Adrian Severin a fost trimis in judecata. DNA il acuza de luare de mita si trafic de influenta

Adrian Severin

Europarlamentarul Adrian Severin a fost trimis in judecata de procurorii DNA, care il acuza de luare de mita si trafic de influenta.

 

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) arata, in actul de sesizare a instantei, ca in perioada decembrie 2010 - martie 2011, europarlamentarul Adrian Severin a acceptat promisiunea a doua persoane de a-i plati 100.000 de euro anual, in schimbul depunerii de amendamente in comisiile de specialitate ale Parlamentului European.

De asemenea, in schimbul banilor, Severin a acceptat sa voteze impotriva unor amendamente ce nu corespundeau intereselor societatii comerciale pe care cele doua persoane pretindeau ca o sustin, acestea fiind in realitate reporteri de la "Sunday Times".

La cei 100.000 de euro se adauga si suma de 4.000 de euro pe zi, pentru orice acte care ar fi fost efectuate de Severin in legislativul european, in legatura cu depunerea de amendamente.

Citește și
Adrian Severin
DNA il cerceteaza pe Adrian Severin si pentru prezentarea de documente sau declaratii false

"In contextul discutiilor din perioada ianuarie - martie 2011, inculpatul Severin Adrian le-a pretins celor doua persoane, potrivit intelegerii, suma de 12.000 euro, lasandu-le sa creada ca are influenta asupra a doi deputati din Comisia Juridica, a Raportorului Comisiei pentru afaceri economice si monetare din legislativul european, precum si asupra unui alt membru al Parlamentului European, pentru a-i determina sa introduca un amendament la proiectul de Directiva al Comisiei Europene privind garantarea depozitelor bancare, in sensul intereselor clientilor companiei pe care cei doi sustineau ca o reprezinta. In vederea incasarii sumei 12 000 euro, inculpatul Severin Adrian a emis o factura pe care a trimis-o pe email uneia din cele doua persoane", se arata intr-un comunicat de presa al DNA.

Dosarul va fi judecat de magistratii Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
"Sunt victima unui asasinat politic". Cum se apara Adrian Severin de acuzatiile de coruptie

Adrian Severin va fi trimis in judecata pentru coruptie in PE.
Marti a avut ocazia sa studieze toate dovezile stranse impotriva sa: de la inregistrarile facute pe ascuns de niste jurnalisti britanici si pana la diverse declaratii.

DNA il cerceteaza pe Adrian Severin si pentru prezentarea de documente sau declaratii false
DNA il cerceteaza pe Adrian Severin si pentru prezentarea de documente sau declaratii false

DNA a extins cercetarile in dosarul de coruptie al lui Adrian Severin si a dispus urmarirea penala pentru folosirea sau prezentarea de documente false, in scopul obtinerii pe nedrept de fonduri din bugetul general al Comunitatilor europene.

Adrian Severin, dupa ce a fost audiat la DNA:
Adrian Severin, dupa ce a fost audiat la DNA: "Nu ma apar, ci colaborez"

"Eu nu ma apar, ci colaborez cu cei de la DNA!". Asta a declarat lui europarlamentarul Adrian Severin, dupa ce a iesit din birourile anchetatorilor DNA.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.