Schita bugetului. Vezi ce ne asteapta in 2010!

60220017

Economia Romaniei va creste anul viitor cu 0,5% din PIB, respectiv 28 de miliarde de lei.

Ce se stie

- Crestere economica de 0,5% din PIB. Bugetul pe 2010 are la baza o crestere a PIB de 0,5%, respectiv circa 28 de miliarde de lei (de la 497 la 525 miliarde de lei), fata de o scadere a economiei de 8,5% in anul in curs. Revenirea usoara a economiei se va traduce, dupa cum a estimat Gheorghe Gherghina, secretar de stat la Finante, in venituri de 166,7 miliarde de lei si cheltuieli de 197,9 miliarde de lei.

- Cursul mediu este stabilit la 4,2 lei/euro, la fel ca bugetul pe acest an. Cursul luat in calcul pentru anul viitor coincide cu marja de variabilitate considerata optima atat de catre guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, cat si de reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu. Economistii atrag insa atentia ca orice derapaj sever de la acordul cu Fondul va avea ca prim efect deprecierea masiva a cursului, fiind luate in calcul si cotatii de pana la 5 lei/euro sau mai mult.

Vezi cum arata schita bugetului, pe www.gandul.info

Articol recomandat de sport.ro
Anamaria Goltes merge în instanță! Începe procesul de 50.000.000$
Anamaria Goltes merge în instanță! Începe procesul de 50.000.000$
Citește și...
Benzina și motorina au început să se ieftinească. Primele efecte la pompă după ce a fost declarată stare de criză

Prețurile de la pompă au început să scadă de vineri cu aproximativ 20 de bani, după intrarea în vigoare a legii care introduce starea de criză pe piața carburanților.

Comisia Europeană aprobă preluarea integrală a eMAG. Naspers devine unic acționar al gigantului românesc de ecommerce

Comisia Europeană a aprobat, în temeiul Regulamentului UE privind concentrările economice, preluarea controlului exclusiv asupra Dante International S.A. (eMAG) din România de către Naspers Limited din Africa de Sud.

Războaiele și fenomenele meteo extreme împing în sus prețurile alimentelor. FAO raportează un nou maxim al ultimilor trei ani

Indicele global al preţurilor produselor alimentare a urcat în iulie la cel mai ridicat nivel din ultimii peste trei ani, fenomenele meteo extreme şi războaiele majorând cotaţiile cerealelor pe pieţele globale, anunță FAO.

Recomandări
Elevii care stau de mici pe rețelele de socializare vor avea rezultate mai proaste la școală. Ce arată un studiu

Elevii care îşi fac conturi pe rețelele sociale în școala primară au note mai mici la examenele de la final de gimnaziu, în special la științe și citire.

A început scufundarea primelor două barje în Dunăre. Cum va fi deviat cursul apei spre centrala de la Cernavodă

După zile de așteptare și amânări repetate, operațiunea de scufundare controlată a primelor două barje în apropierea brațului Bala de pe Dunăre a început vineri după-amiază. 

Măsuri pentru criza energetică. România investește cu întârziere în baterii. Capacitatea de stocare s-ar putea dubla în 2026

Vineri, într-o nouă ședință extraordinară, Guvernul a stabilit măsurile posibile de reducere a consumului giganților industriali, în caz de criză energetică.