O nouă seară în care fotbalul a strălucit la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO! EURO 2024 aduce azi confruntări de top

pro
Pro TV

Emoțiile încep să crească pentru toți suporterii țărilor participante la turneul final!

Favoriții lor au intrat deja în cea de-a doua etapă a grupelor, iar de acum fiecare gol marcat poate fi egal cu o calificare în următoarea etapă, iar fiecare înfrângere poate însemna o perioadă tot mai complicată. Fotbalul este despre spectacol, iar la EURO, cei de acasă au parte doar de momente incredibile, în direct, la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO.

Ziua a început cu un meci spectaculos între Croația și Albania. După ce pierduseră meciurile din prima etapă, ambele echipe aveau nevoie urgentă de o prestație bună și de obținerea punctelor! Laci a deschis scorul pentru Albania în minutul 11 și a păstrat scorul până la mijlocul reprizei secunde, când în minutul 74, Kramaric a adus egalarea. Două minute mai târziu, Gjasula a marcat în propria poartă și a dus Croația în avantaj. Când credeau că totul e gata, albanezii au marcat prin Gjasula și au obținut, în extremis, un punct.

Cea de-a doua parte a zilei a adus meciurile din grupa A, acolo unde lucrurile par a se așeza treptat pentru următoarele etape. Țara gazdă, Germania, a obținut și a doua victorie, 2-0 în fața Ungariei, prin reușitele lui Musialla, în minutul 22 și Gundogan în 67. Astfel, Germania are punctaj maxim și s-a instalat confortabil pe primul loc în grupă. Seara s-a încheiat cu meciul dintre Scoția și Elveția care au remizat, după ce McTominay a deschis scorul în minutul 13, iar Shaqiri a închis tabela în minutul 26. Astfel, Elveția se află pe locul secund cu patru puncte, după două meciuri, iar Scoția pe trei cu un singur punct, ungurii fiind pe ultimul loc, fără punct obținut până acum.

Confruntareadintre Croația și Albania a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 16:00 – 17:55. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 5.0 puncte de rating și 34.4% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 2.1 puncte de audiență și 14.4% share. De-a lungul difuzării, peste 1 milion de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 17:54, aproape 1.5 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Meciul dintre Germania și Ungaria a plasat PRO ARENA pe primul loc, în topul preferințelor celor de acasă, fiind lider de audiență, în intervalul orar 19:01 – 20:53! Meciul a înregistrat, în rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, 4.5 puncte de rating și 22.5 cotă de piață.

Meciul dintre Scoția și Elveția a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 22:00 – 23:51. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 9.9 puncte de rating și 38.5% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 3.8 puncte de audiență și 14.6% share. De-a lungul difuzării, aproape 1.5 milioane de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 22:41, aproape 1.8 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Costin Ștucan le-a adus celor de acasă Studioul UEFA EURO 2024, de la miezul nopții, acolo unde alături de invitații săi a tras cele mai importante concluzii ale zilei.

Studioul EURO a fost lider absolut de audiență în intervalul 23:57 – 25:02. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 3.8 puncte de rating și 28.2% cotă de piață, față de locul 2 care avea 1.5 puncte de audiență și 11.3% share.

Noi meciuri spectaculoase în această seară!

Ziua va începe cu cele două jocuri din grupa C! De la ora 16:00, live la PRO TV și pe VOYO, cei de acasă vor putea vedea întâlnirea dintre Serbia și Slovenia, iar de la ora 19:00, atenția se mută la PRO ARENA și pe VOYO, acolo unde Anglia încearcă să obțină a doua victorie consecutivă, de această dată în fața jucătorilor din Danemarca. De la 22:00, la PRO TV și pe VOYO, e loc de spectacol, când Spania și Italia se vor lupta pentru supremația în grupa B.

Nu ratați EURO 2024, la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO!

NEWS ALERT Lovitură înainte de România - Olanda! Un titular nu s-a antrenat cu restul echipei

Zidul Galben al României va înfrunta în această seară Marea Portocalie a Olandei. În timp ce fotbaliștii vor fi pe teren, suporterii se vor duela în tribune în aplauze și încurajări.

Cristiano Ronaldo a ratat un penalti la meciul Portugaliei cu Slovenia şi a izbucnit în plâns. FOTO&VIDEO

Cristiano Ronaldo a ratat un penalti în minutul 105 al meciului Portugaliei cu Slovenia, din optimile Euro-2024, şi a izbucnit în plâns, fiind cu greu consolat de colegi.

Portugalia – Slovenia 3-0. Lusitanii s-au calificat dramatic și merg în sferturile EURO 2024

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit la Frankfurt în optimile de finală de la EURO 2024. Meciul a fost transmis în direct de PRO TV și VOYO.

Continuă consultările cu partidele pentru stabilirea datelor alegerilor. Ce propuneri a primit până acum Marcel Ciolacu

Consultările cu partidele pe tema datei alegerilor prezidențiale și parlamentare continuă marți, la solicitarea premierului Ciolacu, cu REPER și Forța Dreptei. Decizia consultărilor a fost anunțată vineri de premier.

Astăzi, absolvenții de liceu susțin a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat 2024. Elevii care au terminat un liceu cu profil uman vor da examen la Istorie.

Cum ar arăta Parlamentul dacă alegerile ar avea loc astăzi. Partidul care se apropie de 30% - Sondaj INSCOP

Aproape 30% dintre cei chestionaţi în cadrul unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro au declarat că ar vota cu PSD la alegerile parlamentare, 18,9% exprimându-se în favoarea PNL, iar 14,7% pentru AUR.