Un angajat al Departamentului Apărării nemulţumit de Donald Trump a fost arestat de FBI sub suspiciunea de spionaj

62337692
Getty

Biroul Federal de Investigaţii din SUA a arestat joi un angajat civil al Departamentului Apărării pentru presupuse acţiuni de spionaj în beneficiul unui guvern străin, pe motiv că ar fi fost în dezacord cu "valorile" actualei administraţii americane.

Suspectul, identificat sub numele Nathan Vilas L. (28 de ani), cu reşedinţa în oraşul Alexandria din Virginia, a fost arestat în nordul acestui stat şi urmează să cumpară vineri pentru prima oară în faţa unui tribunal, a precizat FBI într-un comunicat, relatează DPA.

Conform documentelor judiciare, suspectul - care deţine o autorizaţie de acces la informaţii strict secrete - a început să lucreze la Defense Intelligence Agency, o divizie a Departamentului Apărării, în 2019 şi lucrase anterior în Divizia pentru combaterea ameninţărilor interne.

FBI a lansat o operaţiune sub acoperire

FBI a lansat o operaţiune sub acoperire în martie, după ce a primit un pont că suspectul s-a oferit să furnizeze informaţii clasificate unui "guvern străin prieten".

Într-un e-mail, suspectul ar fi declarat că nu "agreează sau nu se aliniază valorilor acestei administraţii" şi, prin urmare, este "dispus să împărtăşească informaţii clasificate" la care are acces, inclusiv "produse de intelligence finalizate, date operative neprelucrate şi diverse alte documente clasificate".

El ar fi cerut la schimb cetăţenia guvernului străin prieten şi a spus că nu va refuza plata pentru informaţiile livrate, chiar dacă nu avea nevoie de bani, a declarat FBI.

Agent sub acoperire folosit de FBI

Agenţia a recurs la un agent FBI, care s-a dat drept reprezentant al guvernului străin prieten, pe care însă nu l-a numit, pentru a-l prinde pe suspect.

Bărbatul ar fi depus anumite informaţii la 1 mai, aşa cum s-a convenit, într-un parc public din nordul Virginiei. FBI-ul a recuperat stick-ul USB, care conţinea informaţii clasificate, inclusiv părţi marcate ca "strict secret".

Conform FBI, suspectul ar fi transcris informaţii clasificate suplimentare între 15 mai şi 27 mai.

Acesta a sosit joi într-un loc dinainte stabilit în nordul statului Virginia, unde ar fi încercat din nou să transmită mai multe documente clasificate către ţara străină. Bărbatul a fost arestat după ce FBI-ul a primit documentele.

Experții avertizează asupra riscurilor generate de concedieri

Experţi în securitate naţională avertizaseră anterior că recentele concedieri masive la nivel federal, efectuate de Departamentul pentru Eficienţă Guvernamentală (DOGE), ar putea duce la situaţia ca unii dintre angajaţii nemulţumiţi să înceapă să spioneze pentru guverne străine în semn de răzbunare.

"Astfel de lucruri se întâmplă chiar şi în vremuri bune - cineva din comunitatea serviciilor de informaţii care, din motive financiare sau din alte motive, intră într-o ambasadă pentru a vinde America - dar DOGE a dus lucrurile la un cu totul alt nivel", a declarat pentru CBS News John Schindler, un fost ofiţer de contrainformaţii.

"Cineva se va răzvrăti", a spus el. "E doar o chestiune de cât de rău va fi", a afirmat Schindler.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Cum arată ultima ”bijuterie” lansată de BMW: ”Suntem mai pregătiți ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Un tren a lovit un autobuz școlar, în Belgia. Doi copii și doi adulți au murit

Doi elevi și doi adulți au murit într-o coliziune între un tren și un microbuz școlar în Buggenhout, Belgia.

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare pe terasa unui restaurant din SUA

O femeie a murit după ce a fost lovită de o umbrelă de soare în timp ce se afla într-un restaurant situat lângă un lac din statul american Carolina de Sud, afectat de rafale puternice de vânt, au anunţat luni autorităţile, citate marți de EFE.

Diplomații UE au decis să rămână în Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi bombardamente: ”Rămânem alături de Ucraina”

Diplomații UE își vor continua activitatea la Kiev, în ciuda amenințărilor Rusiei cu noi atacuri aeriene de amploare.

Recomandări
CSM atacă dur noua lege a salarizării și avertizează asupra unui pericol pentru justiție: „Conține soluții normative absurde”

Consiliul Superior al Magistraturii reacționează ferm după publicarea Proiectului de Lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, acuzând că prevederile propuse afectează grav independența justiției.

Sondaj INSCOP: 27% dintre români văd corupția drept principala problemă a țării. Salariile și pensiile, marile priorități

Românii consideră, în proporţie de 27,8%, că principala problemă a României este corupţia, conform unui sondaj INSCOP.

Un an la Cotroceni cu Nicușor Dan. De ce este criticat acum președintele României de unii dintre foștii săi susținători

În 26 mai 2026 se împlinește un an de când Nicușor Dan a depus jurământul ca președinte al României. Un an cu vizite diplomatice importante, numiri controversate la parchetele de justiție și o criză politică guvernamentală de amploare.