Nord-Estul Statelor Unite a fost lovit de ploi torențiale. O zonă uriașă a fost vizată de alerte de inundații

×
Publicitate

Nord-Estul Statelor Unite a fost lovit de ploi torențiale, care au provocat viituri și alunecări de teren.

O zonă uriașă, în care locuiesc peste 13 milioane de americani, a fost vizată de alerte de inundații. După ce ploile abundente au umflat râurile, apa a năvălit pe străzile orașelor.

Puhoaiele au luat pe sus mașini și a intrat în sute de locuințe. La New York, o femeie a fost înghițită de ape în timp ce-și plimba câinele. Furtuna a dat peste cap și transportul aerian.

Peste o mie de zboruri au fost anulate, cele mai multe pe aeroporturile din New York și Boston. Meteorologii anunță că vremea rea va continua.

Autoritățile se tem că vor urma cele mai ample inundații de la uraganul Irene, din 2011.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Țara care va interzice utilizarea bateriilor portabile în avioane începând cu 24 aprilie, din cauza riscului de incendii

Japonia va interzice utilizarea bateriilor portabile în avioane începând cu 24 aprilie, a anunţat marţi Ministerul Terenurilor, Infrastructurii, Transporturilor şi Turismului de la Tokio în urma mai multor incidente conexe din Asia, informează EFE.

Atac armat într-un liceu din Turcia: 16 răniți după ce un fost elev a deschis focul la întâmplare, apoi s-a sinucis

Un fost elev a deschis focul marți la un liceu din sud-estul Turciei, rănind cel puțin 16 persoane înainte de a se sinucide, a declarat un oficial.

Ministrul de Externe francez: Putin şi-a pierdut ”calul troian” în UE odată cu înfrângerea lui Orban în alegerile din Ungaria

Vladimir Putin „și-a pierdut calul troian în Uniunea Europeană” odată cu înfrângerea premierului în exercițiu Viktor Orban în Ungaria, a declarat marți ministrul de Externe francez, Jean-Noel Barrot.

Recomandări
Parchetul condus de Codruța Kovesi a început investigaţia în cazul achiziţiei microbuzelor electrice şcolare prin PNRR

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a anunţat că Parchetul European, condus de Codruța Kovesi, investighează achiziţia microbuzelor electrice şcolare prin PNRR.

INS: Inflația a crescut la 9,9%, alimentele s-au scumpit cu 7,67%. Doar ministrul Agriculturii vedea ieftiniri de 33%

Rata anuală a inflației a fost în martie 2026 de 9,9%, o creștere care intervine după o perioadă de scădere ușoară, potrivit INS. Cea mai mare scumpire a intervenit la energie electrică, de 57,20%, după eliminarea plafonării prețului. 

Tensiuni în Strâmtoarea Ormuz după blocada SUA. Iranul avertizează că va ataca navele americane implicate

În Orientul Mijlociu, încă domnește haosul. La doar câteva ore după ce Statele Unite au impus o blocadă în strâmtoarea Ormuz, președintele Donald Trump a ieșit în fața camerelor și a transmis că Iran l-a contactat și... vrea să stea de vorbă.