din pedalat direct in acumulatorul telefonului.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Google testeaza drone ce pot livra diverse produse. VIDEO

Google a anuntat ca de doi ani lucreaza la un nou proiect prin care mini-avioane ce nu au nevoie de control uman pot livra diverse tipuri de produse.

Modul in care ar putea fi facute livrarile in viitor. Lupta se da intre gigantii Google si Amazon

Google face o mutare decisiva in competitia cu Amazon si anunta succesul unor teste pentru livrarea de produse cu ajutorul dronelor.

A fost anuntata data lansarii noului iPhone 6. Care sunt caracteristicile noului telefon Apple

Americanii de la Apple au anuntat si au trimis invitatii pentru un eveniment media, pe data de 9 septembrie, cel mai probabil fiind vorba de lansarea noului iPhone 6.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.