Oprea: E o minciuna afirmatia ca presedintele a solicitat Guvernului avion gratuit pentru Cioaba

60572436

Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui Traian Basescu, a declarat ca "este o mare minciuna" afirmatia ca presedintele Traian Basescu a cerut Guvernului un avion gratuit pentru aducerea in tara a lui Florin Cioaba, decedat in Turcia.

"Este o mare minciuna afirmatia ca domnul presedinte Traian Basescu a cerut Guvernului un avion gratuit pentru aducerea in tara a domnului Florin Cioaba", a declarat Oprea, pentru Mediafax, intrebat in legatura cu declaratia premierului Victor Ponta.

Premierul a afirmat ca presedintele Basescu l-a sunat pe ministrul de Interne, Radu Stroe, pentru a solicita trimiterea unui avion SMURD in Turcia in vederea repatrierii trupului neinsufletit al lui Cioaba si "i-a cerut sa intre in acea procedura...".

"Eu am spus: nu sunt de acord sa folosim avionul SMURD decat pentru cazuri speciale. Daca familia suporta costurile, atunci sunt de acord. Fiecare viata e importanta, dar atunci cand esti in pozitia de a avea anumite resurse materiale, incerci sa le dramuiesti cu raspundere si bun simt, nu pentru ca suna presedintele", a adaugat premierul, conform Mediafax.

Ponta a mai spus ca, la nivel public, presedintele sau premierul intervin atunci cand este vorba de o situatie cu totul si cu totul exceptionala.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Catalin Predoiu, PDL: "Miscarea Populara nu este o miscare, iar populara cu atat mai putin"

Prim-vicepresedintele PDL Catalin Predoiu a declarat, la Oradea, ca partidul nu va accepta un candidat comun al dreptei la Presedintie decat din interiorul sau.

PSD si PDL transmit condoleante familiei Cioaba: "A fost un exemplu de lider comunitar"

PDL apreciaza ca Florin Cioaba, care a incetat din viata duminica, a fost un exemplu de lider comunitar, un promotor al identitatii si traditiilor rome.

Victor Ponta: Familia Cioaba va fi ajutata in masura prevazuta de lege pentru orice cetatean roman

Premierul Victor Ponta a spus, duminica seara, ca familia lui Florin Cioaba va fi ajutata in masura prevazuta de lege pentru orice cetatean roman.

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii. 

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan.