Spania și Franța s-au calificat în semifinalele EURO 2024! Ultimele două meciuri din sferturi, sâmbătă, la PRO TV și pe VOYO

EURO 2024

Meciuri tot mai puternice, mize tot mai mari, dorința de a ajunge cât mai aproape de trofeu! La turneul final nu mai este loc de greșeli, orice gol primit poate fi egal cu eliminarea din competiție.

Vineri seară, în direct la PRO TV și pe VOYO, au început meciurile din etapa sferturilor și a fost spectacol pe teren. Sâmbătă seară, EURO 2024 continuă cu ultimele partide din această etapă, iar tabloul semifinalelor va fi completat!

Ziua a început vineri cu partida dintre Spania și Germania, iar spectacolul a atins cele mai înalte cote! În minutul 51, Olmo a deschis scorul și spaniolii visau deja la calificare, însă Germania a egalat înainte de fluierul minutul, în minutul 89 prin Wirtz. Meciul a ajuns în prelungiri, iar acolo singurii care au mai marcat au fost spaniolii, în minutul 119 prin Merino! Spania lasă acasă echipa gazdă și merge mai departe în semifinale.

De la ora 22:00, Portugalia s-a aflat față în față cu Franța și la finalul celor 90 de minute de joc, scorul a rămas 0-0! Nici în prelungiri nu a fost vreo diferență, echipele nereușind să marcheze. Astfel, meciul a ajuns la penalty-uri, iar pentru suporteri, emoțiile au ajuns la un nivel greu de explicat! Dacă francezii nu au ratat nicio lovitură, prin Dembele, Fofana, Kounde, Barcola și Hernandez, portughezii au marcat prin Ronaldo, Silva și Mendes. Însă, ratarea lui Joao Felix a fost egală cu eliminarea! Franța se califică în semifinale și va juca acolo cu Spania!

Confruntareadintre Spania și Germania a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 19:00 – 21:38. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 9.1 puncte de rating și 43.6% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 2.1 puncte de audiență și 10.1% share. De-a lungul difuzării, aproape 1.7 milioane de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 21:37, peste 2.4 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Cel de-al doilea meci al zilei, cel dintre Portugalia și Franța a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 22:00 – 24:43. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 11.8 puncte de rating și 49.1% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 1.9 puncte de audiență și 8.0% share. De-a lungul difuzării, aproape 2 milioane de români s-au bucurat de fotbal, iar în minutul de aur, la ora 22:34, aproape 2.3 milioane de telespectatori erau cu ochii pe confruntarea serii.

Studioul UEFA EURO 2024 moderat de Costin Ștucan și Cătălin Oprișan a adus concluziile jocurilor la miez de noapte, iar cei de acasă nu au ratat niciun minut din comentariile oferite de experți!

Studioul EURO a fost lider absolut de audiență în intervalul 24:48 – 25:47. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 4.9 puncte de rating și 41.7% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 0.6 puncte de audiență și 4.8% share.

Sâmbătă se completează tabloul semifinalelor!

Două meciuri din etapa sferturilor s-au jucat, două au mai rămas! Diseară, în direct la PRO TV și pe VOYO, de la ora 19:00, Anglia va întâlni Elveția, iar de la ora 22:00, fosta noastră adversară, Olanda va da piept cu Turcia! Cine se va califica și va ajunge în semifinale? Cine pleacă acasă încă de acum? Aflăm în câteva ore!

Nu ratați EURO 2024, la PRO TV și pe VOYO!

Ungurii au reacționat după ce FCSB a obținut a doua victorie în Europa League și are punctaj maxim
EURO 2024. Franţa s-a calificat în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Portugalia (5-3)

Franța elimină Portugalia și se califică în semifinale, unde va da peste Spania. Meciul din sferturile de finală ale EURO 2024 a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO

Doi dintre eroii Generației de suflet au fost prezenți în studioul Știrilor PRO TV. Radu Drăgușin și Răzvan Marin au povestit cum s-au simțit la meciurile României de la EURO 2024, dar și despre planurile lor de viitor.

Anunțul făcut de Guvern după evoluția echipei naționale de fotbal a României la EURO 2024

După evoluția naționalei la EURO 2024, Guvernul anunță că va susține financiar academiile de fotbal publice și private și tinerii care vor să facă performanță.

Baza de pregătire a României de la EURO 2024, model de bune practici pentru FIFA

O delegaţie FIFA compusă din cinci membri ai comitetului de organizare al Campionatului Mondial din 2026 a vizitat în data de 2 iulie baza de pregătire a echipei naţionale a României de la Wurzburg.

Erdogan, semn pentru UEFA. Reacția președintelui turc după ancheta deschisă în cazul fundașului Demiral

Recep Tayyip Erdogan va asista, sâmbătă, la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Olandei şi Turciei, din sferturile de finală de la EURO 2024, a anunţat, joi, preşedinţia turcă

Imaginea lui Trump, folosită electoral în România. Reacția unui american când a văzut un afiș cu el în București

Pe lângă formațiunile politice deja consacrate, în ultima perioadă au apărut noi partide politice care s-au pregătit cum au putut mai bine pentru alegerile din acest an.

Cine este Arian, tânărul român care a obținut o decizie istorică la CJUE pentru persoanele trans. De ce a ajuns în instanță

Decizie istorică pentru România în cazul unei persoane transgender. Curtea Europeană de Justiție a obligat statul român să îi acorde o nouă identitate lui Arian.