Economist: Romanii au uitat propriul proverb. "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista"

economist

Romanii par sa fi uitat proverbul "Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista" in timpul regimului comunist, iar acum le este greu sa acceseze fondurile de la Uniunea Europeana, lucru care implica depunerea unui efort, comenteaza The Economist.

"Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista" este un vechi proverb romanesc ce sugereaza ca orice lucru obtinut de cineva in viata trebuie sa vina cu un efort, scrie publicatia economica. Majoritatea romanilor par sa fi uitat acest proverb in timpul regimului comunist, care le oferea cetatenilor o locuinta si un loc de munca indiferent de eforturile lor. Acum le este greu sa acceseze fondurile de la Uniunea Europeana, lucru care implica depunerea unui efort.

A doua cea mai saraca tara din UE, Romania continua sa esueze in ceea ce priveste absorbtia fondurilor europene, fiind statul cu cea mai redusa rata de absorbtie din UE (7,4 procente). Romanii au insa nevoie urgenta de aceste fonduri, pentru ca, la cinci ani de la aderarea la UE, inca mai sunt sate fara electricitate sau apa curenta, iar infrastructura este departe de standardele europene, cu numai 300 de kilometri de autostrazi si zeci de drumuri stricate, construite in timpul regimului Ceausescu.

Rata scazuta de absorbtie a fondurilor europene a devenit o problema obsesiva pentru Guvernul de la Bucuresti, care a afirmat in mod repetat ca banii de la UE reprezinta principala prioritate a tarii anul acesta.

Dar potrivit analistilor, principalele motive pentru esecul Romaniei de a absorbi fonduri UE sunt coruptia, lipsa de motivare si informare, capacitatea administrativa neadecvata si lacunele majore in intelegerea modului de functionare a institutiilor europene, noteaza The Economist.

Citește și
Spatiul Schengen
The Economist: O aderare a Romaniei la Schengen, mai degraba rezultatul oboselii generate de dispute

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Milioane de romi traiesc in Europa
Milioane de romi traiesc in Europa "ca-n Africa, in conditii mai rele decat in vremea comunismului"

Conditiile de viata ale rromilor din Romania si restul Europei ridica un semnal de alarma printre analisti. "Rromii, cea mai mare problema sociala a Europei", titreaza The Economist, care preia si analizeaza acest studiu.

The Economist: O aderare a Romaniei la Schengen, mai degraba rezultatul oboselii generate de dispute
The Economist: O aderare a Romaniei la Schengen, mai degraba rezultatul oboselii generate de dispute

Publicatia The Economist este de parere ca un acord in privinta aderarii Romaniei si Bulgariei la Schengen ar fi mai degraba rezultatul nerabdarii generate de oboseala care s-a instalat din cauza disputelor repetate.

The Economist:
The Economist:"Nastase rastignit" pe altarul coruptiei, un posibil avertisment pentru clasa politica

Condamnarea fostului premier roman Adrian Nastase ar putea reprezenta, cu putin noroc, un avertisment pentru clasa politica din Romania inca dominata de coruptie.

Recomandări
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați
Viscol în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 km/h doboară copaci și stâlpi. Turiștii, avertizați

Viscolul începe să pună mari probleme în stațiunile de pe Valea Prahovei. Rafalele de peste 120 de kilometri pe oră au rupt copaci și stâlpi de curent electric.

Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său
Reacția Școlii de Poliție din Câmpina, după ce un angajat ar fi încercat să violeze un elev în biroul său

Un agent de serviciu al Școlii de Poliție din Câmpina, cu o vechime de peste 20 de ani în sistem, a fost arestat preventiv, după ce un elev a reclamat că l-ar fi agresat sexual.

Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați
Explozie de cazuri de gripă severă. Sute de pacienți ajung zilnic la urgențe, majoritatea nevaccinați

Situație îngrijorătoare în spitalele de boli infecțoase din țară care au rămas fără locuri libere din cauza numărului mare de pacienți cu gripă.