Germania și-a anunțat lotul pentru EURO 2024. „Die Mannschaft” va trebui să renunţe la un jucător înainte de competiţie

62449819
AFP

Selecţionerul Germaniei, Julian Nagelsmann, a dezvăluit o listă de 27 de jucători (dintre care patru portari) pentru EURO 2024.

Prin urmare, el va trebui să retragă un jucător (probabil un portar) înainte de competiţie. Mats Hummels şi Leon Goretzka se numără printre absenţele notabile.

Lotul Germaniei pentru EURO 2024 este următorul:

Portari: Oliver Baumann, Manuel Neuer, Alexander Nübel, Marc-André ter Stegen

Fundaşi: Waldemar Anton, Benjamin Henrichs, Joshua Kimmich, Robin Koch, Maximilian Mittelstädt, David Raum, Antonio Rüdiger, Nico Schlotterbeck, Jonathan Tah.

Mijlocaşi: Robert Andrich, Chris Führich, Pascal Gross, Ilkay Gündogan, Toni Kroos, Jamal Musiala, Aleksandar Pavlovic, Leroy Sané, Florian Wirtz

Atacanţi: Maximilian Beier, Niclas Füllkrug, Kai Havertz, Thomas Müller, Deniz Undav.

Germania, ţara gazdă, va juca meciul de debut la Euro-2024, cu Scoţia, la 14 iunie.

* Meciurile de la EURO 2024 vor fi transmise ÎN DIRECT de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Altfel, Comitetul Executiv al UEFA a autorizat cele 24 de echipe calificate la EURO 2024, turneu care va fi găzduit de Germania, să aibă loturi de 23-26 de jucători, a anunţat AFP, citând o sursă apropiată de această propunere.

Toţi jucătorii vor putea fi înscrişi pe foaia de meci, spre deosebire de EURO 2020, la care trei dintre cei 26 de fotbalişti din lot trebuiau lăsaţi în tribună, a precizat sursa menţionată.

EURO 2024 se va desfăşura între 14 iunie şi 14 iulie, iar România va evolua în Grupa E, alături de Ucraina (17 iunie), Belgia (22 iunie) şi Slovacia (26 iunie).

La finalul lunii trecut, Comisia pentru competiţiile echipelor naţionale din cadrul UEFA s-a pronunţat, cu o majoritate strânsă, pentru mărirea de la 23 la 26 a loturilor de jucători ale selecţionatelor care vor lua parte în această vară la EURO 2024, mai notează Agerpres.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Toată ROMÂNIA a fost cu ochii pe EURO 2024! PRO TV, lider absolut de audiență cu meciurile de la turneul final

Duminică seara, s-a auzit fluierul final la cel mai important turneu final al continentului!

Eroii Spaniei au sosit la Madrid unde vor sărbători câştigarea EURO 2024. „Nu realizăm ce am făcut”

Fotbaliştii naţionalei Spaniei care a câştigat duminică EURO 2024, au sosit luni la Madrid, unde vor fi sărbătoriţi ca nişte eroi.

Milioane de spanioli au sărbătorit în stradă, după ce ”Furia Roja” a câștigat EURO 2024. ”A scris istorie”

Spania petrece, după performanța istorică de la Campionatul European de fotbal. Pentru a patra oară, ibericii au ridicat marele trofeu, în prezenta Regelui Felipe și a infantei Sofia.  

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.