Sute de locuitori au încercat să revină în sate din sudul Libanului. Armata israeliană a deschis focul, omorând 15 persoane

armata israel
Getty

Sute de locuitori din sudul Libanului au sfidat duminică armata israeliană şi au încercat să revină în satele lor, unele din ele ocupate în continuare de forţele israeliene, care au deschis focul, omorând 15 persoane, potrivit autorităţilor libaneze.

Corespondenţi ai France Presse au văzut coloane de zeci de maşini, din care erau fluturate drapele galbene ale Hezbollah, îndreptându-se spre mai multe sate devastate de războiul între mişcarea libaneză şi armata israeliană.

În virtutea acordului care a pus capăt la 27 noiembrie celor două luni de război deschis, doar armata libaneză şi Căştile albastre ale ONU pot de acum înainte să fie desfăşurate în sudul Libanului, de unde arma israeliană trebuia să îşi încheie retragerea pe 26 ianuarie.

Israelul a anunţat însă vineri că operaţiunea de retragere va continua dincolo de această dată limită, considerând că acordul 'nu a fost îndeplinit în totalitate de Liban'.

Armata israeliană a tras în mai multe localităţi de frontieră asupra 'unor cetăţeni care încercau să revină în satele lor', omorând 15 persoane, printre care un soldat al armatei libaneze şi trei femei, precum şi zeci de răniţi, a anunţat Ministerul libanez al Sănătăţii.

Citește și
liban
Israelul a lovit infrastructura militară a grupării Hezbollah la graniţa dintre Siria şi Liban

De partea cealaltă, armata israeliană a transmis că militarii săi au tras 'tiruri de somaţie pentru a elimina ameninţări în mai multe zone unde au fost identificaţi suspecţi pe cale să se apropie de trupe', transmite AFP, citată de Agerpres.

Căştile albastre, care au apreciat că 'nu sunt încă întrunite' condiţiile pentru revenirea locuitorilor, au declarat că este 'imperativ să se evite orice deterioare suplimentară a situaţiei', şi au chemat armata israeliană să 'evite să tragă asupra civililor pe teritoriul libanez'.

Articol recomandat de sport.ro
FCSB a pierdut procesul de la TAS! Gigi Becali era convins că "vom câștiga 100%"
FCSB a pierdut procesul de la TAS! Gigi Becali era convins că "vom câștiga 100%"
Citește și...
Rifaat al-Assad, supranumit
Rifaat al-Assad, supranumit "măcelarul din Hama", a reuşit să fugă din Liban cu un avion de linie. Cum a fost posibil

Rifaat al-Assad, supranumit "măcelarul din Hama", a luat un avion de pe aeroportul din Beirut după căderea nepotului său, preşedintele sirian înlăturat Bashar al-Assad, a anunţat sâmbătă o sursă libaneză din domeniul securităţii.

 

Israelul a lovit infrastructura militară a grupării Hezbollah la graniţa dintre Siria şi Liban
Israelul a lovit infrastructura militară a grupării Hezbollah la graniţa dintre Siria şi Liban

Armata israeliană a anunţat că a lovit sâmbătă situri de la graniţa siriano-libaneză, folosite conform acesteia de gruparea libaneză şiită proiraniană Hezbollah pentru transportul de arme, informează AFP.

Acord de încetare a focului în Liban: Iranul salută
Acord de încetare a focului în Liban: Iranul salută "oprirea agresiunii" israeliene

Iranul a salutat miercuri "oprirea agresiunii israeliene" în Liban, după intrarea în vigoare a acordului de încetare a focului între Israel şi gruparea Hezbollah, susţinută financiar şi militar de Teheran, relatează AFP.

Recomandări
Studiu: Românii, tot mai vulnerabili financiar în fața situațiilor neprevăzute. Suma necesară în caz de accident sau boală
Studiu: Românii, tot mai vulnerabili financiar în fața situațiilor neprevăzute. Suma necesară în caz de accident sau boală

Finanțele românilor sunt vulnerabile în fața situațiilor neprevăzute. Accidentele, bolile sau decesele afectează bugetele, o familie având nevoie de de 154.000 lei pentru a-și menține nivelul de trai.

De la ce a pornit răfuiala sângeroasă din Urziceni, încheiată cu doi morți și mai mulți răniți. Precizările EUROPOL
De la ce a pornit răfuiala sângeroasă din Urziceni, încheiată cu doi morți și mai mulți răniți. Precizările EUROPOL

Un conflict izbucnit între două familii s-a transformat într-o răfuială sângeroasă pe o stradă din Urziceni. Doi frați au murit împușcați și cel puțin trei oameni au fost răniți după ce zeci de persoane s-au încăierat.

Trump a discutat la telefon cu Putin și a dezvăluit ce „îi pasă” președintelui rus în privința războiului din Ucraina
Trump a discutat la telefon cu Putin și a dezvăluit ce „îi pasă” președintelui rus în privința războiului din Ucraina

Președintele american Donald Trump a declarat că a vorbit la telefon cu liderul rus Vladimir Putin în încercarea de a negocia încetarea războiului din Ucraina.