Peste 4 milioane de inimi au bătut la unison pentru Generația de suflet, în direct la PRO TV!

euro 2024

O zi pe care am așteptat-o cu toții. O seară la care am sperat, am visat și în care am crezut că este posibilă.

Miercuri seară, odată cu ultimele meciuri din etapa grupelor, România și-a scris viitorul prin ambiție, determinare și dăruire. Naționala condusă de Edi Iordănescu ne-a dat voie să credem că totul este posibil și sub ochii a milioane de români care se aflau acasă sau pe stadion, au obținut CALIFICAREA! EURO 2024 trece în următoarea etapă, cea a optimilor, în direct la PRO TV și pe VOYO!

Miercuri, seara a început la ora 19:00 cu meciurile din grupa E! În timp ce Ucraina și Belgia s-au întâlnit la PRO ARENA și au terminat la egalitate, 0-0, la PRO TV, România a întâlnit Slovacia. Adversarii au deschis scorul în minutul 24, prin Duda, însă doar 13 minute mai târziu, Răzvan Marin a transformat penalty-ul obținut de Ianis Hagi și a adus egalarea. Scorul nu s-a mai schimbat până la final, iar aceste rezultate au dus Naționala pe primul loc în grupă, urmată de Belgia și Slovacia, calificate și ele. Ucraina a părăsit EURO!

De la ora 22:00, atenția s-a mutat asupra grupei F, ultima care mai avea de disputat jocuri! La PRO ARENA s-au confruntat Cehia și Turcia, cei din urmă având câștig de cauză, cu 2 – 1. Calhanoglu a deschis scorul în minutul 51, Soucek a egalat în minutul 66, iar victoria a venit prin reușita lui Tosun din minutul 4 al prelungirilor. La PRO TV, marea surpriză venea de la Georgia, care a învins Portugalia cu 2 – 0, prin golurile marcate de Kvaratskhelia și Mikautadze, prin penalty. Astfel, echipa lui Ronaldo, Portugalia a câștigat grupa, fiind urmată de Turcia și Georgia. Cele trei merg mai departe, iar Cehia se întoarce acasă.

Meciul care a scris istorie, între România și Slovacia, a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 19:01 – 20:54. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 24.4 puncte de rating și 76% cotă de piață, record pentru piața din România, față de locul 2 care avea cifre de peste 15 ori mai mici, de doar 1.6 puncte de audiență și 5% share. De-a lungul difuzării, peste 4 milioane de români s-au bucurat de seara atât de așteptată, iar în minutul de aur, la ora 20:53, aproape 4.9 milioane de telespectatori visau împreună.

Întâlnirea dintre Ucraina și Belgia, difuzată în același timp cu meciul de la PRO TV, a fost adusă telespectatorilor la PRO ARENA, în intervalul orar 19:01 – 20:54! Meciul a înregistrat, în rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, 0.2 puncte de rating și 0.7 cotă de piață.

În intervalul orar 22:00 – 23:53, jocul dintre Portugalia și Georgia a fost lider absolut de audiență, la PRO TV. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 11.0 puncte de rating și 38.5% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 3.6 puncte de audiență și 12.5% share. De-a lungul difuzării, peste 1.6 milioane de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 22:14, aproape 2 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Partida dintre Cehia și Turcia, difuzată în același timp cu meciul de la PRO TV, a fost adusă telespectatorilor la PRO ARENA, în intervalul orar 22:00 – 23:57! Meciul a înregistrat, în rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, 1.2 puncte de rating și 4.1 cotă de piață.

Seara în care echipa națională i-a scos pe români în stradă a fost comentată din Studioul UEFA EURO 2024 de către Costin Ștucan, Cătălin Oprișan, Florin Răduciou și Ciprian Marica, iar cei de acasă nu au ratat niciun minut!

Studioul EURO a fost lider absolut de audiență în intervalul 23:58 – 01:01. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 4.2 puncte de rating și 29.4% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 1.5 puncte de audiență și 10.4% share

Să înceapă Optimile!

Etapa grupelor s-a încheiat! Doar 16 echipe merg mai departe și fiecare dintre ele va lupta până la epuizare pentru a ajunge cât mai departe în turneul final. Meciurile din următoarea etapă sunt: Elveția – Italia, Germania – Danemarca, Anglia – Slovacia, Spania – Georgia, Franța – Belgia, Portugalia – Slovenia, România – Olanda și Austria – Turcia. Toate vor fi transmise în direct, la PRO TV și pe VOYO!

Nu ratați EURO 2024

Reacția ungurilor după ce Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată de la Euro 2024

Cu ocazia meciurilor naționalei, steagurile și tricourile aproape că s-au epuizat din magazine. Încă de la prima partidă, suporterii au cumpărat și zeci de mii eșarfe și fulare.

Selecţionata de fotbal a Turciei a fost criticată de grupurile ecologiste germane.

Georgia, calificare istorică la debut, în optimile EURO 2024, după 2-0 cu Portugalia. Gigantul împotriva căruia va juca

Georgia s-a calificat în optimile de finală ale EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins surprinzător Portugalia, cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, în Grupa F, un rezultat istoric pentru debutantă.

EURO 2024: Iohannis felicită naționala pentru calificare. A urmat un val de ironii acide

România s-a calificat în optimile de la EURO 2024 după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Slovacia.

Arbitrul Istvan Kovacs, record de cartonaşe în istoria Campionatului European. Câte a acordat la meciul Cehia-Turcia

Meciul din Grupa F dintre Cehia şi Turcia, scor 1-2, din grupa F de la Euro 2024, a fost unul animat, arbitrul Istvan Kovacs acordând 18 cartonaşe (16 galbene şi 2 roşii). Un record în istoria Campionatului European.

Vești proaste pentru șoferii indisciplinați. Poliția Română va avea cel mai eficient sistem de monitorizare și sancționare

Vești proaste pentru șoferii indisciplinați sau agresivi din trafic. Poliția Română va avea, până la iarnă, cel mai eficient sistem de monitorizare și sancționare bazat pe camerele de supraveghere ale primăriilor și Administrației Drumurilor.

Lasconi îi propune lui Ciucă să susţină proiectul USR: „Aş vrea să cântărească bine ceea ce se întâmplă”

Preşedintele USR, Elena Lasconi, i-a transmis, sâmbătă, un mesaj preşedintelui PNL, Nicolae Ciucă, afirmând că liderul liberal ar trebui "să cântărească bine" ceea ce se întâmplă în acest moment în ţară şi "să vină să susţină proiectul USR".

Emoții și pregătiri pentru marele meci al României cu Olanda, de la EURO 2024. Fanii români, marș special în Munchen

Naționala pregătește meciul de marți cu Olanda din optimile EURO 2024. În timp ce jucătorii se antrenează, suporterii își fac și ei încălzirea.