Pentagonul revizuiește livrările de arme la nivel global, inclusiv către Ucraina. Motivul acestei decizii

Sean Parnell
AFP

Pentagonul revizuiește livrările de arme către aliați, inclusiv Ucraina, din cauza reducerii stocurilor de muniții esențiale, precum rachetele antiaeriene, după livrările recente către Israel.

Anunţul Pentagonului a fost făcut după ce Casa Albă a confirmat că limitează livrările de arme către Ucraina pentru a „pune interesele Americii pe primul plan, în urma unei revizuiri a Departamentului Apărării în privinţa sprijinului şi asistenţei militare” acordate de SUA altor ţări „din întreaga lume”, precizează The Guardian.

Suspendarea rachetelor Patriot și impactul asupra Ucrainei

Aceste arme ar include atât muniţii ofensive de precizie, precum rachetele cu rază lungă de acţiune Himars şi obuzele de artilerie de 155 mm, cât şi rachete antiaeriene Patriot defensive, care sunt esenţiale pentru apărarea oraşelor ucrainene şi a infrastructurii energetice împotriva atacurilor cu rachete ruseşti.

Atacurile Kremlinului au fost condamnate de majoritatea liderilor occidentali, inclusiv de Donald Trump, care săptămâna trecută a declarat unui jurnalist ucrainean că va căuta modalităţi de a livra mai multe rachete Patriot Ucrainei.

Însă marţi, livrările de rachete Patriot şi alte muniţii au fost suspendate din cauza unei reevaluări a Departamentului Apărării, generate în parte de cheltuielile pentru sute de rachete de apărare aeriană americane care au fost utilizate pentru a proteja oraşele israeliene şi Qatarul de bombardamentele iraniene din timpul războiului de luna trecută.

Citește și
donald trump
Donald Trump contrazice un raport al serviciilor de informații, care nu cred că programul nuclear iranian a fost distrus

Miercuri, Pentagonul a confirmat că revizuirea exporturilor de arme americane ar putea afecta şi alte ţări în afară de Ucraina, potrivit lui Sean Parnell, purtător de cuvânt al Departamentului Apărării, care a declarat că revizuirea este în curs. Nu este clar dacă acest lucru ar putea include şi Israelul, care cumpără 68% din armele sale din străinătate de la SUA.

Declaraţiile lui Parnell au fost făcute în cadrul unei conferinţe de presă în care a apărat această revizuire a Pentagonului şi suspendarea livrărilor de muniţii către Ucraina, dar a refuzat să spună ce muniţii anume sunt reţinute de la export, precizează The Guardian.

„Se efectuează o revizuire a capacităţilor pentru a ne asigura că ajutorul militar american este în concordanţă cu priorităţile noastre de apărare şi nu vom furniza informaţii actualizate cu privire la cantităţile sau tipurile specifice de muniţii furnizate Ucrainei, nici cu privire la calendarul acestor transferuri”, a declarat el.

„Considerăm că este o măsură pragmatică şi de bun simţ, pentru a evalua ce muniţii sunt trimise şi unde. Dar vrem să fim foarte clari în privinţa acestui ultim punct. Să se ştie că armata noastră are tot ce îi trebuie pentru a îndeplini orice misiune, oriunde, oricând, în întreaga lume”, a declarat Sean Parnell.

Miercuri, Kievul a avertizat că oprirea livrărilor din SUA ar slăbi capacitatea sa de a se apăra în condiţiile intensificării atacurilor aeriene şi a avansului Rusiei pe câmpul de luptă. Ucraina a declarat că l-a convocat pe trimisul ad interim al SUA la Kiev pentru a sublinia importanţa continuării ajutorului militar din partea Washingtonului şi a avertizat că orice întrerupere ar încuraja Rusia în războiul său din Ucraina.

„Partea ucraineană a subliniat că orice întârziere sau amânare a sprijinului pentru capacităţile de apărare ale Ucrainei nu va face decât să încurajeze agresorul să continue războiul şi teroarea, în loc să caute pacea”, a declarat Ministerul ucrainean de Externe.

