Momentul în care Etna erupe din nou. Aeroporturi închise din cauza norului de cenușă

62064073
youtube.com

Vulcanul Etna a erupt din nou, vineri noapte, când au avut loc explozii şi a început să curgă lavă din unul dintre craterele situate în zona sud-estică a muntelui.

Potrivit Institutului Italian de Geofizică şi Vulcanologie (INGV), activitatea cea mai intensă s-a înregistrat la miezul nopţii, când a fost necesară închiderea celor două aeroporturi din Catania, din cauza cenuşii vulcanice, scrie News.ro.

 

 

Aeroporturile au fost redeschise parţial sâmbătă dimineaţa.

Etna este cel mai important vulcan activ din Europa. Ultima erupţie mare a vulcanului datează din iarna 2008/2009.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Și-a prevestit Mircea Lucescu moartea? Declarația tulburătoare făcută în urmă cu doar șase luni
Citește și...
Alegeri parlamentare în Ungaria. Partidul de opoziţie Tisza ar putea câştiga o majoritate de două treimi în forul legislativ

Partidul de opoziţie Tisza este pe cale să câştige o majoritate parlamentară de două treimi la alegerile parlamentare de duminică din Ungaria.

Donald Trump avertizează: SUA vor aplica taxe vamale de 50% ţărilor care vor furniza arme Iranului, fără excepţie sau scutire

Donald Trump a declarat miercuri că „nu va mai avea loc niciun proces de îmbogăţire a uraniului” în Iran şi a afirmat că Statele Unite vor „colabora” cu Teheranul pentru a extrage „praful” nuclear îngropat „adânc”.

JD Vance a criticat liderii europeni, la Budapesta: „Nu sunt prea interesați să încheie războiul din Ucraina”

JD Vance a declarat la Budapesta că războiul din Ucraina este „cel mai dificil de soluționat” și a criticat lipsa de implicare a unor lideri europeni.

Recomandări
S-a redeschis Strâmtoarea Ormuz. Primele nave care au trecut după anunţarea armistiţiului între SUA şi Iran

Două nave au trecut prin Strâmtoarea Ormuz, după ce Iranul a acceptat să redeschidă această cale navigabilă strategică, ca parte a unui acord de încetare a focului cu Statele Unite.

Cum au sărbătorit iranienii pe străzile din Teheran după armistițiu. „Moarte Americii, moarte Israelului” | GALERIE FOTO

Mulţimi de iranieni au ieşit miercuri în Piaţa Enghelab din Teheran, fluturând steaguri şi declarându-şi loialitatea faţă de liderul suprem Mojtaba Khamenei, după ce Statele Unite şi Iran au convenit asupra unui armistiţiu temporar de două săptămâni.

Nicușor Dan: Atac informatic major, destructurat cu sprijinul FBI și SRI. Rusia continuă războiul hibrid

FBI, împreună cu mai mulţi parteneri, printre care SRI, a anunţat destructurarea unui atac informatic prelungit asupra infrastructurii sensibile din mai multe state occidentale, a transmis, miercuri, preşedintele Nicuşor Dan.