Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80

anglia-elvetia
IMAGO

Anglia învinge Elveția la loviturile de departajare și se califică în semifinalele Euro 2024, după un meci modest în care primul șut pe poartă a venit în minutul 80.

Cele mai importante faze ale meciului

Minutul. 121 –Trent Alexander-Arnold (Anglia) ajunge la minge și plasează calm în vinclul stâng. Anglia trece mai departe în competiție.

Minutul. 121 – Gol! Zeki Amdouni (Elveţia) aleargă spre minge, se oprește și-l așteaptă pe Jordan Pickford să se arunce iar apoi trimite mingea din penalty în centrul plasei. Elveția 3 Anglia 4.

Minutul. 121 – Gol! Ivan Toney (Anglia) plasează mingea în colțul stâng pe lângă brațele întinse ale lui Yann Sommer. Anglia 4 Elveția 2.

Minutul. 121 – Gol! Xherdan Shaqiri (Elveţia) pășește calm și trimite puternic mingea în partea dreaptă a plasei. Elveția 2 Anglia 3.

Minutul. 121 – Bukayo Saka (Anglia) executa penaltiul și înscrie! A trimis balonul în colţul din dreapta al porţii!

Minutul. 121 -Fabian Schar (Elveţia) aleargă spre minge, se oprește și-l așteaptă pe Jordan Pickford să se arunce iar apoi trimite mingea din penalty în colțul drept. Elveția 1 Anglia 2.

Minutul. 121 - Jude Bellingham (Anglia) își ia un elan scurt și fructifică penalty-ul trimițând în colțul drept al porții.

Minutul. 121. - Elveția ratează prima lovitură de pedeapsă prin Manuel Akanj.

Minutul. 121 – Anglia marchează din primul penalti. Cole Palmer execută perfect.

Meciul se decide la penaltiuri

Minutul. 117 – Xherdan Shaqiri (Elveţia) trimite în bara transversală direct din corner.

A început a doua repriză de prelungiri.

Minutul. 96 – Declan Rice (Anglia) a avut o şansă bună. El a şutat de la distanţă. Şutul a fost direcţionat spre partea dreaptă a porţii, dar Yann Sommer a fost atent şi apără comod

Meciul a intrat în prelungiri.

Minutul. 81 – Anglia egalează după ce Bukayo Saka prinde un șut senzațional din afara careului.

Minutul. 75 – Elveția deschide scorul prin Breel Embolo care a reuşit să trimită mingea pe lângă portar!

Minutul. 71 - Anglia nu are niciun șut pe poartă.

Minutul. 66 – Elveția are o șansă bună prin Michel Aebischer care primeşte balonul în careul de pedeapsă şi imediat bombează un şut din prima. El nu a lovit balonul perfect şi trimite mingea cu mult peste bara transversală.

Minutul. 52 – Breel Embolo (Elveţia) preia o pasă bună în interiorul careului şi ratează o şansă bună. Şutul pe jos a fost direcţionat pe centrul porţii, dar portarul apără bine şi respinge încercarea.

S-a terminat prima repriză.

Minutul. 41 - Niciun șut pe poartă după mai mult de 40 de minute.

Minutul. 17 – Englezii cer penalty după ce Harry Kane cade în careu după un atac al unui adversar. Arbitrul face semn că jocul trebuie să continue.

Minutul. 14 – Primul șut spre poartă îi aparține Angliei. Declan Rice şutează spre poartă, dar mingea nu ajunge la țintă fiind blocată de unul dintre fundași.

Minutul. 8 - Dan Ndoye (Elveţia) trimite o pasă pe jos de la marginea careului pentru a-l găsi pe coechipierul său, care este într-o poziţie bună de marcare. Unul dintre fundaşii adverşi blochează pasa şi respinge balonul la siguranță.

Meciul a început.

UPDATE - Echipele de start

Anglia

Anglia: 1. Jordan Pickford - 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 14. Ezri Konsa - 3. Kieran Trippier, 26. Kobbie Mainoo, 4. Declan Rice, 7. Bukayo Saka - 10. Jude Bellingham, 11. Phil Foden - 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve: 13. Aaron Ramsdale, 23. Dean Henderson - 3. Luke Shaw, 15. Lewis Dunk, 22. Joe Gomez, 8. Trent Alexander-Arnold, 16. Conor Gallagher, 24. Cole Palmer, 25. Adam Wharton, 17. Ivan Toney, 18. Anthony Gordon, 19. Ollie Watkins, 20. Jarrod Bowen, 21. Eberechi Eze.

