TikTok a devenit cea mai descărcată aplicaţie mobilă din lume

62205739
Shutterstock

TikTok a devenit cea mai descărcată aplicaţie mobilă din lume în 2020, devansând Facebook şi aplicaţiile sale de mesagerie, semn că pandemia de coronavirus a extins popularitatea platformei de clipuri dincolo de publicul său iniţial, adolescenţii.

Potrivit firmei de specialitate App Annie, aplicaţia deţinută de grupul chinez ByteDance s-a impus în topul descărcărilor anul trecut, urmată de Facebook şi de celelalte aplicaţii aflate sub umbrela firmei, Whatsapp, Instagram şi Messenger. În urma acestora vin Snapchat şi Telegram.

TikTok s-a confruntat cu o perioadă dificilă la sfârşitul anului 2019, când fostul preşedinte american Donald Trump a încercat să o interzică prin decrete, care acuzau aplicaţia că este folosită pentru a spiona americanii în numele Beijingului.

Acest lucru nu i-a afectat însă popularitatea, care a explodat pe fondul restricţiilor sanitare şi al lockdown-urilor.

În iunie, Joe Biden a anunţat revocarea decretelor predecesorului său, cerând în acelaşi timp administraţiei sale să investigheze riscurile reale pe care le prezintă aplicaţiile deţinute de anumite puteri străine.

Tiktok revendică aproape 700 de milioane de utilizatori lunari în întreaga lume.

Facebook păstrează însă un mare avans: peste 3,5 miliarde de persoane folosesc cel puţin una dintre cele patru platforme ale sale (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) în fiecare lună.

Însă Instagram şi alte reţele de socializare au copiat formatul de filmuleţe, cu efecte speciale uşor de utilizat, care au făcut TikTok atât de popular.

Articol recomandat de sport.ro
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
"Ce i-ai spune soției tale dacă ai putea să mai vorbești cu ea câteva secunde?" Iosif Rotariu, răspuns tulburător
Citește și...
iLikeIT. O echipă de români a lansat Sessions, o aplicație care concurează cu succes cu Zoom

Serviciile de videoconferințe au înregistrat, în ultimul an, un număr record de utilizatori. Așa se explică de ce fondatorul aplicației "Zoom", de exemplu, are acum o avere de peste 16 miliarde de dolari.

iLikeIT. Cum putem crește plante acasă, în orice condiții, cu ajutorul unor jardiniere smart

A venit momentul tehnologiei, urmează iLikeIT. Suntem în plină vară, dar Iulia pregătește o grădină pentru iarnă.

iLikeIT. S-a lansat aplicația românească Solved, pentru cei care au nevoie de instalatori, electricieni sau alți meseriași

Pandemia a fost un prilej bun pentru renovarea locuinței. Patru din zece români din mediul urban au făcut asta în prima jumătate a anului 2020.

Recomandări
CCR a decis asupra Legii integrității, contestată de Nicușor Dan. Ce prevederi au fost declarate neconstituționale

Curtea Constituțională a României a pronunțat, luni, deciziile în cazul sesizărilor referitoare la noua Lege a integrității, contestată atât de președintele Nicușor Dan, cât și de un grup de senatori USR și PNL.

Ilie Bolojan, despre scumpirea motorinei: „Oricât ne-am dori, nu putem controla lucruri care nu depind de noi”

 Ilie Bolojan a declarat, luni, despre majorarea prețurilor la motorină, că, oricât ne-am dori, nu avem cum să controlăm lucruri care nu pot fi controlate de noi, el subliniind că creșterea prețurilor la combustibil are un efect asupra inflației.

CCR: Amendamentul prin care aleşii incompatibili îşi pierd funcţiile, declarat constituţional. Reacția lui Dominic Fritz

Curtea Constituţională a stabilit ca fiind constituţional un amendament introdus în Legea integrităţii la cererea PSD şi AUR, prin care aleşii găsiţi incompatibili sau în conflict de interese îşi pierd funcţiile.