Patronii de la privat se plang ca statul le ingroapa afacerile

×
Publicitate

Cheltuielile bugetare sunt sustinute de firmele private care au insa de recuperat sume uriase de la stat. In lipsa lor, companiile sunt obligate sa tot amane la randul lor plata facturilor catre furnizori si a salariilor catre angajati.

Doar sefii marilor consortii sunt intr-un oarecare avantaj: firmele surori se pot ajuta intre ele.

Totusi, pe finalul lui 2009, si firmele mari cauta solutii disperate de supravietuire. Patronii accepta sa-si vanda pachete de actiuni catre fonduri de investitii din strainatate.

Un furnizor de servicii medicale private din Capitala a cedat 36% din actiuni, pe 20 de milioane de euro cu care sa-si continue afacerea.

Iar un lant de hipermarketuri a vandut in totalitate o subdivizie de magazine mai mici, de cartier, catre un alt fond.

Tot mai multi patroni platesc si firme de consultanta in restructurare-reorganizare ca sa le salveze afacerile. Desi fondurile private au investit in ultimele luni in Romania aproape 200 de milioane de euro in fuziuni si achizitii, sfarsitul anului ramane sub semnul falimentelor.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Oficial BNR: ”E normal ca băncile să aibă profit”. Cum vede Banca Națională sectorul bancar din România

Sectorul bancar din România este bine organizat, capitalizat şi eficient, capabil să sprijine economia reală şi să joace un rol important în susţinerea datoriei statului, afirmă Virgil Dăscălescu, Şef Serviciu, Direcţia Stabilitate de la BNR. 

Lactate, fructe și legume, prăjituri și vinuri românești, promovate în India. Cum pot ajunge pe cea mai mare piață din lume

Lactate, fructe și legume, prăjituri și vinuri românești vor fi promovate la Mumbai, la un târg internațional care poate permite fermierilor români să intre apoi pe piața celei mai populate țări din lume. 

Banca Transilvania a făcut prima plată inițiată de un agent AI în numele unui client. Domeniul în care excelează românii

Banca Transilvania, în colaborare cu Visa, a finalizat prima sa plată iniţiată de un agent AI în numele unui client, la un comerciant-partener al băncii, într-o etapă-pilot cu experienţe reale de comerţ asistat de inteligenţă artificială din Europa.

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Aproape 500 de șoferi au rămas fără permis în 2026 după ce au fost reclamați pe site-ul MAI. Cele mai sancționate manevre

Peste 480 de șoferi au rămas fără permis anul acesta după ce au fost filmați conducând agresiv în trafic. Imaginile au fost trimise chiar de alți participanți la trafic, pe platforma Ministerului Afacerilor Interne.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.