Romania, Bulgaria si Ungaria, printre cele mai expuse la criza din Grecia

×
Publicitate

Nicio tara nu este imuna la efectele crizei din Grecia, iar Romania, Bulgaria si Ungaria sunt statele est-europene cele mai vulnerabile.

Asadar, o veste cat se poate de rea pentru noi, iar principalul risc este ca investitorii sa evite pietele din regiune. Nu sunt insa ferite de colaps nici Spania, Portugalia ori Italia, ale caror situatii economice sunt tot mai fragile.

David Vines este profesor de economie la Universitatea Oxford, specialist in moneda unica si expert in crize financiare. Asadar, este omul potrivit sa raspunda unor intrebari-cheie.

In primul rand, cum s-a ajuns la aceasta situatie?

"Intrarea Greciei in zona euro a fost dezastruoasa. Au cheltuit prea mult, n-au inteles ca intrasera intr-un sistem care le impunea sa ramana competitivi si cu sectorul public sub control."

Care ar fi solutia pentru greci? 

"Sa speram ca li se vor imprumuta suficienti bani si cu dobanzi rezonabile."

Cine urmeaza?

"Spania si Portugalia sunt urmatoarele pe lista. Mai ales Spania, care e vulnerabila pentru ca avea sectorul constructiilor foarte dezvoltat si s-a prabusit brusc, ducand la somaj urias. Mai rau, ei nu sunt suficient de competitivi si nici nu-si pot permite sa-si devalorizeze singuri moneda."

"In 2009 Spania a reprezentat 8,5% din PIB-ul UE, in timp ce Grecia, sub2%, iar Portugalia, mai putin de 1,5%. Se pare ca problemele se muta din liga juniorilor, in liga mare", a declarat Sam Stovall, analist financiar Standard&Poor.

Frica de efectul tip domino a sporit cand agentiile de rating au degradat atat Portugalia cat si Spania.

Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale, asigura ca bancile grecesti prezente in Romania nu au probleme cu lichiditatile si nu dau semne ca ar intentiona sa retraga capital din tara noastra.

Deblocarea rapida a ajutorului pentru Grecia este cruciala pentru ca Atena sa nu intre in incapacitate de plata. Pe 19 mai, Grecia trebuie sa ramburseze noua miliarde de euro creditorilor.

Solidarizarea cu grecii nu ii incanta deloc pe cei care vor contribui masiv la salvarea lor.

Semn ca in prezent nicio tara nu se simte la adapost, trei sferturi dintre francezi si-au exprimat spaima ca si Franta e pandita de o criza similara celei din Grecia.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Masina noua sau second hand? Ce ti-ai lua cu 10.000 de euro?

Vanzarile de autoturisme noi au crescut in martie, iar majoritatea celor care si-au luat masina noua au ales modele care sa coste sub 10.000 de euro.

Va creste sau nu TVA-ul? Ministrul finantelor spune ca NU, FMI-ul se abtine

Guvernul nu se gandeste sa creasca taxa pe valoare adaugata sau cota unica, sustine ministrul finantelor. Seful delegatiei FMI este insa mai rezervat, adica nici nu infirma, dar nici nu confirma cresterea TVA.

Vrei sa cumperi o casa in executare silita? Vezi aici ponturi!

Ca sa ai cea mai buna oferta si sa fii sigur ca faci cea mai buna alegere atunci cand cumperi o casa, cel mai bine este sa ai toate informatiile ca sa decizi in cunostinta de cauza.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.