Românii au trăit la cote înalte emoția primei seri de la EURO 2024! Spectacolul fotbalistic continuă, la PRO TV și VOYO

euro 2024

Un moment așteptat de un întreg continent. Un turneu final care reunește cele mai puternice echipe și care le aduce celor de acasă un regal fotbalistic.

EURO 2024 a început aseară, în direct, la PRO TV și pe VOYO cu o Ceremonie de deschidere încărcată de culoare și bucurie și a continuat cu un meci de senzație, între țara gazdă, Germania și Scoția. Telespectatorii nu au ratat niciun minut, iar PRO TV a fost pe primul loc în clasamentul audiențelor!

Allianz Arena a prins viață, ieri, și a fost inundată de o mare de lumini și culori într-o Ceremonie de Deschidere grandioasă, care s-a încheiat cu un moment de neuitat. Soția lui Franz Beckenbauer, legendă a fotbalului, a adus pe gazon trofeul Campionatului, cel pentru care luptă toate echipele calificate.

După câteva minute încărcate de emoție, pe teren și-au făcut intrarea echipele din primul meci, Germania și Scoția. Susținuți de un stadion plin, nemții au făcut spectacol și după doar 20 de minute conduceau cu 2 la 0, prin golurile lui Wirtz și Musiala. Înainte de pauză, scoțianul Porteous a văzu cartonașul roșu, iar Havertz a dus diferența la 3 la 0 după executarea perfectă a unui penalty. După pauză, nemții nu au mai turat motoarele la intensitate maximă, însă scorul final a fost unul de 5 la 1, după ce Fullkrug și Can și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. Singurul gol al Scoției a fost, în fapt, un autogol marcat de Rudiger, în minutul 87.

Ceremonia de deschidere a fost lider absolut de audiență, în intervalul orar 21:44 – 21:59. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 10.1 puncte de rating și 32.6% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 3.8 puncte de audiență și 12.3% share. De-a lungul difuzării, peste 1.8 milioane de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 21:58, peste 2 milioane de telespectatori așteptau primul meci.

Jocul dintre Germania și Scoția i-a ținut pe români în fața televizoarelor și a fost lider absolut de audiență, în intervalul orar 22:02 – 23:55. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 9.9 puncte de rating și 35.5% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 3.3 puncte de audiență și 11.7% share. De-a lungul difuzării, peste 1.7 milioane de români urmăreau prestația celor două echipe, iar în minutul de aur, la ora 22:16, peste 2.1 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV!

Finalul serii le-a adus celor de acasă Studioul UEFA EURO 2024, prezentat de Costin Ștucan. Alături de experții Ciprian Marica, Laurențiu Reghecampf și Florin Răducioiu, acesta a comentat cele mai importante momente ale meciului și a prefațat ceea ce va urma la EURO!

Studioul EURO a fost lider absolut de audiență în intervalul 24:00 – 25:00. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 3.1 puncte de rating și 21.9% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 1.6 puncte de audiență și 11.1% share.

Spectacolul fotbalistic continuă astăzi, la PRO TV și pe VOYO!

Prima zi s-a încheiat, însă suporterii au doar motive de sărbătoare! Astăzi, de la ora 16:00, în direct, Ungaria și Elveția se vor întâlni în cel de-al doilea meci al grupei A și vor da o luptă importantă, având în vedere rezultatul înregistrat aseară. De la ora 19:00, atenția se mută asupra grupei B, când Spania va întâlni Croația, iar seara se va încheia, de la ora 22:00, când Italia și Albania se vor confrunta în ultimul meci al zilei.

Nu ratați EURO 2024, la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO

Anunțul UEFA după ce croații și albanezii au scandat la unison: ”Omorâți toți sârbii!”

Italia, campioana europeană în exercițiu, s-a impus, sâmbătă, cu emoții, la debutul în cadrul Grupei B de la EURO 2024, după 2-1 în fața Albaniei, într-un meci disputat la Dortmund.

EURO 2024 | Spania a zdrobit Croația după un meci pe care l-a dominat clar. Cele mai importante faze FOTO & VIDEO

Echipa naţională a Spaniei a învins sâmbătă, la Berlin, scor 3-0, echipa naţională a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a turneului final Euro 2024.

EURO 2024 | Elveția, victorie fără emoții cu Ungaria, după un meci care s-a relansat în repriza a doua. FOTO & VIDEO

Echipa naţională a Elveţiei a învins sâmbătă, la Koln, scor 3-1, echipa naţională a Ungariei, într-un meci din grupa A a turneului final Euro 2024.

Ploaie de goluri în primul meci de la EURO 2024, Germania - Scoția. S-a marcat și un autogol | FOTO & VIDEO

Demonstrație de forță a Germaniei în primul meci de la EURO 2024. Echipa gazdă a învins, vineri, la Munchen, reprezentativa Scoției, scor 5-1.

De ce a plecat Manuel Neuer de pe teren. Germanii au rămas mască înaintea meciului cu Scoția

Germania - Scoția, meciul de deschidere de la EURO 2024, transmis ÎN DIRECT de PRO TV și VOYO, a conținut în start și un moment inedit.

Ce este și cât costă sistemul Patriot, donat de România Ucrainei. De ce Rusia are motive să se teamă de celebra armă

România a decis în cadrul ședinței CSAT, de joi, să trimită un sistem Patriot în Ucraina. Reuters a făcut o prezentare a sistemului de apărare antiaeriană de care Rusia se teme tot mai mult.

România va trece, din toamnă, la salariul minim european. Cum va fi calculat

România va avea, de la toamnă, salariul minim european. Teoretic, va fi stabilit pe baza unor indicatori clari, economici, așadar nu va mai sta în pixul politicienilor și in promisiunile lor electorale.

Reacția unui general în rezervă după ce România a donat Ucrainei un sistem Patriot. Vom rămâne cu două operaționale

România va dona Ucrainei un sistem Patriot, pentru că vecinii de la est să facă față atacurilor masive ale Federației Ruse, în special asupra civililor. Decizia a fost luată joi la Palatul Cotroceni, de Consiliul Suprem de Apărare a țării.