9.000 de romani si-au facut pensie privata in noiembrie

Fondurile private de pensii

Peste 9.000 de romani au aderat la un fond de pensii facultative (pilonul III) in noiembrie, arata datele Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP).

Cresterea a fost astfel usor mai redusa decat cea inregistrata in octombrie, cand fondurile au castigat circa 10.400 de clienti noi. La sfarsitul lunii trecute numarul total de clienti ai fondurilor de pensii facultative era de 145.072, fata de 135.974 in octombrie. Valoarea activelor nete administrate de aceste fonduri a urcat cu 15%, pana la 75,57 milioane de lei (20 de milioane de euro).

Cele mai mari fonduri de pe piata dupa numarul de clienti sunt ING Optim (35.921 de participanti), BCR Prudent (33.248), AZT Moderato (24.544) si ING Clasic (19.989). La fondurile de pensii facultative poate contribui orice angajat cu sume reprezentand maximum 15% din veniturile brute lunare.

Dreptul de a primi o pensie facultativa incepe la 60 de ani, in conditiile in care clientul a platit cel putin 90 de contributii lunare, nu neaparat consecutive, si i s-a acumulat o anumita suma in cont, potrivit legislatiei in vigoare. In prezent, pe piata pensiilor facultative exista zece fonduri, dupa ce saptamana trecuta CSSPP a autorizat un fond al Interamerican Pensii, Eureko Confort.

In ceea ce priveste fondurile de pensii obligatorii (pilonul II), scrie Ziarul Financiar, acestea au ajuns la active nete de 715,72 milioane de lei (189,4 milioane de euro) la sfarsitul lunii trecute, arata datele CSSPP. Cresterea fata de luna anterioara este de circa 20%.

Citește și
Cristian Tabara
"Romania, m-ai ales": vor creste pensiile dupa alegeri?

Fondurile au colectat in noiembrie contributii pentru circa 3,94 milioane de angajati. La aceste fonduri sunt obligati sa adere toti angajatii care au varste de sub 35 de ani. In cazul angajatilor care au intre 35 si 45 de ani, intrarea in acest sistem este optionala.

Cele mai mari fonduri de pensii obligatorii sunt ING, Allianz-Tiriac si Generali. In fiecare luna, Casa Nationala de Pensii le vireaza fondurilor 2% din salariile brute ale clientilor, sume care se scad din contributiile de asigurari sociale datorate statului.

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Cati bani merg in 2009 de la bugetul de stat pentru pensii
Cati bani merg in 2009 de la bugetul de stat pentru pensii

Bugetul de pensii ar putea inregistra un deficit de 1,5 miliarde euro anul viitor, ca urmare a modificarii in scadere a principalilor indicatori macroeconomici pe care se fundamenteaza incasarile bugetului de asigurari sociale de stat pentru 2009.

"Romania, m-ai ales": vor creste pensiile dupa alegeri?

Avand in vedere ca pensionarii sunt una dintre categoriile sociale care voteaza in mod constant, invitatii au fost intrebati daca partidele lor au strategii privind cresterea pensiilor.

Fondurile private de pensii, afectate de fluctuatiile bursei
Fondurile private de pensii, afectate de fluctuatiile bursei

Bursa a scazut cu aproape unu la suta, iar asta afecteaza fondurile private de pensii care investesc o parte dintre bani in actiuni.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.