Germania s-a calificat în "sferturi" la EURO 2024, după un meci întrerupt 20 de minute și cu trei goluri anulate

germania - danemarca

Germania s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale EURO 2024, după un meci uluitor cu Danemarca.

"Nemții" s-au impus cu 2-0, grație reușitelor lui Havertz ('53 - pen.) și Musiala ('68).

Pe lângă cele două goluri, partida a fost marcată de evenimente neașteptate.

Din cauza condițiilor meteo, meciul a fost întrerupt în minutul 35. După 20 de minute, duelul de la Dortmund a fost reluat.

Pe parcursul meciului, au fost anulate trei goluri, două ale Germaniei și unul al Danemarcei.

"Dragonul" e gata de luptă. Radu Drăgușin, mesaj categoric înaintea meciului cu Olanda: "O să dăm totul pe teren"
Moldova e o țintă, dar România nu este un teritoriu în care Putin poate „progresa” în situația politică, dar Moldova este o țintă, spune Kasparov

Germania este ce de-a doua echipă calificată în sferturile de finală ale EURO 2024, după Elveția.

În "sferturi", Germania va întâlni învingătoarea din partida Spania - Georgia.

EURO 2024, optimi de finală: Germania - Danemarca 2-0 (Havertz ('53 - pen.), Musiala ('68)

Min. 90+1 - Wirtz înscrie pentru Germania, dar golul este anulat pentru offside.

Min. 68 - Goool Germania! Musiala duce scorul la 2-0.

Min. 53 - Goool Germania! Havertz înscrie din penalty.

Min. 53 - Penalty pentru Germania, după un henț în careu.

Min. 48 - Joachim Andersen  înscrie pentru Danemarca, dar golul este anulat.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45 - Pauză la Dortmund.

Min. 35 - Meciul a fost reluat.

UPDATE 22:59 - Partida se reia din minutul 35.

UPDATE: 22:55 - Jucătorii s-au întors pe gazon și au început încălzirea.

Min. 35 - Meciul este întrerupt din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Plouă și fulgeră la Dortmund. Echipele sunt trimise la vestiare.

Min. 4 - Schlotterbeck marchează, dar golul este anulat pentru fault.

Min. 1 - A început meciul.

UPDATE 21:05 - Avem echipele de start!

Germania:

Danemarca:

Ambele echipe sunt neînvinse până acum la turneu, dar fundașul danez Jannik Vestergaard este încrezător că el și coechipierii săi sunt capabili nu doar să învingă Germania, ci și să repete succesul din urmă cu 32 de ani, atunci când Danemarca a cucerit râvnitul trofeu continental.

"Știm că ar fi o surpriză să câștigăm turneul. Dar ne place să fim outsideri. Germania va fi favorită, dar ne place să fim un pic dureroși pentru adversari și să jucăm după punctele noastre forte", a spus Vestergaard.

Toate partidele de la EURO 2024 sunt transmise ÎN DIRECT pe PRO TV și pe VOYO.

Așadar, acesta este singurul meci din optimi în care sunt implicate două echipe neînvinse. Germania a terminat pe primul loc în Grupa A, cu victorii împotriva Scoției și Ungariei și o remiză cu Elveția. Danemarca a remizat în toate meciurile cu Slovenia, Anglia și Serbia.

Danemarca a ajuns până în semifinale la EURO 2020, înainte de a pierde în fața Angliei, cel mai mare succes al său de la câștigarea titlului european împotriva sorții în 1992 - când a învins Germania în finală.

Mai mult, Danemarca nu a mai învins Germania din 2007, dar trei din ultimele patru meciuri au fost remize. Cel mai recent a fost 1-1 într-un meci de pregătire pentru EURO 2021.

Echipe de start:

Germania: 1. Manuel Neuer - 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 15. Nico Schlotterbeck, 3. David Raum - 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos - 19. Leroy Sane, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 10. Jamal Musiala - 7. Kai Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann.
Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen - 16. Waldemar Anton, 18. Maximilian Mittelstaedt, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 17. Florian Wirtz, 26. Deniz Undav.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel (căpitan) - 2. Joachim Andersen, 6. Andreas Christensen, 3. Jannik Vestergaard - 18. Alexander Bah, 8. Thomas Delaney, 23. Pierre-Emile Hoejbjerg, 5. Joakim Maehle - 11. Andreas Skov Olsen, 10. Christian Eriksen - 9. Rasmus Hoejlund. Selecţioner: Kasper Hjulmand.
Rezerve: 16. Mads Hermansen, 22. Frederik Roennow - 4. Simon Kjaer, 13. Mathias Joergensen, 25. Rasmus Kristensen 7. Mathias Jensen, 15. Christian Noergaard, 17. Victor Kristiansen, 24. Anders Dreyer, 26. Jacob Bruun Larsen, 12. Kasper Dolberg, 14. Mikkel Damsgaard, 19. Jonas Wind, 20. Yussuf Poulsen.

NEWS ALERT Lovitură înainte de România - Olanda! Un titular nu s-a antrenat cu restul echipei
Prima surpriză din „optimile” EURO 2024: Elveția a eliminat Italia, campioana Europei. Viitoarea adversară din „sferturi”

Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată, sâmbătă (29 iunie), de Elveția, în optimile de finală ale EURO 2024, la Berlin.

Radu Drăgușin, 22 de ani, cel mai bine cotat fotbalist român al momentului, e pregătit pentru următorul meci de la EURO 2024, cel cu Olanda, din optimile de finală ale competiției.

Respect sau aroganță? Olandezii consideră România
Respect sau aroganță? Olandezii consideră România "adversarul ideal" pentru optimile de finală ale EURO 2024

"România este adversarul ideal pentru a arăta cum trebuie făcute lucrurile", a declarat într-o conferinţă de presă Tijjani Reijnders, mijlocaşul selecţionatei Olandei, adversara tricolorilor în optimile de finală ale EURO 2024.

”A jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa din Franța este nemiloasă cu președintele Emmanuel Macron

”Macron a jucat la cacealma și a pierdut!”. Presa franceză este nemiloasă cu președintele Macron după ce „Adunarea Națională”, extrema-dreaptă populistă, a câștigat primul tur al alegerilor legislative.

Selecționerul Țărilor de Jos: „România este o echipă agresivă”. Meciul e LIVE pe PROTV și VOYO, marți de la 19:00

Unitate, ambiție și sacrificiu total. Asta cere selecționerul Iordănescu pentru meciul de marți cu Olanda.

Surse: PSD ia în calcul varianta organizării alegerilor prezidențiale în luna octombrie

Cei mai mulți dintre liderii partidelor politice vor ca alegerile prezidențiale să fie organizate la termen, la finalul lunii noiembrie.