Spania adoptă o lege care permite persoanelor să-și schimbe sexul de la vârsta de 16 ani

62301159
IMAGO

După luni de dezbateri, parlamentarii spanioli au aprobat, joi, legea care permite schimbarea sexului de la vârsta de 16 ani, într-un moment în care țările europene nu fac niciun pas înainte când vine vorba despre acest subiect controversat.

Așa-numita „lege transgender”, care este calul de bătaie al partidului de stânga radicală Podemos, aliat al socialiștilor în guvernul lui Pedro Sánchez, permite persoanelor să își schimbe genul în actul de identitate printr-o simplă declarație administrativă, de la vârsta de 16 ani, scrie Euronews.com.

Până în prezent, persoanele transgender aveau nevoie de un diagnostic medical pus de mai mulți medici, și anume disforie de gen, care este condiția psihologică de a se simți nepotrivit cu sexul biologic și identitatea de gen.

De asemenea, ele trebuiau să dovedească faptul că au urmat un tratament hormonal timp de cel puțin doi ani.

Proiectul de lege, adoptat cu 191 de voturi pentru, 60 de voturi împotrivă și 91 de abțineri, extinde acest drept și pentru copiii de 14-16 ani, cu condiția să fie însoțiți în procedură de către tutorii lor legali, și pentru copiii de 12-14 ani, dacă primesc undă verde din partea instanței, conform Euronews.com.

Spania se alătură astfel puținelor țări din lume care permit schimbarea genului prin intermediul unei simple declarații, urmând exemplul Danemarcei, prima țară care a acordat acest drept în Europa persoanelor transgender în 2014.

Astăzi am făcut un pas uriaș înainte” prin recunoașterea „liberei determinări a identității de gen”, a declarat Irene Montero, ministrul pentru egalitate din cadrul Podemos.

Carla Antonelli, prima femeie transgender care a fost deputat spaniol, a calificat votul drept „o zi istorică”.

Am fost întotdeauna de partea bună a istoriei și astăzi s-a făcut dreptate”, a scris ea pe Twitter.

Proiectul de lege a provocat, de asemenea, diviziuni politice profunde în cadrul guvernului de coaliție de stânga al țării, creând o prăpastie între activiștii din puternicul lobby feminist și militanții pentru drepturile LGBTQ+.

Maria Jesus Moro, membră a Partidului Popular, aflat în opoziție, a făcut un apel de ultimă oră la parlamentari să voteze împotriva legii.

Am auzit cu toții despre țări care dau înapoi pentru că acum își dau seama că s-au grăbit prea mult și că au provocat multă suferință. Haideți să nu trecem prin același lucru”, a spus ea.

Legislația vine în contextul în care alte țări din Europa au început să dea înapoi când vine vorba de drepturile persoanelor transgender și de accesul la asistență medicală.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
FOTO Alisha Lehmann a ”incendiat” internetul cu cele mai provocatoare imagini de la plajă: ”Ce iubesc eu cel mai mult”
Citește și...
Putin îi cheamă pe cei toți care susțin valorile tradiționale să se mute în Rusia. Câte vize ”anti-woke” a acordat

Peste 1.000 de străini care susțin valorile tradiționale ar fi obținut așa-zisa viză rusă ”anti-woke” în 2025, susțin autoritățile moscovite. Vladimir Putin îi cheamă pe toți cei care aderă la valorile sale să se mute în Rusia. 

Jaf de sute de mii de euro la un magazin de lux din Germania. Hoții, urmăriți cu 40 de mașini de poliție și un elicopter

Poliţia a arestat doi suspecţi în urma unui furt la un magazin de bijuterii din centrul oraşului Munchen şi a unei urmări spectaculoase în care au fost implicate 40 de maşini ale poliţiei şi un elicopter, informează miercuri DPA.

S-a lansat oficial rețeaua europeană de socializare W, fără conturi false și boți. Cine a postat primul mesaj

Reţeaua de socializare W, care doreşte să fie o alternativă europeană la reţeaua X, platforma deţinută de Elon Musk, şi-a lansat miercuri prima versiune publică, informează AFP.

Recomandări
Surse: Pentru că nu are suficiente voturi, Adrian Veștea este dispus să negocieze inclusiv cu parlamentarii din AUR

​După ce mai multe partide din fosta coaliție au anunțat că nu îl vor sprijini, Adrian Veștea a declarat că acceptă orice voturi, inclusiv de la AUR.

Lucian Croitoru, despre „cinismul fiscal” al PSD: Își asumă să guverneze numai în perioadele bune. Relația cu AUR

PSD a ales să guverneze doar în vremurile bune și i-a lăsat pe ceilalți să se descurce în perioadele dificile, chiar dacă asta nu i-a menținut statutul de cel mai mare partid și a dus la crearea AUR, arată Lucian Croitoru într-o analiză politică.

Dominic Fritz, despre Guvernul Veștea: „Ar fi un guvern de pe Temu, nu prea funcțional, dar cu siguranță foarte scump"

USR respinge Guvernul Veștea și propune o alternativă: un guvern minoritar format din USR, PNL și UDMR. „Orice formă majoritară cred că vedem acuma este iluzorie", a declarat Dominic Fritz pentru Știrile Pro TV.