O armată de clone ar putea să ne înlocuiască treburile zilnice, astfel încât să nu mai fie nevoie să muncim. Ce spun experții

62417119
Profimedia

Experții consideră că o armată de roboți clonă va îndeplini sarcinile grele ale oamenilor în viitor, în timp ce oamenii vor fi liberi să se distreze, scrie DailyStar.

Mai multe firme lucrează la clone digitale care pot face sarcini sau lucruri precum rețelele noastre sociale, astfel încât să ne putem relaxa, mai scries sursa citată.

Scopul este, în cele din urmă, să avem o armată de versiuni imitatoare controlate de inteligența artificială pentru a face toate sarcinile și ”treburile plictisitoare ale vieții”.

Compania Hour One poate folosi un videoclip cu o persoană pentru a crea o clonă și, dacă se dorește un avatar întreg, va înregistra o persoană într-un studio din diferite unghiuri.

Natalie Monbiot de la firma israeliană a spus: „Acum putem crea mai multe versiuni ale tale cu care, poate, în viitor te vei putea închiria în diferite moduri”.

Între timp, compania americană Delphi a creat un program de inteligeță artificială care utilizează postările tale pe rețelele sociale și documentele Google Drive pentru a construi o clonă bazată pe text sau voce.

Dara Ladjevardian, care a înființat firma, a declarat: „Scopul nostru este de a stimula unii dintre cei mai inteligenți oameni din lume, sau eventual pe oricine, să se extindă astfel încât mai mulți oameni să își poată accesa cunoștințele într-un mod personalizat”.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
Keir Starmer, contestat după eșecul din alegeri. Un fost ministru intră în joc pentru șefia partidului și a guvernului

Fostul ministru britanic al sănătăţii Wes Streeting a anunţat sâmbătă că va candida la orice cursă pentru a-l înlocui pe premierul Keir Starmer la conducerea Partidului Laburist şi a guvernului, relatează Reuters şi AFP.

Reacția Maiei Sandu după ce președintele Muntenegrului a spus că „poate, într-o zi, va deveni președinta României”. VIDEO

Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost întrebată despre o eventuală unire cu România în timpul unei conferinţe internaţionale de securitate desfăşurate la Tallinn, în Estonia.

Alertă în Italia. Șapte răniți după ce o mașină a lovit un grup de pietoni la Modena

Şapte persoane au fost rănite sâmbătă, când o maşină a intrat într-un grup de oameni în centrul oraşului Modena, din nordul Italiei, relatează presa italiană. Dintre răniţi, doi sunt în stare gravă.

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.