Măsuri radicale luate de mai multe țări din cauza crizei climatice. Ce decizii a luat China

×
Publicitate

Din cauza unui incendiu violent, care s-a extins fulgerător, designerul Giorgio Armani a fost nevoit să-şi părăsească în grabă vila de pe coasta estică a insulei italiene Panteleria, populară în rândul celebrităţilor.

Armani şi invitaţii lui au plecat târziu în noapte cu iahtul creatorului de modă.

Este, într-adevăr, o vară a extremelor. Seceta și căldura pârjolesc pădurile, seacă fluviile, și omoară peștii. Iar când în sfârșit plouă, apa se revarsă sub formă de grindină distructivă.

Plan de salvare în Marea Britanie

Seceta care afectează aproape întreaga Anglie pune în pericol peştii din râuri. Nivelul apelor e atât de scăzut încât agenţia britanică de mediu a iniţiat un plan de salvare.

Joe Kitanosono, ofițer de pescuit, Agenția britanică de Mediu: „Am luat în calcul toate opţiunile. Când ne-am lămurit că nivelul apei nu va urca semnificativ prea curând, am trecut la soluţia radicală, scoatem peştii şi îi mutăm în altă parte”.

Citește și
Războiul din Iran face uitat luxul din Dubai: Plaje goale și localnici îngrijorați pentru viitorul lor
Războiul din Iran face uitat luxul din Dubai: Plaje goale și localnici îngrijorați pentru viitorul lor

Marian Eilding Jones, om de știință la bazinul hidrografic al râului Wye: „Nivelul de fosfaţi este uneori de 10 chiar 20 de ori mai mare decât normalul”.

În Franța, cultivatorii de viță de vie se roagă să plouă

În Franţa, cultivatorii de viță de vie se roagă intens să plouă măcar acum. Altfel, strugurii sunt compromişi şi implicit faimoasele vinuri ale Franţei.

Marion Bosquet, producător de vinuri: „În acest an, boabele sunt mai mici şi tari ca marmura. Eram obişnuiţi cu boabe de două-trei ori mai mari. E consecinţa lipsei de apă”.

Rajković Oliver, Institutul de Meteorologie din Croația: „Există un consens printre oamenii de ştiinţă că se usucă coastele Mediteranei, perioadele de secetă sunt tot mai lungi şi mai intense”.

Îngrijorător este că, şi când plouă în sfârşit, mai mult strică decât ajută, cum s-a întâmplat aseară în mare parte din Anglia.

Ce se întâmplă în Germania și Bosnia

În Germania, circulaţia puţinelor vase de transport care se mai încumetă pe Rhin s-a blocat în apropiere de Bingen, după ce elicea unei nave s-a împotmolit în noroi.

Pe de altă parte, secarea Elbei a scos la iveală aşa-numitele Pietre ale Foametei. O legendă din veacul al 17-lea spune că atunci când se văd pietrele, ne aşteaptă vremuri grele, de aici şi numele lor.

În loc să admire căderile vijelioase, turiștii de la Miljacka, o faimoasă cascadă din Bosnia, contemplă stânci acoperite de muşchi. Apă, nici pomeneală.

Iordan îi descurajează pe pelerini să ia acasă apă sfințită

Nici Iordanul, al treilea cel mai venerat loc al creştinătăţii, n-o duce bine, iar reponsabilii iordanieni au ajuns să-i descurajeze pe pelerini să-şi ia acasă o sticluţă cu apă socotită sfântă.

Guvernul de la Ierusalim s-a angajat să reabiliteze Iordanul, transferând apa din lacul Kineret, cea mai importantă sursa de apă a Israelului.

Maya Jacobs, activist de mediu la Joint CEO Climate Net: „Iordanul are, fireşte semnificaţie culturală, biblică, religioasă, de aceea este atât de important să-l salvăm. Planul să realizăm asta până în 2025, adică să adăugăm anual 30 de milioane de metri cubi de apă celor 40 de milioane de metri cubi care curg acum prin Iordan”.

