Olanda-Turcia 2-1. Olandezii merg în semifinale după un meci dramatic, în care turcii au condus și s-au învins prin autogol

olanda-turcia
IMAGO

Olanda învinge Turcia și se califică în semifinalele Euro 2024. Olanda a reușit să întoarcă scorul de pe tabela de marcat după ce a fost condusă de Turcia, scorul final fiind 2-1.

Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins sâmbătă seara, la Berlin, scor 2-1, reprezentativa Turciei, în sferturile Euro 2024, şi „Portocala mecanică” va înfrunta Anglia în semifinale.

Min. 90: Meciul s-a terminat.

Minutul. 76 - Olandezii trec în avantaj după autogolul lui Muldur.

Minutul. 71 – Olanda egalează prin Stefan de Vrij care trimite mingea în poartă după o lovitură de cap

Minutul. 55 – Bară Turcia. Arda Guler execută o lovitură liberă de la distanţă medie dar şutul său nimereşte bara din partea stângă.

S-a terminat prima repriză.

Minutul. 36 – Turcia deschide scorul prin Samet Akaydin care primește o pasă foarte bună din afara careului și marchează după o lovitură de cap.

Minutul. 21 - Hakan Calhanoglu (Turcia) trage din afara careului, dar încercarea lui este blocată de unul dintre fundaşii adverşi.

Minutul. 12 - Xavi Simons (Olanda) șutează spre poartă de la marginea careului, dar mingea se înalță și trece mult peste.

Minutul. 1 - Olanda are prima ocazie a meciului prin Memphis Depay care intră în careul Turciei însă finalizarea nu este pe poartă.

A început meciul.

Echipele de start

Olanda

Turcia

Olanda-Turcia este ultimul sfert de finală de la acest EURO 2024, transmis în direct de la ora 22.00 de PRO TV și VOYO.

Câștigătoarea meciului care se va disputa la Berlin va juca în semifinale contra învingătoarei din primul sfert de finală al zilei, Anglia-Elveția, transmis în direct de la ora 19.00 pe PRO TV și VOYO.

”Portocala mecanică” se află în fața unei oportunități unice de a juca din nou o semifinală de turneu final european, după cea de la EURO 2004, în Portugalia, unde pierdea cu 1-2 în fața gazdelor.

Turcia arată ca o echipă în stare să bată pe oricine

Țările de Jos au ajuns greu în optimi, dar au arătat împotriva României că reprezintă încă o forță a fotbalului, mai mult chiar decât o arată scorul final de 3-0.

De cealaltă parte, ”Semiluna” reprezintă revelația de la EURO 2024, turcii arătând pe tot parcursul turneului un fotbal spectaculos- mai puțin poate în meciul pierdut cu Portugalia, cu 0-3. Chiar și așa, Turcia este o echipă foarte solidă, care lasă impresia că poate învinge pe oricine.

Ungurii au reacționat după ce FCSB a obținut a doua victorie în Europa League și are punctaj maxim

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare și se califică în semifinalele Euro 2024, după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80.

După evoluția naționalei la EURO 2024, Guvernul anunță că va susține financiar academiile de fotbal publice și private și tinerii care vor să facă performanță.

Baza de pregătire a României de la EURO 2024, model de bune practici pentru FIFA

O delegaţie FIFA compusă din cinci membri ai comitetului de organizare al Campionatului Mondial din 2026 a vizitat în data de 2 iulie baza de pregătire a echipei naţionale a României de la Wurzburg.

Erdogan, semn pentru UEFA. Reacția președintelui turc după ancheta deschisă în cazul fundașului Demiral

Recep Tayyip Erdogan va asista, sâmbătă, la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Olandei şi Turciei, din sferturile de finală de la EURO 2024, a anunţat, joi, preşedinţia turcă

Tun financiar la Casa Fotbalului. Suma uriașă de bani pe care FRF o va încasa după participarea naționalei la EURO 2024

Federația Română de Fotbal va încasa 12.250.000 de euro în urma participării echipei naționale la EURO 2024, conform cifrelor publicate de cotidianul spaniol AS.

Imaginea lui Trump, folosită electoral în România. Reacția unui american când a văzut un afiș cu el în București

Pe lângă formațiunile politice deja consacrate, în ultima perioadă au apărut noi partide politice care s-au pregătit cum au putut mai bine pentru alegerile din acest an.

Cine este Arian, tânărul român care a obținut o decizie istorică la CJUE pentru persoanele trans. De ce a ajuns în instanță

Decizie istorică pentru România în cazul unei persoane transgender. Curtea Europeană de Justiție a obligat statul român să îi acorde o nouă identitate lui Arian.