România este dependentă de importuri. Plătim sume uriașe pentru carnea de porc din Spania, în loc să ne ajutăm producătorii

×
Codul embed a fost copiat

Cu o industrie care a frânat în ultimii ani, România este tot mai dependentă de importuri. De la echipamente auto și autoturisme, până la medicamente și mâncare, am cumpărat de la străni de peste 72 de miliarde de euro, în primele 7 luni ale anului.

În schimb, am reușit să trimitem peste hotare mărfuri de puțin peste 54 de miliarde de euro. În acest fel, ajutăm economiile altor țări să se dezvolte, în timp ce noi stăm pe loc.

Deficitul comercial, adică diferența dintre exporturi și importuri a ajuns în primele 7 luni la 18 miliarde de euro, cu 15 la sută peste aceeași perioadă din 2023. Potrivit datelor de la Statistică, sectorul auto a condus detașat clasamentul importurilor din țara noastră.

Pentru componente și accesorii auto sau autoturisme, produse în diverse fabrici din întreaga lume, le-am trimis străinilor aproximativ 5 miliarde de euro.

Pe lista lungă a produselor de care suntem dependenți de alții, se regăsesc medicamentele, cu o valoare de peste 2,3 miliarde de euro, urmate de echipamentele electrice și electronice, cum sunt telefoanele inteligente, dar și combustibilii, uleiurile din petrol, produsele din fier și oțel sau materiale plastice.

Citește și
Carne de porc
România înregistrează un deficit uriaș la carnea preferată a cetățenilor. Reacția lui Marcel Ciolacu

Germania rămâne cel mai mare partener comercial al României

Și mâncarea produsă de alții ajunge în farfuriile noastre. De exemplu, carnea de porc, în special din Spania, conduce importurile cu o valoare 500 de milioane de euro, în prima jumătate a anului.

În schimb, la capitolul exporturi, adică ce am produs în țară și am trimis peste hotare, tot accesoriile auto și auvehiculele ocupă primul loc. De altfel, așa cum arată datele, sunt printre singurele produse unde reușim să exportăm mai mult decât importăm.

Deși și-au redus motoarele, fabricile de la noi au produs pentru export fire și cabluri izolate, panouri, dulapuri, medicamente sau scaune – cum sunt fotoliile de stomatologie sau cele folosite în saloanele de coafură. Trimitem peste hotare și materie primă, în special grâu și porumb.

Germania rămâne cel mai mare partener comercial al României. Așa cum arată datele, în primele șase luni ale anului, am importat de la nemți – adică am cumpărat diferite produse, în valoare de 11 miliarde de euro.

În schimb, exporturile, adică bunurile de care Germania are nevoie din țara noastră si pe care noi le exportăm, au o valoare mai mică. A ajuns la jumătate anului la 9,7 miliarde de euro. România este dependentă și de produsele din Italia, Franța, Ungaria și Bulgaria.

”Îi ajutăm pe producătorii spanioli, în loc să ajutăm producătorii noștri”

Lucrurile stau diferit atunci când vine vorba de China, unde importurile, adică produsele chinezești păstruse pe piața de la noi, au ajuns la o valoare de peste 3,4 miliarde de euro, de 9 ori mai mult decât exporturile, care nu depășesc 370 de milioane de euro.

Această dependență, spun economiștii, va pune o presiune suplimentară pe economia țării și ridică semne de întrebare legate de competivitatea produselor românești pe piața internațională.

Mihai Roma, profesor de macroeconomie ASE: ”Dacă ar fi să luăm doar carnea de porc, importăm din Spania de exemplu o cantitate foarte mare, îi ajutăm pe producătorii spanioli, în loc să ajutăm producătorii noștri să producă această carne – orice astfel de produs înseamnă un dezavantaj pentru România și un avantaj pentru țările de unde importăm”.

Practic, deficitul se adâncește pentru că nu reușim să producem local produse competitive. Exporturile, spun economiștii, nu au ajutat nici la creșterea economică a țării, care a avut un avans timid de mai puțin de un procent în prima jumătate a anului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Guvernul impune măsuri de austeritate: Se opresc toate angajările la stat. Ce se întâmplă cu banii necheltuiți din PNRR
Guvernul impune măsuri de austeritate: Se opresc toate angajările la stat. Ce se întâmplă cu banii necheltuiți din PNRR

În fața unui deficit bugetar peste așteptări, Ministerul Finanțelor propune un nou set de măsuri de austeritate.

România înregistrează un deficit uriaș la carnea preferată a cetățenilor. Reacția lui Marcel Ciolacu
România înregistrează un deficit uriaș la carnea preferată a cetățenilor. Reacția lui Marcel Ciolacu

Marcel Ciolacu a declarat, vineri, că în România există un deficit de circa 4 milioane de carcase de porc iar prin programele viitoare dezvoltate de Ministerul Agriculturii numărul suinelor produse va creşte la 8,7 milioane.  

Un cincinal nu e de ajuns. Guvernul Ciolacu vrea să convingă UE că România are nevoie de șapte ani pentru a salva bugetul
Un cincinal nu e de ajuns. Guvernul Ciolacu vrea să convingă UE că România are nevoie de șapte ani pentru a salva bugetul

România va negocia cu noua Comisie Europeană un acord pe şapte ani pentru reintrarea în ţinta de deficit de 3%, a declarat, marţi, premierul Marcel Ciolacu.

Boloș anunță strategia României pentru ajustarea deficitului bugetar: ”Nu nu înseamnă că creşteri de taxe şi impozite”
Boloș anunță strategia României pentru ajustarea deficitului bugetar: ”Nu nu înseamnă că creşteri de taxe şi impozite”

Comisia Europeană urmează să propună recomandări pentru ca statele să iasă din procedura de deficit excesiv, strategia propusă de România fiind o ajustare pe şapte ani, timp în care trebuie realizate cel puţin reformele asumate prin PNRR.

Ciolacu anunță că România va semna un acord cu următoarea CE pentru intrarea în ținta de deficit de 3% în șapte ani
Ciolacu anunță că România va semna un acord cu următoarea CE pentru intrarea în ținta de deficit de 3% în șapte ani

Premierul României, Marcel Ciolacu, a anunțat, marți, că România va semna cu următoarea Comisie Europeană un acord astfel încât într-o perioadă de şapte ani să ajungă la deficitul de 3% asumat prin Tratatul de la Maastricht.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.