Contextul politic și strategia SUA privind distribuția armamentului

Revizuirea ar fi fost efectuată sub coordonarea subsecretarului pentru politici din Departamentul Apărării, Elbridge Colby. El conduce un grup de experţi în politică externă care consideră că SUA ar trebui să redirecţioneze resursele din Europa şi Orientul Mijlociu către combaterea ameninţării reprezentate de China.

Aşa-numiţii „adepţi ai priorităţii” au aliaţi puternici în Partidul Republican, printre care vicepreşedintele JD Vance, care a criticat în mod repetat ajutorul acordat de SUA Ucrainei.

„Timp de patru ani, sub administraţia Biden, am dat arme şi muniţii fără să ne gândim cu adevărat la cât de multe avem”, a declarat Parnell.

„Cred că acest preşedinte a fost ales pentru că a pus pe primul plan interesul ţării şi apărarea patriei, iar la asta se adaugă o reorientare către Indo-Pacific. O parte din sarcina noastră este să-i oferim preşedintelui un cadru pe care să-l poată utiliza pentru a evalua cantitatea de muniţii pe care o avem şi destinaţia acestora”, a spus purtătorul de cuvânt al Pentagonului.

În aprilie, Ambasada SUA la Bucureşti şi Ministerul Apărării au anunțat că Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către România a unui sistem Patriot care îl va înlocui pe cel donat Ucrainei în toamna anului trecut. În total, România şi-a propus să cumpere şapte sisteme Patriot din SUA, dintre care au fost livrate patru.

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
Citește și...
Lovitură pentru Ucraina. Decizia luată de Pentagon
Lovitură pentru Ucraina. Decizia luată de Pentagon

Pentagonul a oprit unele livrări de rachete de apărare aeriană şi alte muniţii de precizie către Ucraina, din cauza îngrijorărilor că stocurile americane sunt prea scăzute, au declarat marţi două surse pentru Reuters.

Donald Trump contrazice un raport al serviciilor de informații, care nu cred că programul nuclear iranian a fost distrus
Donald Trump contrazice un raport al serviciilor de informații, care nu cred că programul nuclear iranian a fost distrus

Donald Trump susține că programul nuclear al Iranului a fost întârziat "cu decenii", după bombardamentele SUA din weekend. Totul, în ciuda unui raport preliminar al serviciilor de informații pentru Pentagon, care pune la îndoială reușita loviturilor.

Secretarul american al apărării l-a primit a doua oară pe Elon Musk la Pentagon
Secretarul american al apărării l-a primit a doua oară pe Elon Musk la Pentagon

Secretarul american al apărării, Pete Hegseth, s-a întâlnit miercuri la Pentagon cu miliardarul Elon Musk. Pentru magnatul apropiat de preşedintele Donald Trump a fost a doua vizită la sediul Departamentului Apărării Statelor Unite.

Recomandări
Nicușor Dan, despre măsurile fiscale: „Plătim acum pentru niște legi extrem de proaste, date de-a lungul anilor”
Nicușor Dan, despre măsurile fiscale: „Plătim acum pentru niște legi extrem de proaste, date de-a lungul anilor”

Nicuşor Dan a comentat pe larg măsurile fiscale asumate de Guvern și a adăugat că acestea sunt provizorii. În plus, el a precizat că pachetul de redresare a fost singura opțiune credibilă care putea să arate că România își poate crește veniturile.

Dacian Cioloș, luat în calcul pentru șefia SRI sau SIE de Nicușor Dan - surse
Dacian Cioloș, luat în calcul pentru șefia SRI sau SIE de Nicușor Dan - surse

Dacina Cioloș este luat în calcul pentru șefia unui serviciu de informații, susțin sursele Știrilor ProTV. Informația vine la scurt timp după ce Nicușor Dan a anunțat că va lua o decizie pe această temă în curând.

Moţiunea de cenzură a opoziției împotriva Guvernului Bolojan, dezbătută astăzi şi supusă votului în plenul comun
Moţiunea de cenzură a opoziției împotriva Guvernului Bolojan, dezbătută astăzi şi supusă votului în plenul comun

Moţiunea de cenzură depusă de AUR împotriva Executivului şi intitulată "Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată - afară cu Guvernul ipocrit" va fi dezbătută şi supusă votului luni, de la ora 15:45, în plenul Parlamentului.