Atac asupra unui tren in Franta, ca in Vestul Salbatic. Zeci de tineri au fortat un TGV sa opreasca

60377471

Cateva zeci de tineri au obligat un tren de mare viteza (TGV) sa opreasca, sambata, la Marsilia folosind torte de alerta. Ei au incercat sa urce la bord, dar au fugit inainte de sosirea politiei, care a reusit sa aresteze zece suspecti.

Scena, filmata de unul dintre atacatori si de catre pasageri, a avut loc imediat dupa ora locala 14.00 (15.00, ora Romaniei), in timp ce trenul, care venea de la Paris, tocmai iesea din Gara Marsilia si se indrepta catre Nisa, avea aproximativ 150 de persoane la bord.

Torte aprinse pe calea ferata l-au obligat pe conductor sa opreasca TGV-ul. Politia a fost alertata imediat, dar fortele de ordine au fost tinta unui tir cu pietre, la sosirea la locul incidentului, dupa care atacatorii au reusit sa fuga.

Zece suspecti, majoritatea cu varste cuprinse intre 15 si 20 de ani, au fost retinuti pentru "blocarea circulatiei trenurilor, distrugere intentionata si furt".

Repornit catre ora locala 16.00 (17.00, ora Romaniei) spre Toulon, trenul a ajuns la Nisa cu o intarziere de doua ore, catre ora locala 18.30 (19.30, ora Romaniei).

"Am revenit in perioada atacurilor asupra diligentelor, suntem in Vestul Salbatic", a apreciat David-Olivier Reverdy, din cadrul Alliance, sindicatul politistilor.

Articol recomandat de sport.ro
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Atenție, nostalgie! FOTO Cum arăta Sorana când a ajuns prima dată în sferturi la Roland Garros
Citește și...
Un bărbat s-a trezit peste noapte cu 21,8 miliarde de dolari în cont. A întrebat inteligența artificială ce să facă cu averea

Un bărbat din estul Turciei a descoperit peste noapte că a devenit, cel puțin pe hârtie, unul dintre cei mai bogați oameni din lume. 

Trei muncitori străini au murit arși într-o mașină, într-o benzinărie în Italia. Doi suspecți au fost arestați

Trei bărbați, doi afgani și un pakistanez, ar fi fost arși de vii într-o mașină, la o benzinărie din regiunea Calabria, Italia. O a patra victimă a reușit să iasă la timp din autovehicul prin portbagaj. Doi cetățeni străini au fost arestați.

Comisia Europeană: România își respectă în mod satisfăcător angajamentele asumate prin reforme și investiții

Implementarea etapelor cheie ale reformelor și investițiilor care trebuiau efectuate de România până la 30 aprilie 2026 pare a fi, în general, pe drumul cel bun, a apreciat Comisia Europeană.

Recomandări
Darius Vâlcov, fost ministru de Finanţe, a fost eliberat din Penitenciarul Focşani

Fostul ministru de Finanţe şi primar al municipiului Slatina Darius Vâlcov a fost eliberat, miercuri după-amiază, din Penitenciarul Focşani, după ce Tribunalul Vrancea a dispus definitiv eliberarea sa condiţionată.

Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Nicușor Dan continuă negocierile cu liderii fostei coaliții, la o lună de la căderea Guvernului

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit miercuri cu Dominic Fritz și ar urma să se vadă și cu Sorin Grindeanu la Cotroceni, pentru noi discuții privind desemnarea viitorului premier, la aproape o lună de la căderea Guvernului Bolojan, spun surse politice.