Elveția

Elveţia: 1. Yann Sommer - 22. Fabian Schaer, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 26. Fabian Rieder, 8. Remo Freuler, 10. Granit Xhaka (căpitan), 20. Michel Aebischer - 19. Dan Ndoye, 7. Breel Embolo, 17. Ruben Vargas. Selecţioner: Murat Yakin.
Rezerve: 12. Yvon Mvogo, 21. Gregor Kobel - 2. Leonidas Stergiou, 3. Silvan Widmer, 4. Nico Elvedi, 15. Cedric Zesiger, 6. Denis Zakaria, 11. Renato Steffen, 14. Steven Zuber, 16. Vincent Sierro, 23. Xherdan Shaqiri, 24. Ardon Jashari, 9. Noah Okafor, 18. Kwadwo Duah, 25. Zeki Amdouni.

Arbitru: Daniele Orsato; arbitri asistenţi: Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (toţi din Italia); al patrulea oficial: Daniel Siebert (Germania)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Paolo Valeri (Italia), Bastian Dankert (Germania)

Sferturile de finală de la EURO 2024 dintre Anglia și Elveția are loc sâmbătă, de la ora 19.00 pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf și este transmis în direct de PRO TV și VOYO.

În cel de-al doilea sfert de finală al zilei de sâmbătă, Olanda, cea care a eliminat România în optimi, va înfrunta Turcia, revelația acestui EURO 2024. Meciul este transmis, de asemenea, în direct, de PRO TV și VOYO, de la ora 22.00.

Englezii au ajuns aici aproape miraculos, veșnic favoriții la orice turneu final depășind Slovenia în optimi doar după golul din foarfecă ieșit din comun al lui Jude Bellingham, în ultimele secunde ale meciului.

În prelungiri, Harry Kane avea să înscrie pentru calificarea în sferturi și să-l scape astfel de o rușine istorică pe selecționerul Gareth Southgate.

Elvețienii au o șansă istorică pentru semifinale, în fața unor englezi lipsiți de formă

Meciul din sferturi cu Elveția reprezintă, de altfel, o bornă unică în cariera acestuia: meciul cu numărul 100 la conducerea Celor Trei Lei. Este doar al treilea selecționer englez care atinge la acest prag.

De partea celalaltă, elvețienii au ajuns mult mai ușor în sferturi, după ce au învins fără probleme în optimi, cu 2-0, pe deținătoarea en-titre a titlului european, Italia.

Este al cincilea sfert de finală al elvețienilor la un turneu final, iar acum par a fi mai aproape ca oricând de o accedere în semifinale, dată fiind forma slabă arătată de englezi.

Ungurii au reacționat după ce FCSB a obținut a doua victorie în Europa League și are punctaj maxim
EURO 2024. Franţa s-a calificat în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Portugalia (5-3)

Franța elimină Portugalia și se califică în semifinale, unde va da peste Spania. Meciul din sferturile de finală ale EURO 2024 a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO

După evoluția naționalei la EURO 2024, Guvernul anunță că va susține financiar academiile de fotbal publice și private și tinerii care vor să facă performanță.

Baza de pregătire a României de la EURO 2024, model de bune practici pentru FIFA

O delegaţie FIFA compusă din cinci membri ai comitetului de organizare al Campionatului Mondial din 2026 a vizitat în data de 2 iulie baza de pregătire a echipei naţionale a României de la Wurzburg.

Erdogan, semn pentru UEFA. Reacția președintelui turc după ancheta deschisă în cazul fundașului Demiral

Recep Tayyip Erdogan va asista, sâmbătă, la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Olandei şi Turciei, din sferturile de finală de la EURO 2024, a anunţat, joi, preşedinţia turcă

Tun financiar la Casa Fotbalului. Suma uriașă de bani pe care FRF o va încasa după participarea naționalei la EURO 2024

Federația Română de Fotbal va încasa 12.250.000 de euro în urma participării echipei naționale la EURO 2024, conform cifrelor publicate de cotidianul spaniol AS.

Imaginea lui Trump, folosită electoral în România. Reacția unui american când a văzut un afiș cu el în București

Pe lângă formațiunile politice deja consacrate, în ultima perioadă au apărut noi partide politice care s-au pregătit cum au putut mai bine pentru alegerile din acest an.

Cine este Arian, tânărul român care a obținut o decizie istorică la CJUE pentru persoanele trans. De ce a ajuns în instanță

Decizie istorică pentru România în cazul unei persoane transgender. Curtea Europeană de Justiție a obligat statul român să îi acorde o nouă identitate lui Arian.