Ce fac chinezii pentru a lupta contra secetei

În acest timp, chinezii apelează la tehnologia de însămânțare a norilor pentru a umple râul Yangtze tot mai secat. Mare parte a Chinei este afectată de secetă și de cel mai mare val de căldură înregistrat vreodată. Sute de fabrici din sud-vestul țării au oprit producţia din cauza căldurii, hidrocentralele abia mai funcţionează, iar agricultura este în mare suferinţă.

Zheng Zhifa, manager la o grădină de ceai: „În ultimele zile am investit aproape 180.000 de dolari ca să săpăm rapid puţuri adânci şi să instalăm sisteme de irigaţii ca să reducem pierderile culturii de ceai”.

Sbite Maarten Van Aalst, Directorul Centrului pentru Climat de la Universitatea Twente: „Schimbările climatice nu mai sunt o proiecţie pentru viitor, le vedem deja. Ce contează este ca o parte dintre efecte sunt evitabile. Dacă investim rapid pentru sisteme de avertizare timpurie, ne asigurăm că bătrânii beau suficientă apă pe arşiţă, schimbăm felul în care ne construim oraşele astfel încât să fie protectoare cu mediul şi mai răcoroase”.

Articol recomandat de sport.ro
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Citește și...
Războiul din Iran face uitat luxul din Dubai: Plaje goale și localnici îngrijorați pentru viitorul lor
Războiul din Iran face uitat luxul din Dubai: Plaje goale și localnici îngrijorați pentru viitorul lor

Efectele războiului din Orientul Mijlociu se resimt tot mai puternic în Emiratele Arabe Unite. 

Trump ia în calcul controlul petrolului iranian și ocuparea Insulei Kharg: „Am putea să o facem foarte uşor”
Trump ia în calcul controlul petrolului iranian și ocuparea Insulei Kharg: „Am putea să o facem foarte uşor”

Preşedintele american Donald Trump a declarat că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran” şi ar putea ocupa centrul de export de pe Insula Kharg, în contextul în care Statele Unite trimit mii de soldaţi în Orientul Mijlociu.

Viktor Orbán acuză Ucraina de interferențe în alegerile din Ungaria: încearcă să creeze un guvern pro-ucrainean cu banii lor
Viktor Orbán acuză Ucraina de interferențe în alegerile din Ungaria: încearcă să creeze un guvern pro-ucrainean cu banii lor

Ucrainenii încearcă să creeze în Ungaria un guvern pro-ucrainean cu banii lor, cu blocada petrolieră şi cu spionii lor, a afirmat duminică, la Békéscsaba, premierul Ungariei, Viktor Orbán.

Recomandări
Expert: ”Trump tot spune că iranienii sunt disperați. Eu cred că el este disperat după un acord care să nu-l arate umilit”
Expert: ”Trump tot spune că iranienii sunt disperați. Eu cred că el este disperat după un acord care să nu-l arate umilit”

Statele Unite au adus în Golf mii de soldați și una dintre cele mai moderne ambarcațiuni amfibii din marina americană. USS Tripoli a ajuns în Marea Arabiei cu 2.500 de pușcași marini la bord.

Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară
Ciclonul Deborah a făcut prăpăd în mai multe județe. A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară

A plouat în 48 de ore cât în două luni de primăvară, spun meteorologii. Ciclonul mediteranean, care a străbătut țara noastră în acest weekend, a provocat și stricăciuni.

Ce spun medicii de la Spitalul Universitar de Urgență despre starea lui Mircea Lucescu. Selecționerul va mai rămâne internat
Ce spun medicii de la Spitalul Universitar de Urgență despre starea lui Mircea Lucescu. Selecționerul va mai rămâne internat

Selecționerul echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, a fost dus duminică dimineață de urgență la spital, după ce i s-a făcut rău în baza de pregătire de la Mogoșoaia.