Danemarca - Anglia 1-1, la EURO 2024. Prințul William a asistat la meci

×
Codul embed a fost copiat

Danemarca și Anglia au terminat 1-1 meciul de la Frankfurt, în Grupa C a Campionatului European de fotbal. Partida a fost transmisă în direct de PRO Arena și VOYO.

Danemarca și Anglia s-au anihilat reciproc după unul dintre cele mai slabe meciuri de la EURO 2024, chiar dacă în tribune s-au aflat personalități precum Prințul William al Marii Britanii și prințul moștenitor Frederik, viitorul monarh al Danemarcei.

Anglia a deschis scorul prin căpitanul Kane, în minutul 18, iar Danemarca a restabilit egalitatea prin Hjulmand, în minutul 34. A urmat o oră de joc încâlcit și lipsit de strălucire, în care cele două formații și-au împărțit ocaziile de gol.

După acest egal, Anglia se află pe primul loc al Grupei C, cu 4 puncte, urmată de Danemarca și Slovenia, la egalitate perfectă- 2 puncte, golaveraj 2-2. Ultimul loc revine Serbiei, cu 1 punct din 2 meciuri.

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 90: S-au dictat 3 minute de prelungiri.

Min. 84: Danezii ratează încă o șansă bună, șutul lui Hojbjerg trecând însă pe lângă poartă.

Min. 83: Bah profită de o gafă a englezilor și scapă singur spre poartă, dar nu reușește să obțină decât un corner.

Min. 73: Ocazie Danemarca!

Min. 71: Ocazie Anglia! Watkins scapă singur spre poartă, dar Schmeichel respinge în corner.

Min. 68: Ocazie Danemarca!

Min. 56: Ocazie uriașă pentru Anglia, cu o minge frumos șutată de Foden, din afara careului, care lovește însă bara!

Min. 52: Ocazie mare de tot pentru Anglia, dar Saka nu reușește să trimită balonul în poarta danezilor.

Min. 51: Anglia apasă pedala de accelerație, dar șutul lui Rice ajunge nu găsește decât brațele lui Schmeichel.

Min. 47: Danezii au o primă ocazie de gol, dar mingea ajunge în brațele lui Pickford.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+1: Este pauză în meciul Danemarca-Anglia.

Min. 34: GOOOOOOLLL!!! Dominația danezilor se concretizează prin golul reușit de Hjulmand, cu un șut din afara careului. Este 1-1!

Imagini inedite surprinse în tribuna oficială. Prințul William s-a bucurat ca un suporter adevărat la golul marcat de Kane, dar fericirea sa avea să dureze doar un sfert de oră.

Min. 32: Danemarca presează de minute bune, dar o minge periculoasă cade în spatele porții.

Min. 28: Ocazie mare pentru Anglia, dar Guehi trimite pe lângă poartă.

Min. 18: GOOOOOLLL!!! Anglia deschide scorul prin Kane, după o serie de gafe uriașe ale danezilor.

Min. 16: După primul sfert de oră, Anglia are o posesie de 51%, dar marile ocazii de gol se lasă așteptate.

Min. 1: Ocazie Danemarca! Hojbjerg șutează de la marginea careului, dar mingea ajunge în brațele lui Pickford.

Min. 1: A început meciul!

La meciul dintre Danemarca și Anglia, în tribune se află și Prințul William.

Iată cele două echipe!

Danemarca - Anglia va fi o reeditare a semifinalei de la EURO 2020. Atunci, formația britanică s-a impus impus cu 2-1, iar departajarea a fost făcută în minutul 104, dintr-un penalty controversat, transformat de Harry Kane.

Până acum, Danemarca și Anglia s-au întâlnit de 15 ori. Danezii s-au impus de patru ori, iar englezii au triumfat în opt rânduri. Alte 3 partide s-au terminat la egalitate.

În prima etapă din grupă, Anglia a învins Serbia, scor 1-0, iar Danemarca a făcut doar egal cu Slovenia, scor 1-1.

Echipele probabile:

Denemarca: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Bah, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen - Eriksen - Wind, Hojlund.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Alexander-Arnold, Rice - Saka, Bellingham, Foden - Kane.

Cine va arbitra meciul Danemarca - Anglia

Pentru acest meci, UEFA a delegat o brigadă de arbitri din Portugalia. La centru se va afla Artur Soares Dias, în timp ce asistenți vor fi Paulo Soares și Pedro Ribeiro.

Arbitru VAR a fost desemnat tot un portughez. Este vorba despre Tiago Martins.

Împreună la EURO 2024 pe VOYO cu abonamentul special de 2 luni + o lună cadou ca să fii alături de Naționala României! Oferta este valabilă până pe 15 iulie. Accesează oferta AICI!

Al Hilal s-a săturat de Neymar! Ce se întâmplă cu starul brazilian care n-a mai jucat de un an

Emoțiile încep să crească pentru toți suporterii țărilor participante la turneul final!

Scoția a remizat, 1-1, cu Elveția în direct pe PRO TV și VOYO. Scoțienii au spălat rușinea din meciul inaugural, când au fost ”demolați” cu 5-1 de Germania. Elvețienii s-au calificat în optimile EURO 2024, dar și scoțienii păstrează șanse.

Românii au consumat cantități mari de bere, semințe și pizza în ziua meciului România - Ucraina, de la EURO 2024

Aceasta este perioada din an în care berea, semințele, chipsurile și pizza nu lipsesc din nicio casă.

Germania - Ungaria 2-0.
Germania - Ungaria 2-0. "Die Mannschaft" trece fără emoții de maghiari și este prima echipă calificată în optimi la EURO 2024

Germania și Ungaria s-au întâlnit miercuri 19 iunie în al doilea meci din Grupa A a EURO 2024, de la ora 19:00, în direct la PRO Arena și VOYO. Nemții s-au impus cu 2-0 după un meci controlat cu autoritate și devin prima națională calificată în optimi.

Croația – Albania 2-2, la EURO 2024. Derby balcanic spectaculos, în direct la PRO TV și VOYO | GALERIE FOTO

Cea de-a doua etapă a grupelor de la EURO 2024 a debutat miercuri (19 iunie), odată cu partida dintre Croația și Albania, scor 2-2. Meciul a fost transmis în direct pe PROTV și VOYO

HARTA. Autoritățile sunt în alertă. Ciclonul mediteranean aduce ploi și furtuni. Sudul României este vizat în mod special

Autoritățile sunt în alertă în urma avertizărilor meteo. Un ciclon mediteranean este așteptat să aducă ploi și furtuni în toată țara.

Biroul Electoral Central: Klaus Iohannis poate candida pe listele unui partid, fără sa fie membru, dar nici independent

Președintele Klaus Iohannis poate candida la alegerile parlamentare chiar dacă Parlamentul nu aprobă legea propusă de PNL. Este decizia Biroului Electoral Central, comunicată vineri seara.

Drona rusească ar fi stat 3 minute în spațiul nostru aerian joi seară. Armata a ridicat în premieră patru aeronave

S-a dat alarma azi-noapte în nordul județului Tulcea. Autoritățile au emis un mesaj RO-Alert după ce radarele românești au detectat mai multe drone ale Federației Ruse care se îndreptau către portul ucrainean Ismail.