Planul lui Trump de a aduce producţia de iPhone-uri în SUA este aproape imposibil. Un telefon ar costa de trei ori mai mult

Donald Trump
IMAGO

Planul preşedintelui Donald Trump de a aduce producţia de iPhone-uri în Statele Unite se loveşte de numeroase obstacole legale, logistice şi economice.

Deşi Trump a ameninţat vineri cu impunerea unui tarif de 25% pentru iPhone-urile vândute, dar neproduse în SUA, specialiştii avertizează că o astfel de măsură ar putea avea efecte negative asupra consumatorilor şi pieţei de tehnologie, relatează Reuters.

Trump a declarat că tariful ar urma să intre în vigoare la sfârşitul lunii iunie şi s-ar aplica tuturor producătorilor de smartphone-uri, inclusiv Samsung.

”Altfel nu ar fi corect”, a spus el, adăugând că CEO-ul Apple, Tim Cook, i-a comunicat că planurile de a deschide fabrici în India nu vor afecta exporturile către SUA.

Secretarul Comerţului, Howard Lutnick, a afirmat că milioane de muncitori care ”înşurubează şuruburi mici” ar putea fi înlocuiţi de automatizare în SUA, însă Cook a subliniat că tehnologia robotică necesară pentru o asemenea precizie la scară industrială nu este încă disponibilă.

Citește și
Ucraina, soldati, tanc
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE

Din punct de vedere legal, impunerea de tarife doar pentru Apple este complicată. Legea care ar putea fi invocată, International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), permite preşedintelui să declare o urgenţă economică pentru a justifica acţiuni comerciale, dar nu prevede explicit tarife pentru companii individuale. Totuşi, administraţia Trump ar putea încerca să folosească această cale.

Specialiştii avertizează că impunerea de tarife doar pentru Apple ar crea un avantaj incorect pentru alţi producători, subminând tocmai obiectivul de relocalizare a producţiei. Un proces aflat în prezent la Curtea de Comerţ Internaţional din Manhattan analizează dacă IEEPA poate fi folosită în mod legitim pentru impunerea tarifelor.

Analistul Dan Ives de la Wedbush estimează că dacă Apple ar muta producţia în SUA, un iPhone ar putea ajunge să coste până la 3.500 de dolari, faţă de aproximativ 1.200 în prezent.

”Este o poveste de basm, imposibilă în realitate”, a spus el.

Chiar şi fără relocarea producţiei, tarifele propuse ar complica lanţul de aprovizionare al Apple şi ar creşte preţurile pentru consumatori.

”Nimic din toate acestea nu este benefic pentru americani”, a concluzionat economistul Brett House, de la Universitatea Columbia.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE
Diplomat rus: Recurgerea la activele ruseşti îngheţate pentru a finanţa Ucraina va avea consecinţe considerabile pentru UE

Recurgerea la activele ruseşti îngheţate în Europa pentru a finanţa nevoile financiare ale Ucrainei va avea "consecinţe considerabile" pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev.

Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară
Mii de elevi din Germania au protestat față de planurile guvenului privind serviciul militar. „Grevă şcolară". GALERIE FOTO

Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe oraşe din ţară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”
Lituania va declara stare de urgenţă din cauza baloanelor suspecte venite din Belarus. „Cea mai bună cale de urmat”

Premierul lituanian Inga Ruginiene a anunţat vineri că ţara sa va declara "stare de urgenţă naţională" din cauza baloanelor meteorologice folosite pentru contrabandă, lansate din Belarus, relatează AFP.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.