Tragedie în Azerbaidjan. 14 persoane au murit, după ce un elicopter militar s-a prăbușit în timpul unui zbor de antrenament

62181100
Profimedia

Paisprezece persoane au murit, marți, după ce un elicopter militar s-a prăbușit în estul Azerbaidjanului, în timpul unui zbor de antrenament, informează France Presse şi Reuters, citate de Agerpres.

Aproape toate victimele sunt militari, se arată într-un comunicat de presă emis de serviciul de grăniceri al Azerbaidjanului. Potrivit acestuia, două persoane au supravieţuit şi sunt rănite. 

Aparatul "s-a prăbuşit astăzi în jurul orei 10:40 locale (06:40 GMT) pe aerodromul Garakheibat din regiunea Khizi, în timpul unui zbor de antrenament", au declarat serviciul de grăniceri şi parchetul general azer într-un comunicat comun.

S-a deschis o anchetă pentru a se afla de ce s-a prăbuşit aparatul, potrivit aceloraşi surse.

Incidentul are loc la două săptămâni după ciocniri mortale între Armenia şi Azerbaidjan care ameninţau să deraieze încetarea focului ce a pus capăt unui război între cele două ţări anul trecut, care a făcut peste 6.500 de morţi.

Ultimele lupte, care au făcut şase morţi de partea armeană şi şapte în Azerbaidjan, au încetat după o mediere a Rusiei.

Erevanul şi Baku îşi dispută de zeci de ani controlul asupra enclavei Nagorno-Karabah.

Populată în principal de armeni, această regiune muntoasă, susţinută de Erevan, a făcut secesiune faţă de Azerbaidjan odată cu căderea URSS, conducând la un prim război în anii 1990 ce a provocat moartea a 30.000 de persoane, aminteşte AFP.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Grup de criză FMI, AIE și Banca Mondială pentru gestionarea războiului din Orientul Mijlociu. Împrumuturi cu dobândă zero

FMI, Agenția Internațională pentru Energie și Banca Mondială creează un grup de coordonare pentru gestionarea crizei economice și energetice generate de războiul din Orientul Mijlociu.

Președintele Iranului, scrisoare deschisă către „poporul american”. Ce i-a îndemnat pe cetățenii SUA în privința războiului

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a publicat miercuri o scrisoare deschisă adresată „poporului american”, pe fondul conflictului dintre țara sa și Statele Unite.

Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina dacă nu primește sprijin în Iran. Ce s-a întâmplat, „în grabă”

Donald Trump a amenințat că va opri livrările de arme către Ucraina pentru a exercita presiuni asupra aliaților europeni să se alăture unei „coaliții a celor dispuși” în vederea redeschiderii Strâmtorii Ormuz.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.