O lege antiterorism ar putea LIMITA accesul romanilor in Franta. Cum ne afecteaza masurile luate impotriva jihadistilor

61590437

Proiectul de lege a fost adoptat miercuri de Adunarea Nationala de la Paris aproape in unanimitate

Este vorba despre un proiect de “lege antiterorism” elaborat chiar de ministerul de Interne de la Paris si care a starnit vii controverse. Actul este indreptat impotriva islamistilor din Europa Occidentala care actioneaza pe cont propriu si introduce in Codul Penal francez conceptul de “actiune terorista individuala”. Mai important pentru romani, daca legea va fi adoptata, ea va introduce restrictii la intrarea in tara.

Potrivit lege, legea antiterorism incearca sa limiteze circulatia celor care ar putea sa se alature Al Qaeda sau Statului Islamic. Textul proiectului a include interdictia de iesire din tara pentru cei banuiti ca ar fi jihadisti, dar si interdictia de a intra in Franta pentru cetatenii UE “atunci cand prezenta acestora ar constitui o amenintare grava”. Aceasta interdictie poate fi ridicata dupa un an, daca persoana vizata face o cerere si aceasta i se aproba, si este reeximanata la fiecare cinci ani.

Inventatorii europeni de gadgeturi, reuniti la Paris

Juristii francezi citati de Le Figaro spun insa ca legea nu defineste cu precizie ce inseamna “amenintare grava”. Ca urmare, interdictia de intrare ar putea fi extinsa, de pilda, la romii originari din Romania care practica “cersetoria agresiva”.

Momentan, legea a trecut de Adunarea Nationala, camera inferioara a legislativului francez, unde a fost votata aproape in unanimitate. Pe 4 noiembrie va fi supusa Senatului iar daca si acesta o aproba, urmeaza sa fie promulgata de presedintele Frantei.

Articol recomandat de sport.ro
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Citește și...
Trump exultă după acordul încheiat cu Iranul: „O zi importantă pentru pacea mondială”. Cine va controla Strâmtoarea Ormuz

Donald Trump a calificat ziua de marţi drept ”o zi importantă pentru pacea mondială” într-o postare pe reţelele de socializare, susţinând că Iranul ”s-a săturat”.

Ce se întâmplă în Strâmtoarea Ormuz la câteva ore după anunţarea încetării focului între SUA şi Iran

Datele privind traficul maritim indicau o activitate redusă în Strâmtoarea Ormuz la mai mult de șase ore după ce SUA și Iranul au anunțat o încetare a focului de două săptămâni.

Mark Rutte se întâlnește cu Donald Trump, într-o încercare de a calma tensiunile cu NATO. „Vine să mă vadă”

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, va avea miercuri, la Washington, o întâlnire cu președintele american Donald Trump, care a amenințat recent că va părăsi Alianța Nord-Atlantică.  

Recomandări
SUA și Iranul au convenit asupra unui armistițiu de două săptămâni, care include redeschiderea Strâmtorii Hormuz

Preşedintele SUA Donald Trump a declarat că a convenit marţi asupra unui armistiţiu de două săptămâni cu Iranul, cu puţin timp înainte de expirarea termenului-limită, relatează CNN.

Efectele armistițiului anunțat de Donald Trump. Prețul petrolului a scăzut sub 100 de dolari barilul

Prețul petrolului Brent a scăzut cu 14%, ajungând la 94 de dolari pe baril după anunțul lui Trump privind încetarea focului și promisiunea Iranului de a redeschide strâmtoarea Hormuz sub propria sa administrare.

Boala care l-a răpus pe Mircea Lucescu. Încercările medicilor au fost zadarnice, pe final

Mircea Lucescu era internat de nouă zile la Spitalul Universitar. Deși săptămâna trecută se simțea bine și trebuia externat, starea lui s-a deteriorat rapid, iar medicii nu l-au mai putut salva.