Cei trei tineri români luați de ape în Italia, căutați cu scafandrii. Cele mai noi informații de la fața locului

×
Publicitate

Cei trei români - luați de apele învolburate ale unui râu în Italia - sunt în continuare căutați de autoritățile din peninsulă.

Tinerii - două fete și un băiat - veniseră la plajă și făceau poze pe o insuliță din regiunea Udine, când au fost loviți de o viitură puternică.

Prinși în mijlocul naturii dezlănțuite, tinerii nu au mai putut să reziste până la venirea pompierilor.

Aceste imagini, filmate de un martor, sunt ultimele în care cei trei tineri români sunt văzuți în viață.

Se strâng în brațe, încercând să reziste, în mijlocul vâltorii, până la venirea pompierilor.

Apa nu este încă foarte adâncă și, poate, ar fi avut o șansă dacă încercau să ajungă la mal.

Teama și șocul sunt însă prea puternice. Tânărul le ține pe fete strâns, încercând să le protejeze.

Un sofer de autobuz i-a văzut primul pe cei trei în mijlocul râului și a chemat pompierii. În același timp, un apel la 112 a venit de la unul dintre cei trei captivi. La un moment dat, toți trei sunt luați de șuvoaiele puternice.

Într-o încercare disperată de a-i salva, pompierii au lansat, dintr-o scară mobilă, instalată deasupra porțunii în care râul face un cot, mai multe frânghii de care tinerii să se prindă.

Forța viiturii este însă mult prea mare și nici unul dintre ei nu reușește să se agațe de corzile care atârnă deasupra apelor învolburate. Tinerii sunt trași de curenți și apoi dispar înghițiți de viitură.

Silvia Dumitrache, preşedinte Asociaţia Femeilor din Italia: "A fost localizat un semnal al unui telefon celular si se focalizeaza toate cautarile in locul acela".

Tragedia s-a produs când cei trei tineri au decis să facă o plimbare pe o mică plajă a râului Natisone, lângă Podul Roman, la Premariacco, în provincia Udine. Nu au bănuit însă, în nici o clipă, că se aflau în pericol de moarte.

Alina Sfârcioc, reprezentantul comunităţii de români din Udine: "Era alertă meteo, era cod galben in zona și nu știu daca ei știau despre asta. Acolo e foarte, foarte periculos când plouă, râul se umple în jur de 5 minute și ajunge si la 5 metri".

Crina Suceveanu, jurnalistă în Italia: "Nu au fost găsiţi în niciun mod. Au fost scafandri, specialişti în căutarea corpurilor. Pentru familie, e o veste destul de grea".

Adrea D'Odorico, Unitatea de Pompieri din regiunea Udine: "Situația meteorologică nu ne ajută în căutarea lor, intrucat plouă si se prevăd alte precipitații care îngreunează operațiunile".

Fata de 23 de ani și iubitul ei de 25 sunt din Satu-Mare și veniseră în vizită la părinții tinerei. Erau însoțiți de o prietenă tot din Satu-Mare, în vârstă de 20 de ani, studentă la Academia de Arte Frumoase din Udine. Presa italiană a dat publicității și fotografiile lor.

Emilia Molnar, mătușa băiatului dispărut: "De 24 de ore carabinierii sunt în căutare, nu au dat de ei, nu au dat de ei".

Vecină din Satu Mare: "Ar fi un miracol dacă ar fi salvați. Am văzut că și telefoul a rămas agățat într-o plantă. Foarte mare tragedie".

Vecină din Satu Mare: "Să dea Dumnezeu să se găsească și să fie bine și sănătoși, să se întoarca acasă, la familie, sănătoși".

Michele de Sabato, primarul oraşului Premariacco: "S-a făcut tot ce este posibil pentru a fi găsiţi".

Ioan Juravle, preot în regiunea Udine: "Cu cât trece timpul, cu atât e mai greu să îi găsească în viaţă".

Mașina celor trei, găsită de pompieri în apropierea râului, avea numere de România.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
FOTO Căsătorie civilă între Andreea Bălan și tenismenul Victor Cornea: ținuta îndrăzneață a cântăreței
Citește și...
Rusia nu a înregistrat niciun câștig teritorial în martie, o premieră în doi ani. Cum a reușit Ucraina să blocheze ofensiva

Situaţia Ucrainei pe frontul de luptă împotriva Rusiei este în prezent cea mai bună din ultimul an datorită dronelor şi a apărării aeriene eficiente, a declarat ministrul ucrainean de externe, Andrii Sîbiga, relatează AFP.

Rusia vrea să taie total petrolul spre Germania: presiune directă asupra principalului furnizor de arme pentru Ucraina

Rusia intenționează să oprească exporturile de petrol din Kazahstan către Germania începând cu 1 mai, au relatat Reuters și Financial Times, citând surse. 

Oligarhul Vladimir Plahotniuc a fost condamnat la 19 ani de închisoare pentru delapidarea unui miliard de dolari

Oligarhul Vlad Plahotniuc a fost condamnat, miercuri, la 19 de ani de închisoare, în dosarul de fraudă bancară în care a fost acuzat de crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălarea banilor.

Recomandări
LIVE UDPATE, criză politică. Consultări la Cotroceni. Ilie Bolojan: ”Am avut un dialog bun cu președintele Nicușor Dan”

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a început astăzi, la Palatul Cotroceni, primele consultări cu liderii partidelor parlamentare care au format Guvernul Bolojan.

Șeful CJ Bistrița-Năsăud este anchetat de DNA într-un dosar amplu de corupție. Demisionează de la șefia filialei PSD

Procurorii DNA au descins miercuri dimineaţă la 69 de locații, la două instituţii publice şi la locuinţele unor persoane, în trei cauze penale privind infracţiuni de corupţie şi spălare de bani, în contextul achiziţiilor unor lucrări de utilitate publi

A treia navă atacată de Iran într-o singură zi în strâmtoarea Ormuz. Două vase ar fi fost capturate

O a treia navă de marfă a fost atacată în timp ce încerca să tranziteze Strâmtoarea Hormuz, a declarat pentru BBC Verify, firma de informații maritime Vanguard. Două vase ar fi fost „capturate” și dirijate spre coastele iraniene, susține presa iraniană.