Cati bani merg in 2009 de la bugetul de stat pentru pensii

60203931

Bugetul de pensii ar putea inregistra un deficit de 1,5 miliarde euro anul viitor, ca urmare a modificarii in scadere a principalilor indicatori macroeconomici pe care se fundamenteaza incasarile bugetului de asigurari sociale de stat pentru 2009.

Potrivit legii bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2009, bugetul de pensii pentru anul viitor este de 41,5 miliarde lei (11,5 miliarde euro) si este echilibrat prin transferuri de la bugetul de stat. Deficitul de 1,5 miliarde euro se va adauga celor 330 milioane euro prevazute deja in bugetul de stat pe anul viitor pentru situatia in care banii incasati din asigurari sociale nu vor fi suficienti pentru plata pensiilor majorate.

Deficitul de la pensii se va suprapune astfel peste cele aproximativ 300.000 de pensii speciale in valoare de un miliard de euro anual platite de la bugetul de stat catre fosti angajati ai Ministerului de Interne, Ministerului Apararii sau Serviciului Roman de Informatii, care nu contribuie la sistemul public de pensii.

In consecinta, scrie Ziarul Financiar, povara platii pensiilor asupra bugetului de stat pentru anul viitor ar putea ajunge la aproximativ trei miliarde de euro, ceea ce ar insemna 9,2% din cheltuielile bugetului de stat, estimate pentru 2009 la 117 miliarde de lei (32,5 miliarde de euro).

Toti indicatorii pe care se fundamenteaza proiectul de buget pentru anul viitor sunt pe plus. Astfel, guvernantii au prevazut o crestere salariala de 9,7%, ceea ce inseamna ca salariul mediu net va ajunge la 1.384 de lei (384 de euro), o crestere economica de 6% si un plus de 145.000 de salariati in economie, ceea ce reprezinta o crestere cu 2,9% fata de acest an, si o rata a somajului de 3,9%.

Cu toate acestea, ultimele estimari cu privire la evolutia economiei anul viitor fac referire la inghetari salariale, crestere economica de maximum 4%, disponibilizari si cresterea ratei somajului. Fostul ministru al muncii Paul Pacuraru estimeaza ca in urmatorii ani va fi nevoie pentru plata pensiilor de transferuri de la bugetul de stat cuprinse intre unu si doua miliarde de euro anual.

Chiar si in varianta optimista a proiectului de buget, in care nu au fost cuprinse ajustarile impuse de criza economica, este prevazuta o suma suplimentara de 1,2 miliarde de lei (330 milioane de euro) de la bugetul de stat pentru situatia in care banii din fondul de pensii ( respectiv 11,5 miliarde de euro ) nu vor fi suficienti.

Articol recomandat de sport.ro
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Scene incredibile! Au dat foc stadionului și a urmat haosul: ”Nu cumpărați bilete la ei”
Citește și...
Schimbări în facturile la energie. Ilie Bolojan a anunțat când am putea avea tarif dinamic

România ar putea dispune, peste un an - un an şi jumătate, de un sistem de tarifare dinamică a energiei electrice, odată cu implementarea proiectului de instalare a 800.000 de contoare inteligente, a declarat, luni, premierul interimar Ilie Bolojan.

Noua ediție Fidelis începe pe 7 august. Dobânzi de până la 7,50% la titlurile de stat

Ministerul Finanțelor lansează, în perioada 7-14 august, cea de-a opta ediție a Programului Fidelis din acest an, care oferă dobânzi de până la 7,50% pentru titlurile de stat denominate în lei și de până la 6,30% pentru cele în euro.

Rezervele valutare ale BNR au scăzut la 63,230 miliarde de euro. A intrat în țară aproape un miliard de euro din banii PNRR

Rezervele valutare ale Băncii Naţionale a României se situau, la 31 iulie 2026, la nivelul de 63,230 miliarde de euro, în scădere cu 263 de milioane de euro faţă de nivelul de 63,493 miliarde de euro consemnat la 30 iunie 2026, potrivit datelor BNR.

Recomandări
Guvernul, plan de rezervă în plină criză energetică. Ce va face dacă marile companii și populația nu vor reduce consumul

În plină criză energetică autoritățile cer măsuri radicale. Oficialii s-au întâlnit cu reprezentanții marilor companii consumatoare de curent și le-au cerut să reducă voluntar consumul.

ANIMAȚIE GRAFICĂ. De ce seacă Dunărea Veche. Cum preia Brațul Bala 85% din debitul fluviului

Operațiune fără precedent pe Dunăre, după ce debitul fluviului a scăzut la valori istorice și a contribuit la agravarea crizei energetice. Militarii au detonat una dintre stâncile care împiedică o cantitate mare de apă să ajungă spre Cernavodă.

Zelenski: „Ucraina va depune eforturi pentru a pune capăt războiului pornit de Rusia înainte de venirea iernii”

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina va încerca să forțeze Rusia să accepte pacea înainte de venirea iernii, prin presiuni diplomatice, sancțiuni și acțiuni militare. El a avertizat însă că acest obiectiv nu poate fi garantat.